جا به جایی کندوهای زنبور عسل و نکات مهم آن

زمان مطالعه 4 دقیقه
جا به جایی یا مهاجرت دادن کندوهای زنبور عسل

زنبورهای صحرایی کندوهایی که به فاصله کوتاه منتقل می شوند ( از چند متر تا 4 کیلومتر ) معمولا میل دارند به محل اولیه کندوی خود بازگردند. وقتی یک کندو از یک زنبورستان به فاصله کوتاهی منتقل شود, زنبورهای صحرایی آن به کندوهایی خواهند پیوست که در کنار کندوی قدیمشان قرار دارند. هنگام جابه جایی کلنی ها به فاصله کوتاه, بهتر است در صورت امکان تمام کندوها را با هم و هم زمان به فاصله چند متری منتقل کنید و این کار را بعد از غروب آفتاب و یا صبح زود انجام دهید.

بیشتر جابه جایی ها در فواصل زیادی صورت می گیرند که زنبورها به منطقه ای نا آشنا وارد شوند. فاصله حداقلی برای این کار نمی توان تعیین کرد زیرا این فاصله در هر منطقه برحسب شعاع پرواز زنبورهای غذایاب فرق می کند. در بعضی مناطق فاصله 1.5 تا 2 کیلومتر کافی است ولی متوسط 3 کیلومتر مناسب تر است. طبعا هرچه دور تر بروید احتمال اینکه برخی زنبورهای غذا یاب به محل قدیم برگردند کمتر می شود.

بهترین موقع جا به جایی کندوها زمانی است که هوا گرگ و میش است و زنبورها پرواز نمی کنند. صبح زود کمتر مناسب این کار است زیرا افزایش شدت نور و ازدیاد دما زنبورها را به ترک کندو بر می انگیزد. این کار بهتر است در شب انجام گیرد. روز خنک و بارانی هم زمان خوبی برای جابه جایی کندوها است.

برای جا به جایی کندوها همواره باید نکات زیر را قبل از جابه جایی مورد توجه قرار داد :

1 . قبل از بارگیری باید تمام سوراخ های کندو به جز سوراخ های تهویه کاملا مسدود شود.

2 . فضاهای داخل کندوها با شان خالی و یا چهارچوب مخصوص کندو پر شود.

3 . درب کندو باید با نخ محکم بسته شود یا میخ کوبی شود. میخ باید بطور مورب به درب کندو و بدنه اصلی کوبیده شود.

4 . کندوها در هنگام بارگیری باید طوری چیده شوند که سوراخ پرواز آنها به طرف جلوی وسیله ی نقلیه باشد و فضای تهویه مناسب بین آنها وجود داشته باشد و امکان حرکت یا افتادن آنها در حین حرکت وجود نداشته باشد.

5 . پس از بارگیری باید تمام ردیف های کندو با طناب یا سیم بکسل محکم شود تا امکان افتادن و تکان خوردن وجود نداشته باشد.

6 . زمان حرکت باید طوری تنظیم شود که وسیله نقلیه در شب یا سپیده صبح به مقصد برسد چرا که زنبورها در این زمان تمایل به خروج از کندو را ندارند.

7 . پس از مستقر شدن کندو در محل جدید بلافاصله سوراخ پرواز را باز کنید و تا سه روز آنها را به حال خود بگذارید تا زنبورها بتوانند با تنش مهاجرت خود را تطبیق دهند و آرامش معمولی در کندو برقرار شود.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *