آفت کرم موم خوار در زنبور داری و مبارزه با آن

زمان مطالعه 3 دقیقه
پروانه و کرم موم خوار

کرم موم خوار همان طور که از نامش پیداست فقط انگل موم زنبور عسل است و با خود زنبور و نوزادان آن هیچ کاری نداشته و غذای اصلی آن موم است. هیچ موجود دیگر قادر به جذب موم زنبور عسل نیست و تنها معده کرم موم خوار قادر به تجربه و جذب آن می باشد. پروانه کرم موم خوار از موم تغذیه نمی کند بلکه تولید کننده انگل موم یا کرم موم خوار می باشد.

پروانه موم خوار فقط روی شان ها, داخل و یا خارج کندو تخم می گذارد و لاروها پس از خروج از تخم به موم حمله کرده و در تمام دوره لاروی خود منحصرا از موم تغذیه می کنند, سپس به دور خود پیله می تنند و پس از خروج از آن به پروانه موم خوار تبدیل می گردند.

روش مبارزه با کرم موم خوار

پروانه کرم موم خوار بیشتر در انبار ذخیره شان های موم و یا در کلنی های ضعیف تولید مثل می کند. کندوهای قوی مانع از ورود آن به داخل کندو می گردند. باید همیشه موم ها و ضایعات کف کندو را تمیز کرد تا پروانه نتواند داخل آنها تخم گذاری نماید. وقتی کندویی به کرم موم خوار آلوده شد بلافاصله باید برای معالجه آن اقدام کرد. باید شان های آلوده را از کندو بیرون آورد و فورا ذوب کنیم و شان هایی که کمتر آلوده اند تمیز و مجددا در اختیار زنبورها قرار داده تا بقیه آن را خودشان تمیز کنند.

برای ضدعفونی شان های ذخیره شده باید آنها را داخل کمد یا انبار کوچک گذاشته و با قرص فسفید آلومینیوم یا فستوکسین ضدعفونی کرد. همچنین می توانید حدود 10 طبقه از شان های خالی را روی هم گذاشته و پس از بستن منافذ و اطراف آن یک عدد قرص در قسمت پایین قرار دهیم. گاز متصاعد شده از قرص پروانه موم خوار را در هر مرحله ای که باشد مثلا تخم, لارو, شفیره و بالغ, از بین می برد. مواد ضدعفونی کننده دیگر هم وجود دارد که به علت سمی و خطرناک بودن از ذکر نام آنها خودداری می شود.

در بسیاری از مناطق آمریکا, شان های عسل را با CO2 که از قانون مصرف دارو و مواد غذایی مستثنی است, علیه پروانه موم خوار ضدعفونی می کنند در سال های اخیر کاربرد اتیلن دی بروماید هم مجاز شده است. از آنجایی که مقررات مرتبا تغییرات پیدا می کند, لذا زنبورداران برای اطلاع وضعیت موجود سموم آفت کش, بایستی دائما با مسئولین اجرای مقررات در تماس باشند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

36 دیدگاه
 • سلام من عسل زنبور هام رو برداشت کردم و با موم میفروشم چون مشتری هام با موم میخام و داخل شانه ها پروانه موم خوار تخم گذاشته من باید چه کار کنم تا مزاحم عسل من نشوند؟

 • سلام قبل از اینکه بفهمیم تو عسل کرم داره مقدار کمی فضولاتشو خوردیم مشکل داره؟

 • سلام ببخشید ما عسل با موم خریدیم و متوجه شدم که داخل بعضی از سوراخای موم یک ماده دون دون بد مزه که رنگش مایل به نارنجی تیره هست وجود داره خواستن بپرسم که این چیزی که وجود داره چیه؟!

 • با سلام
  اگه مشکوک به کرم موم خوار شدیم برای از بین بردن تخم ولارو و خود کرم قرار دادن عسل بمدت محدود در فریزر میتونه از بین ببره؟؟

 • ما یه مدته عسل موم دار گرفتیم بعد این مومش کلا سیاه رنگ بود فروشنده هم خیلی تعریفشو کرده بود که این اصله و این حرفا ، ما هم یه مدتی هست که داریم میخوریم که امروز توش چند تا کرم دیدیم به نظرتون دیگه بندازیمش بیرون یا نه؟

  • سلام. خیر. اون کرم موم خوار هستش که آلودگی برای عسل تولید نمیکنه. فقط کافیه قسمتهای خورده شده توسط کرم رو با قاشق حذف کنید. بعد دو روز در فریزر بزارین تا اگر تخم پروانه وجود داره بمیره و دیگه کرم نزنه.

  • سلام قاب عسل را چگونه نگه داری کنیم ک از کندو کرم موم خوار درامان باشد

 • سلام خسته نباشین
  من تعدادی از کندوهام پروانه زده و قرص گندم داخل اونا گذاشتم
  ایا ضرری داره؟ به زنبورا یا عسل ضرر میرسونه؟
  دارویی اگه میدونین ک خبه معرفی کنین خیلی ممنون.

 • سلام آقای مهندس من یک مقدار عسل خریدم از دهات تبریز دراشون بسته بود امروز باز کردم توشون چیزهای سیاه هستش داخل عسل پخش شده شرمنده آگه میشه کمکم کنید

 • سلام می خواستم بدونم اگر عسل رو در جای گرم مثلا کابینت آشپزخونه بزاریم باعث کرم زدن اون میشه.

 • سلام جناب مهندس

  بنده پژوهشگر و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی تهران هستم که روی کنترل آفات کشاورزی کار می کنم. برای این منظور احتیاج به جمعیت بالایی از لارو گالریا دارم . آیا این امکان هست که از مرکز جنابعالی تهیه کنم . ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید که چگونه و از کجا می توانم به این لاروها یا شان هایی که آلوده به تخم پروانه موم خوار هستند دسترسی پیدا کنم .

  ممنون از لطف شما

  • سلام. خوشبختانه یا متاسفانه بنده اجازه رشد به پروانه نمیدم مگر اینکه با برنامه ریزی قبلی مدتی محیط مناسب رو محیا کنیم تا بعد از آلودگی بتونید لارو رو جمع آوری فرمایید.

 • من از ی بنده خدایی عسل خریدم که گفت طبیعی . ولی بعد ی ماه ی کرم دیدم و عسل ! بندازمش کلا بره عسل رو؟؟؟؟؟

 • سلام
  من عسل خریدم درون کرم بود.ضرر داره
  چیکار باید بکنم

 • محض اطلاع دوستان قرص بسیار خطرناکی می باشد

  اینو بخونید

 • آیا از نحوه استفاده اسید فرمیک برای ضدعفونی کردن شانها اطلاع دارید؟ و آیا استفاده از آن عسل موجود در شانها رو ترش نمیشه؟

  • سلام. پوکه ها را نهایتا تا دو طبق ذخیره کرده و بالای بالاترین قابها یک استکان اسید فرمیک بگذارید تا هم ضدعفونی شوند و هم پروانه نزنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *