روش گرفتن بچه مصنوعی زنبور عسل

زمان مطالعه 4 دقیقه
یک بچه طبیعی زنبور عسل بالای شاخه

تقسیم جمعیت زنبور عسل به دو یا چند کندو, از فنون مهم زنبورداری است. هدف از این کار ایجاد کندوهای جدید زنبور عسل به جای کندوهای تلف شده و یا افزایش کندوها است. سعی کنید کندوها را جز در موارد فوق تکثیر ننمایید زیرا هدف اصلی تولید عسل است و تکثیر بیش از اندازه به کم شدن تولید محصول عسل می انجامد.

روش بچه گرفتن یا تقسیم کندو

معمولا بچه مصنوعی از کندوهایی گرفته می شوند که دارای جمعیت زیاد و سلول های فعال ملکه بوده و یا به عبارتی در تدارک بچه دادن باشند.

برای این کار یک کندوی خالی آماده می کنیم.

سپس 3 قاب با زنبور و ملکه آن را به کندوی جدید انتقال می دهیم. باید دقت شود که شان ها سلول ملکه نداشته باشند و اگر باشد خراب می کنیم.

سپس دو قاب از زنبورهای کندو ترجیحا زنبورهای پرستار که روی قاب های نوزادان هستند به داخل کندوی جدید تکان می دهیم و قاب های آن را به کندوی اصلی بر می گردانیم.

سپس درب کندو را بسته و به محل مناسب انتقال می دهیم.

بهتر است بچه کندو را به مدت 3 روز و فاصله بیش از 4 کیلومتر از زنبورستان خارج کنیم و سپس آن را به محل اولیه باز گردانیم. در این صورت کلنی بچه, جمعیت خود را حفظ کرده و رشد آن هم سریع تر خواهد بود. در صورتی که بچه کندو در زنبورستان باقی بماند زنبورهای پروازی به کندوی خود باز می گردند.

برای نتیجه بهتر, باید کندوی بچه را نزدیک به کندوی مادر و چسبیده به آن با کمی جابه جا کردن کندوی مادر, قرار دهیم تا زنبورهای صحرایی به راحتی بتوانند به هر کندو رفت و آمد نمایند و سپس آنها را تغذیه می کنیم.

در صورتی که ملکه جوان و بارو داشته باشیم باز هم به روش فوق عمل می کنیم, با این تفاوت که ملکه مادر بابد در کندو بماند و بچه ی گرفته شده فاقد ملکه و تخم یک روز و یا لارو جوان باشد. بعد از 12 ساعت ملکه جدید را با قفس به کندو معرفی می نماییم.

در صورتی که کلنی بچه دارای لارو جوان باشد جمعیت شروع به ساختن سلول ملکه می نماید و حتما باید قبل از معرفی ملکه, کلیه سلول های ملکه از بین برده شود و بعد ملکه به آن معرفی گردد.

از دو کندو هم می توان بچه مصنوعی گرفت به این صورت که از یک کندو فقط زنبور با ملکه و یا بدون ملکه با لارو جوان از کندوی دیگر قاب شفیره بدون زنبور برداشته می شود.

از چند کندو هم می توان یک بچه مصنوعی گرفت به این صورت که از هر کندو یک قاب زنبور تا 5 قاب با احتیاط به کندوی بچه انتقال می دهیم. اگر چه ممکن است درگیری بین زنبورها به وجود آید ولی با خارج شدن زنبورهای پروازی از کندوی بچه, آرامش نسبی در کندو برقرار می شود. لازم به ذکر است که این کندو ملکه ندارد و زنبورها باید با لاروهای جوان برای آن ملکه درست کنند.

57 دیدگاه
 • سلام و ارادت
  استاد چه زمانی باید زنبور رو کنه کشی کنیم و آیا نوار کنه رو شما پیشنهاد میدهید ؟

  و در زمان شهد و گرده مشکلی پیش نمیاد از نوار کنه استفاده بشه ؟

 • درود ب شرفتون،استاد بنده این تکون دادن زنبورها را متوجه نشدم،از بچه کندو بتکونیم تو کندو سه قابی ک ملکه داره؟(خب اون ک ملکه داره هنوز زنبور پروازیاشم نیومدن که،در ضمن کندو ۷قاب بچه ام ضعیف میشه که)،بعد استاد جان یه مورد دیگه ک سوال داشتم این بود ک به کندوی بچه‌ی ۷قابمون میتونیم هر روز تغذیه مصنوعی بدیم و چه تغذیه ای باشه؟و یکی دو روز در میان تا انتخاب تعداد و کیفیت شاخونهایی ک میخاییم بمونن سر بزنیم؟اصلا میشه بچه مصنوعی رو بررسی کرد و ب عنوان مثال سه تا شاخون خوبهاشو نگهداشت برای تکثیر هایی دیگه و بقیشو خراب کرد و تا انتهای دوره دگردیسی ملکه ها همون سه تا که انتخاب کردیم مونده باشن؟

  • سلام. از کندوی مادر باید سه قاب زنبور و خود ملکه را انتقال دهیم و دو قاب هم برای آن زنبور بتکونیم تا قوی تر بشه و بعد انتقال بدیم جایی که بر نگردن. کندوی اصلی حالا بدون ملکه است و باید به آن ملکه جدید بدهیم.
   بله میشه ولی کم و شربت گرم.
   بله باید شاخون های خوب رو نگه داشت.

 • سلام،من دوتا کندو داشتم،یکیش نرزا شد از بین رفت الان خالی شده،بنظر شما یه ملکه جفت خورده بخرم که ۲۰ ،۳۰ تا زنبور داره،و از کندوی بغل دوتا قاب شفیره دار بردارم احتمال این هست کلنی موفق باشه و تکثیر بشن؟

 • سلام من یه کندو ۸ قاب یتیم دارم میخوام دوقسمتش کنم به یکیش ملکه جفت خورده بدم به یکی باکره در ضمن هیچ گونه تخم روز یا لارو وشفیره نداره ایا میشه

 • سلام من ملکه جدید متولد شده خیلی کم تخم میزاره به اندازه کف دست ملکه را دوباره عوض کنم

 • سلام ببخشید من داخل باغ شبرنگم یه کندوی عسل روی درخت دیدم میخواستم بپرسم چجوری میتونم ازش استفاده کنم آخه هیچی از کندو نمیدونم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • باسلام،استادجسارتا بنده ناشی وبه ترغیب یکی از دوستان یه کندو گرفتم ۹قاب از میانه دوستی که محبت فرموده بودند ۸اردیبهشت تشریف آوردند طبقه دادندولی گفتنددرزنجان چون شهدزیادبوده جمعیت زیادشده وحالا بچه خواهنددادمن میترسم متوجه نشده وبچه ازدست رفته وکندوی من ضعیف شودحالا اگرشروع به شاخون تراشی کنم درچندنوبت که فصل بچه دهی بگذردچه اتفاق میافتد،بازبچه خواهددادبه هرترتیب،ویا کندو باز ضعیف خواهدشد،سپاس از راهنمایی شما

 • با سلام استاد گرامی. بنده سال دوم هست که زنبور داری میکنم و چند سوال داشتم. یک اینکه از کجا سن ملکه رو تشخیص بدیم و چطور ملکه باید عوض بشه؟ شاخون ملکه رو خراب کنیم و ملکه رو بکشیم و ملکه جدید بشناسونیم؟ و اینکه یکی به من گفت نیازی به شناسوندن ملکه نیست و کندو خودش ملکه درست میکنه. سن مناسب ملکه بین چند تا چند باید باشه؟ و اینکه میخواستم ملکه کارنیکا بشناسونم به کلونی که یکی گفت من این کارو کردم ولی همه زنبور ها برگشتن. باید زنبور نر هم کارنیکا باشه. و اینکه در کل اگر کل کلونی کارنیکا باشه و بخواییم ملکه جوان معرفی کنیم میتونیم ملکه قبلی رو بکشیم تا خود کلونی ملکه جدید درست کنه؟ ممنون استاد لطفا راهنمایی دقیق بفرمایید نیاز دارم به جواب اینا🙏🏼🙏🏼

 • سلام استاد آیا به نظر شما میشه کندو طبق دار در فصل بهار ، زنبور داخل طبق رو توی کندو دیگر گذاشت و بهش ملکه باکره معرفی کرد؟ هم کندو مادر قوی هستش هم کندو بچه ؟ اگر امکان داره طریقه معرفی ملکه رو توضیح بفرمایید ممنونم میشم

  • سلام. اگر منظورتون اینه که طبق همون بالا بمونه بله ولی باید بین طبق و کندو پلاستیک کذاشت که بوی ملکه پایین به بالا نیاد چون اونجوری کندو بچه میده

 • سلام استاد رحمانی ایا الان تو شهر پاوه میشه بچه مصنوعی گرفت

 • سلام چطور میشه از یه کندو بچه مصنوعی گرفت حال بخواهیم ملکه پیر کندو اصلی رو تعویض کنیم ممنون میشم

 • با سلام خدمت آقای رحمانی پرست
  من تازه دو سه ماهه دو عدد کندو پر جمعیت خریدم البته تنها نحوه اضافه نمودن شان و خراب کردن شاخونها را یاد گرفتم تو این مدت مطالعه زیادی داشتم و تقریبا بعد از دیدن کلیپهایی از سایت شما علاقه بسیار زیادی به جهت راه اندازی یک زنبورستان در سال آینده با استفاده از کندوی کف باز و نژاد کارنیکا دارم به همین دلیل از شما استاد گرانقدر خواهشمندم به دلیل عدم اطلاع کافی و مطالعات در سطوح مختلف که دست پا شکسته بوده یک نمودار یا چارت از کتابها و جزوات فیلمها با توجه به اولویت اول و دوم و….. به اینجانب معرفی نمایید تا بتوانم درک لازم از روند کار بازنبور؛نحوه کار؛مسائل اساسی و ریزه کاریها و هر مطلبی که میتوان به کمک بیاد را برای ایمیل اینجانب ارسال کنید ممنون میشم استاد
  خوشحال میشوم پیشنهاد چگونه شروع کار را به اینجانب اعلام کنید
  در استان کرمان و یک منطقه کوهستانی و به صورت ثابت در یک مکان میخواهم شروع به کار کنم

 • سلام
  من از یک کندو 10 روز پیش بچه گرفتم و حالا میخوام چند تا بچه دیگه بگیرم و شاخونها رو بین اونها تقسیم کنم، چون هم ملکش خوب بود هم اینجوری ملکه ها زودتر در میان.
  ولی نمیدونم که اینکار رو چطور انجام بدم تا شاخون رو خراب نکنن.
  آیا شما راهی رو سراغ دارید که بشه شاخون رو به بچه کندو داد و خرابش نکنن؟

 • ممنون از پاسختون
  یک کندو کلا چندروز بدون ملکه میتونه بمونه تا وقتی که نر ریز نشه؟
  بچه مصنوعی که ملکه ش هنوز درنیومده رو میشه دوباره به 2 قسمت تبدیل کرد و بهش تخم روز داد یا که باید صبر کنم ملکش دربیاد بعد؟

 • مگه ملکه ای که زودتر در میاد ملکه بقیه شاخون ها رو نمیکشه؟ پس چرا بچه طبیعی می ده؟
  اگه بخایم 2 شاخون بزاریم برای اطمینان چطور میتونیم جلوی بچه طبیعی رو بگیریم، چطور میتونیم مطمئن بشیم؟
  باقی گذاشتن 1 شاخون ریسکی نیست؟
  ممنون از اینکه راهنمایی میکنید

  • سلام. اگر جمعیت خیلی زیاد باشه و چند ملکه با هم متولد بشن بعدش کندو چند بچه میده. بهتره یک شاخون بزرگ بزارید بمون. ریسک داره ولی چاره ای نیست. البته در جمعیت های کم حتی دو شاخون هم مشکلی نداره چون اولی دومی رو میکشه.

 • سلام
  اگه 2 تا 3 عدد شاخون برای بچه مصنوعی بزاریم موقعی که ملکه ها بیرون میان کندو بچه طبیعی نمیده؟ بهتر نیست که یک شاخون رو بزاریم و بقیه رو بتراشیم.
  یکی از بچه مصنوعی هام 3 تا شاخون داشت که 2 روز پیش دیدم 2 تاش درآوردن، امروز دیدم مقدار خیلی زیادی زنبور اطراف کندو هستن یه سری هم روی زمین هستن ولی بعد از 15 دقیقه آروم شدن منم فکر نمیکردم که بچه طبیعی باشه پلی 1 ساعت بعد دیدم یه دسته زنبور توی هوا میچرخن و همینجوری از زنبورستان دورشدن!
  آیا بچه طبیعی بوده؟
  درکل وقتی 2 یا 3 عدد شاخون برای بچه مصنوعی میزاریم بعدش امکان داره بازم بچه طبیعی بده؟

 • سلام
  امروز از یکی از کندوهام بچه گرفتم ولی در اواخر کار بودم که نمیدونم چرا زنبورا بهم حمله کردن و تعداد زیادی نیش خوردم به خاطر همین کار نیمه کاره موند و دست کشیدم و حالا کندوی مادری سه قاب زنبور داره و کندوی بچه هفت قاب.
  آیا من میتونم فردا چند قاب زنبور از کندوی بچه به مادر بدم یا نه دیگه دیر شده، چطور میتونم کندوی مادر رو تقویت کنم.
  ممنون از شما

 • سلام
  اگر کندوی بچه رو بزاریم جای کندو مادری و کندو مادری رو به جای دیگه ای از زنبورستان منتقل کنیم ایرادی داره؟
  چون یکی از دوستان میگه این روش خیلی خوبه و زنبورهای پروازی به کندو بچه میان و بچه قوی میشه، میخواستم نظر شمارو بدونم.
  آیا برای کندو مادر بر اثر تعویض مکان مشکلی پیش نمیاد؟
  درضمن چون کندوهام به همدیگه نزدیکن نمیتونم بچه رو کنار کندو مادر بزارم.

 • بهترین زمان گرفتن بچه مصنوعی کی هست؟ طوری که ملکه باکره نمونه و بتونه جفتگیری کنه و کندو هم زمان برای رشد داشته باشه.
  من زنبورهای نر رو داخل کندو دیدم آیا آنها الان برای جفتگیری از کندو خارج میشوند؟
  ممنون

 • سلام
  گرفتن بچه طبیعی بهتره یا مصنوعی، من چندتا کندو قوی دارم که میخوام زیادشون کنم. حالا نمیدونم صبر کنم تا کندو بچه بده بگیرمش یا همین حالا بچه مصنوعی بگیرم. فعلا هم گرفتن عسل برام مهم نیست و به کندو طبق هم ندادم.
  خلاصه کدومشون بهتره و کلنی سریعتر به حالت نرمال میرسه؟
  ممنون

 • با سلام چطوری از ملکه تلقیح مصنوعی که خریدیم ملکه تولید کنیم و به کندوها معرفی کنیم زنبورام بومی هستنذ و تازه زنبورداری رو شروع کردم و 8 کندو دارم خواهشن راهنمایی کنید به صورت کامل و جواب رو به ایمیلم بفرستید با تشکر

 • سلام خسته نباشید اگر ممکن است روش کار با جنتر به من ارسال کنی

 • سلام
  من اگر از يك كندو 1بچه به اين صورت بگيرم آيا احتمال بچه دادن را تقليل داده و احتمال داشتن يك كندوي بيش از 10 قاب(دو طبقه كامل) را افزايش داده ام؟
  از كندوي اصلي دو تاسه قاب با ملكه كهنه برداشته و به كندوچه انتقال مي دهم سپس به كندوي اصلي ملكه جديد را معرفي ميكنيم در اين روش چون كندوي اصلي داراي ملكه جوان است فقط به فكر ازدياد جمعيت است نه بچه دادن و ملكه پير نيز تلاش ميكند تا جمعيت از دست رفته را جبران كرده كندو را پر نمايد
  بعد از اسقرار 2ملكه مي توانم كنوچه را بر روي سقف كندوي اصلي قرار دهيم؟(به علت كمي جاي آفتاب گير در منزل مسكوني)

 • باسلام ازیک کندو چندتا بچه مصنوعی میشه گرفتن بهترین ماهش کدام ماه هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *