روش درمان کندوهای نر زا

زمان مطالعه 2 دقیقه
شان تخمگذاری شده توسط کارگران نرزا

یکی از وظایف مهم زنبوردار آگاه بودن از وجود یا عدم وجود ملکه در تمام کندوهایش است و به محض آگاهی از بی ملکه بودن یک کندو, باید فورا اقدام به دادن ملکه جفت گیری کرده به کندوی بی ملکه کند. در غیر اینصورت, حدودا یک یا دو هفته بعد, کارگران آن کندو شروع به تخمگذاری می نمایند که این پدیده را نر زایی می گویند.

در صورتی که این مشکل برای کندو ایجاد شد باید به روش های زیر کندوی نرزا را درمان کرد.

1 . اگر در یک کلنی نر زا, کارگران تازه تخم گذاری را شروع کرده باشند باید کندو را در فاصله مناسبی حدود 200 متر از زنبورستان بتکانید و مجددا کندوی خالی را جای خودش بگذارید تا زنبورهای کارگر غیر تخم گذار به کندو باز گردند. سپس یک ملکه جوان با قفس به کندو معرفی و تا زمان پذیرفته شدن آن مرتب کلنی را با آب و شکر 1 به 1 تغذیه نمایید.

2 . در صورتی که بخواهید کندوی ملکه دار را با کندوی نر زا ادغام کنید, پس از انجام روش فوق, کلنی ملکه دار را جای کلنی نر زا بگذارید و کندوی نر زا را تکان دهید. دو کلنی با هم متحد می شوند. قبل از این کار حتما دو کندو را, هم بو و بعد آن را تغذیه نمایید.

3 . در صورتی که مدت طولانی از تخم گذاری کارگران تخم گذار گذشته باشد, نجات کلنی ممکن نیست و باید کندو تکان داده شود و احتیاج به گذاشتن کندوی خالی در جای اول نیست. در این صورت زنبورها متفرق خواهند شد و یا به کندوهای مجاور قبلی خواهند پیوست.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

2 دیدگاه
  • سلام جناب رحمانی یکی از کندوها 4 قاب هست ملکه ش تخم نر مینداخت الان 2 روز حذفش کردم تقریبا اندازه کف دست تخم نر داره قاب تخم نر رو بردارم بعد ملکه رو معرفی کنم یا روش دیگری پیشنهاد میدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *