کنه واروآ زنبور عسل و مبارزه با آن

زمان مطالعه 4 دقیقه
کنه های واروآ روی لارو زنبور عسل

کنه های واروآ, انگل های خارجی زنبوران عسل و نوزادان آنها هستند و با چشم مسلح به خوبی دیده می شوند. در هر دو صورت, آنها از طریق دیواره بدن از همولنف یا خون زنبور عسل تغذیه می کنند. در صورت آلودگی شدید, نسل به درستی تکامل نمی یابد و زنبورهای متولد شده دارای نقص عضو می باشند و عمر آنها نیز کوتاه می گردد. وجود زنبورهای بدون بال و پر خصوصا در پاییز از علایم وجود کنه واروآ در کندو می باشد.

دوران رشد و تکامل کنه واروآ در داخل سلول های نوزادان زنبور عسل صورت می گیرد. کنه ها سلول های زنبور نر را برای این کار ترجیح می دهند, چرا که دوران رشد آنها زیادتر از سایر زنبورها است و کنه ها دوبار می توانند داخل این سلول ها تولید نسل کنند. با یک آزمایش ساده می توانید سر چند سلول زنبور نر را خراب کنید, کنه های خارج شده از سلول یا چسبیده به بدن نوزادان به خوبی قابل رویت اند.

اخطار:

کنه های واروآ به سرعت رشد, تکثیر و پخش می شوند و در حداقل زمان کل زنبورستان را آلوده می کنند. مهم ترین عامل انتقال آنها خود زنبورها می باشند, بنابراین سعی کنید زنبورستان ها از یک دیگر بیش از 4 کیلومتر فاصله داشته باشند.

مبارزه با کنه واروآ زنبور عسل

همان طور که گفته شد کنه ها سلول های نر را برای تخم گذاری ترجیح می دهند, بنابراین سعی کنید شان هایی را که دارای سلول های نر هستند از کندو خارج و تعداد آنها را به حداقل برسانید.

رشد کنه ها معمولا در پاییز که هوا کم کم رو به سردی می رود شروع می شود. بنابراین لازم است زنبوردار بعد از آخرین برداشت محصول عسل که اوایل پاییز است به مبارزه با آن اقدام نماید.

تاکنون داروهای زیادی برای مبارزه با این کنه به کار رفته اند که مهم ترین آنها عبارتند از: آپیتول, پریزین, واروستان, واروازین و فولبکس وا. از بین این داروها, پریزین به صورت امولسیون و فولبکس به صورت تدخینی نتیجه بهتری داده اند.

در حال حاضر نوارهای پلاستیکی بای وارول حاوی فلومترین و آپیستان حاوی فلو والینات جهت مبارزه با کنه واروآ کاربرد دارند. داروهای مختلف مبارزه با کنه واروآ همه ساله از طریق سازمان دامپزشکی کشور وارد و بین زنبورداران توزیع می گردد.

آپیگارد هم یک نوع داروی دیگر واروآ است که به صورت ژله و تبخیری است و اثر آن هم رضایت بخش بوده است. از دو نوار آپیسان و بای وارول، خاصیت ضدانگلی آپیسان بین 99 تا 100 درصد است و به طور اختصاصی جهت کنترل مایت واروآ جاکوبسونی در کندوهای زنبور عسل شناخته شده است.

مقدار مصرف: در کندوهای استاندارد دو نوار یکی بین قاب های 3 و 4 و دیگری بین قاب های 7 و 8 آویزان شود. در کندوهای کوچک و سنتی یک نوار در مرکز کندو کافی است.

مدت مصرف: 6 تا 8 هفته

زمان مصرف: در بهار قبل از شروع شهد و در پاییز بعد از برداشت آخرین محصول عسل.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

6 دیدگاه
  • با سلام خدمت همه ی بزرگواران گاهی بحث بر سر رضایت بخش بودن محصول برای زنبوردار نیست،گاهی پای وجدان کاری به میان می آید و همه میدانیم که بجز اسید فرمیک و اسید اگزالیک که هردو موادی طبیعی هستند بقیه ی دارو ها چه بسا موثر در از بین بردن کنه غیر ارگانیک بوده و اثرات باقی مانده در موم دارند و برخی دارو ها نیز مثل فابکازین در کنه واروا مقاومت ایجاد میکنند و شاید اثر خوبی نشان دهند اما باعث قوی تر شدن کنه در سال های بعد خواهند شد،بهترین روش اسید فرمیک و اسید اگزالیک است،هم بسیار موثر اند و هم هیچ گونه اثر باقی مانده در موم ندارند،از طرفی در کنه هم مقاومت ایجاد نمیکنند

  • سلام مهندس ما كه زنبور دار جز هستيم و زير بنجاه كندو داريم روش هاى بسيار متفاوتى را مطالعه ميكنيم و از افراد اگاه هم بسيار مطالب ياد ميكيريم اما موقع عمل كردن بين جند راه مختلف مبارزه با كنه ميمانيم نميدانم نوار اپيسان بهتره يا اسيد فرميك يا روش هاى ارگانيك مثل پودر شكر يا اب ليمو
    خلاصه سوال اينه ايا نوار اپيسان كه ما سالهاست استفاده ميكنيم در درمان هم موثر است ؟؟ يا به قول بعضى دو ستان فقط پيشگيرى است ؟؟؟

  • قابل توجه دوستان عزیز موارد بالا البته بیشتر برای پیشگیری از کنه کاربرد دارند در زمان آلودگی شدید بخصوص نوار آپیستان اصلا تاثیر گذار نمیباشد بهترین راه برای پیشگیری ودرمان حتی با آلودگی بیش از 80درصد استفاده از اسید فرمیک با غلظت 60%میباشد برای پیشگیری مقدار7ccدر بهارو شهریور مهرماه استفاده گردد با این روش که یک تکه پارچه 10*10cmرا روی قابها گذاشته سپس بوسله سرنگ اسپری نمایید در زمان آلودگی شدید مقدار5cc یکروز درمیان به مدت یک هفته روی قابها اسپری شود زمان انجام 7بعدازظهربه بعد اثرات بسیار مطلوبی بدون هیچ عارضه ای برای زنبورعسل و عسل-در تجربه شخصی سال 89 -50 کلنی خریدم که متاسفانه ابتلای شدید به واروآ داشت با روش استفاده از اسید موفق به درمان کامل گشتم البته در جمعیتهای 10قاب مقداری تلفات ملکه داشتم علت شوک اولیه ناشی از بخار اسیدفرمیک و هجوم زنبوران به سمت سوراخ پرواز بوده است لذا برای جلوگیری از این امر یا تکثیر کنیدویا کندو را بروی طبق ببرید در این روش به علت ایجاد بخار اسیدبه داخل سلولهاس تخم نفوذ کرده و لاروهای واروآ را میکشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *