نر زایی زنبور عسل و علت آن

زمان مطالعه 1 دقیقه
زنبورهای نر در یک کندوی نرزا

چنانچه به هر دلیل کندویی ملکه خود را از دست بدهد یعنی یتیم شود و هیچ گونه تخم یک روز یا لارو جوان در کندو نباشد که کارگران با آنها ملکه پرورش دهند, ظرف 7 تا 15 روز تخمدان برخی از کارگران رشد می کند و شروع به تخم گذاری می نمایند.

کارگران تخم گذار در طول عمر خود فقط چندین تخم می گذارند, ولی با توجه به این که تعداد زیاد زنبور کارگر هم زمان با هم شروع به تخم گذاری می نمایند, در مجموع توسط آنها تخم های زیادی گذارده می شود.

کارگران تخم گذار به طور نامنظم و گاه چند تخم داخل یک حجره می گذارند و تمام نوزادان آنها نر خواهد بود. کارگران تخم گذار هم در سلول های کارگران و هم در سلول های زنبور نر تخم می گذارند و زنبورهای متولد شده از سلول های نر, جثه درشت تر از زنبورهایی دارند که از سلول های کارگران متولد می شوند.

یکی از وظایف مهم زنبوردار آگاه بودن از وجود یا عدم وجود ملکه در تمام کندوهایش است و به محض آگاهی از بی ملکه بودن یک کندو, باید فورا اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهد.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

27 دیدگاه
 • سلام من یه کندوی نرزا داشتم اونو ۲۳۰متر دورتر از کندوهای دیگە تکاندم و کندوی خالی با دو قاب جدید گذاشتم جای خودش
  یە سری زنبور برگشتند کە اونو با یە کندوی دیگە ادغام کردم
  اما امروز دیدم با وجود ملکە تو قابها نرزایی هست چکار باید بکنم ؟؟

 • با سلام یه کلونی زنبور اول مریض شده بود تمام لارو ها مرده اند ملکه هم ازبین رفته الان نر زایی کرده به تازگی.راهنمایی کنید چیکار کنم

 • سلام کندوم نر زا بود بهش لارو دادم یه ملکه ضعیف دادن و ده روز بعد خودشون حظفش کردن همون که حظف شد چند روز بعد ملکه دادم بهش امکان داره ملکرو بکشن هنوز ملکه تو قفس

 • با سلام بنده یه کندو دارم با داشتن ملکه شروع به نر زایی کرده چاره چیست ممنون میشم جوابم به ایمیلم ارسال منید

  • اگر ملکه خودش نر زایی نمیکنه و فقط کارگرها هستند که به دلیل دیر تولید کردن ملکه نر زایی را شروع کردند مشکلی ندارم به مرور زمان درست میشه و کارگرهای نر زا تخمدانشان خشک میشه

 • با سلام
  ببخشید من از یکی از تعاونی زنبورداران واقع در شهرستان کازرون تعداد 25 ملکه خریداری کردم که ایشان فرمودند که از نژاد کارنیکا هستند اما الان 2 سالی هست که به جزء 4 تای ان هیچکدام حتی یک قطره عسل به من نداده اند تازه نژاد بومی خودم خیلی بهتر از اینها بوده اند که من خیلی هاش را حذف کردم متاسفانه بعد تخم ریزی هم در حد معمول هست و در مجموع متاسفانه اون جوری که میگفتند نیست حتی خیلی هم متضرر شدم در این امر، میخواستم علت را جویا بشم. یه چیز جالبی که میخواستم بگم این هست که نژاد کارنیکای خالص ظاهرا به من نداد ه اند نژاد مختلط بوده یا دو رگ که اینو بعدا فهمیدم. به نظر شما الان چه راهی برای جبران این اشتباه دارم و چه نژادی الان خیلی خوب هست تا بتونم جایگزین کنم تا در اینده کمتر متضرر بشم.

 • در مورد آقا محسن احتمال اینکه جمعیت شما استاندارد نشده باشه زیاده منظور تناسب جمعیت هستش شاید میزان زنبورهای صحراگرد به حد کافی نیست لذا تغذیه با در نظر گرفتن تامین نیازهای پروتئینی انرژی زایی و غیره را تا رسیدن جمعیت به حد ایده آل پروازی ادامه دهید

 • باسلام و خسته نباشیدخدمت شمابزرگوار من حدود ۳۰کلنی دارم که هفته ای دوبار هم تغذیه دستی به انها میدم بصورت شربت ومحل زنبورستانم هم تقریبا از لحاظ پوشش گیاهی خوبه ولی هیچ کدوم از کندوها بجز یکی اصلا عسل جمع نکردن و فقط تخم و لارو دارن میخاستم بدونم علت چیه؟

 • سلام
  یکی از کندو های من ملکه اش مرده و ذاخل کندو وسط قاب و پایین قاب ها رو شاخون زدند .من باید چکار بکنم که دوباره ملکه دار بشه؟ البته این کندو چند روز پیش با این که ملکه نداشت ، یه بچه طبیعی هم داد

 • سلام
  اینجانب یه بچه مصنوعی از کندو گرفتم که پس از 11 روز ملکه دار شد و من هم بقیه شاخونها را خراب کردم ملکه بعد چند روز جفت گیری کرد و شکمش کشیده شد اما تخم ریزی نکرد تا بعد بیست روز از زمان تولد ملکه که دیدم کندو نر زا شده و ملکه هم داخل کندو نیست میخواستم بدونم1 آیا بیماری خاصی باعث این کار شده ؟آیا امکان داره با وجود ملکه کارگران تخم گزاری کنند؟

  • سلام. یا ملکه جفتگیری نکرده و بعد از شروع تخمریزی کارگران متوجه شدند و حذفش کردند و یا اینکه موقع بازدید لهش کردین و کلنی بدون ملکه مونده و کارگران تخمریز شدند.
   نرزایی به بیماری ربطی ندارد
   با وجود ملکه کارگزان تخم نمی گذارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *