روش تبدیل کندوهای بومی به کندوهای جعبه ای

زمان مطالعه 4 دقیقه
کندوی زنبور عسل حصیری

برای انتقال کلنی زنبور عسل از کندوهای بومی به کندوهای مدرن روش های مختلفی وجود دارند که هر کدام دارای محاسن و معایبی می باشند. در زیر یک روش ساده برای انجام این کار به اختصار شرح داده می شود.

زمان مناسب برای تبدیل کندوی بومی به مدرن هنگام بهار و خصوصا زمانی که شهد توسط زنبوران به داخل کندو آورده می شوند و از طرفی امکان غارت گری هم کم است, می باشد. برای این کار در یک روز آفتابی با دمای حدود 25 درجه سانتی گراد وسایل مورد نیاز را فراهم می نماییم.

این وسایل عمدتا شامل کندوی جدید با چند شان بافته شده می باشد. ضمنا چند قاب چوبی تهیه کرده و دو طرف آن را به صورت زیگ زاک سیم کشی می نماییم و بعد یک ظرف آب داغ, یک سطل در دار, یک کارد تیغه بلند, سیم چین, چکش, اهرم, دودی و دستکش فراهم نماییم.

سپس کندوی بومی را از جای خود برداشته و آن را روی زمین قرار می دهیم به طوری که قابل حرکت نباشد و بعد کندوی جدید را به جای کندوی بومی می گذاریم به طوری که سوراخ پرواز و درب کندو کاملا باز بوده و سوراخ پرواز آن در جهت سوراخ پرواز کندوی بومی قبلی باشد.

دودی را آماده کرده و با اهرم درب پشت کندوی بومی را باز می کنیم و سپس با دود دادن زنبورهای داخل آن را به سمت جلو هدایت می نماییم. کارد تیغه بلند را در آب داغ فرو برده و شان های داخل کندو را بریده و به همان صورت بیرون می آوریم. اگر شان ها حاوی عسل بود آنها را داخل سطل می گذاریم و در صورتی که حاوی نوزاد باشند آنها را در داخل قاب های سیم کشی شده گذاشته و آنها را به همان جهتی که داخل کندوی بومی قرار داشته در داخل کندوی جدید می گذاریم. این کار را ادامه داده تا کلیه شان ها به داخل کندوی جدید منتقل گردد.

باید دقت نمود که شان های حاوی نوزادان در وسط کندوی جدید که دارای قاب عسل و گرده  هم می باشند مستقر شوند. سپس کندوی بومی را از روی زمین برداشته و روی زمین تکان می دهیم  و سپس آن را از محوطه خارج می نماییم. بقیه زنبورها خود به خود داخل کندوی جدید رفته و در آن مستقر می شوند.

باید توجه داشت که هنگام انجام این کار ملکه کشته نشود و کندوی جدید هم دارای ذخیره غذایی کافی باشد. در غیر این صورت باید کندو را با شربت 1 به 1 تغذیه نمود.

در پایان باید کندو به طور مرتب مورد بازدید قرار گیرد و از غارت شدن آن جلوگیری گردد. به مرور زمان که نوزادان در قاب های سیم کشی شده متولد می گردند باید قاب های آن را از کندو خارج نمود و قاب های جدید جایگزین آن نمود.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *