سونا برای زنبور عسل, مرگ برای واروآ

زمان مطالعه 3 دقیقه
دستگاه ایجاد سونا در کندوی زنبورعسل

کلنی های زنبور عسل در سراسر جهان توسط کنه واروآ آلوده شده و از آن به عنوان علت اصلی مرگ و میر زنبور های عسل نام برده می شود. روش های شیمیایی نه تنها جمعیت کنه ها را نابود نکرده, بلکه باعث مقاومت نتاج آنها در طول زمان و در عوض ضعیف و آسیب پذیرتر شدن زنبورهای عسل گشته است.

یکی از روش های قدیمی مبارزه و درمان کنه واروا استفاده از گرما می باشد. این روش که سونا برای زنبورعسل نامیده می شود, با استفاده از یک ابزار ارزان قیمت و ساده امکان پذیر است. در این وضعیت زنبورهای عسل یک حرارت شرجی را تجربه می کنند و مشکلی برای آنها پیش نمی آید اما لاروهای کم سن و کنه ها از بین خواهند رفت.

روش کار دستگاه به این شکل است که آن را زیر کلنی قرار می دهیم تا رطوبت و حرارتی با دمای 39 الی 45 درجه سانتی گراد تولید کند. درجه حرارت و مقدار رطوبت به طور مداوم توسط دستگاه اندازه گیری و کنترل می شود. پس از حدود 2 ساعت درمان کامل شده و دستگاه برداشته می شود.

تئوری این مطلب این است که در دمای بالای 29 درجه سانتی گراد, پروتئین های موجود در بدن کنه واروا تغییر شکل یافته و آسیب های غیر قابل برگشتی در کنه ایجاد خواهد شد, اما زنبورهای عسل به راحتی تا دمای 45 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند و آسیبی متوجه آنها نخواهد بود.

در میان نژاد های مختلف, زنبورعسل هندی به دلیل اینکه حرارت شفیره هایش در داخل سلول ها حدود 38 درجه سانتی گراد است و دمای مناسب برای رشد و تکثیر کنه واروا 31.3 تا 34.2 می باشد, این زنبور به صورت طبیعی به این کنه مقاومت دارد. همچنین در نژاد اروپایی دمای شفیره های نر 30 الی 34 درجه و کارگر 34 الی 36 درجه سانتی گراد است و به همین دلیل شفیره های نر محیط مناسبتری برای رشد این کنه می باشند.

مقدار توصیه شده برای این نوع درمان ارگانیک و ارزان قیمت, 2 بار در سال است و بهترین موقع برای انجام آن ابتدای فصل فعالیت یعنی بهار و انتهای فصل فعالیت یعنی پاییز می باشد. این روش روی ضعیف ترین کلنی ها آزمایش شده و نتایج بسیار خوبی را نشان داده است.

{ رحمان رحمانی پرست }

پیروز و سلامت باشید
4 دیدگاه
  • سلام
    یه سوال داشتم من هر سال اوایله بهار قبل از تخمگذاری کندوها را به وسیله مشعل گرم می کردم وهم درمان کنه داخل کندوه می گذاشتم اما امسال کندو ها را گرم نکردم و فقط از دارو استفاده کردم و کندو هام همه کنه داشتن به نظرتون دلیلش گرم نکردن کندوها بوده

    • سلام. داروهای کنه با مکانیسم تبخیر تدریجی کار میکنن. احتیاجی به گرم کردن نیست و فقط کافیست که شما در فصل مناسب این دارو ها را استفاده کنید تا با دمای مناسب هوا خودشون تبخیر بشن. اگر در مناطف سرد هستید حدودا اردیبهشت استفاده نمایید.

  • سلام
    میشه طرز تهیه این سونا رو بگید یا اینکه از کجا می تونم تهیه کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *