فعالیت های زنبور عسل کارگر و نر در طول حیات

زمان مطالعه 2 دقیقه
زنبور کارگر در حال جمع آوری گرده گل

زنبورهای کارگر در سنین مختلف وظایف مختلفی را در داخل یا خارج از کندو به عهده دارند. این زنبوران تقریبا نیمی از زندگی خود را مطابق سلسله مراتب انعطاف آمیزی که بر نیازهای اجتماعی زنبوران حاکم است در انجام وظایف کندو در داخل یا خارج از کندو می گذرانند.

وظایف زنبورهای کارگر در فصل فعالیت را در جدول زیر مشاهده می فرمایید

سن ( روز )

فعالیت

مکان فعالیت

1 تا 3

تمیز کردن سلول های شان

داخل

3 تا 6

تغذیه لاروهای مسن با عسل و گرده

داخل

6 تا 12

تغذیه لاروهای جوان و ملکه با ژل رویال

داخل

13 تا 20

موم بافی, نگهبانی, نظافت, تغلیظ شهد و پرواز شناسایی

داخل

21 تا آخر عمر

آوردن آب, گرده, شهد, بره موم به داخل کندو

خارج

زنبورهای نر در اواسط بهار در اجتماع زنبوران ظاهر می شود. آنها به گرم کردن محیط اجتماع در کندو کمک می کنند و از لحاظ تاثیر گذاری بر روحیه جمعیت و از جهاتی دیگر که هنوز ناشناخته است نقش با ارزشی دارد. اما چون غذا مصرف می کند و فضا می گیرد باید با استفاده شان های فاقد سلول های نر تعداد آنها را به حداقل رسانند.

زنبور نر از تخم غیر بارور به وجود می آید که معمولا ملکه و گاه زنبورهای کارگر تخم گذار که تخمدان آنها رشد کرده است, می گذارند. تنها وظیفه زنبور نر جفتگیری با ملکه در خارج از کندو می باشد.

نرها در اوایل عمر توسط کارگرها تغذیه می شوند و سپس خود از عسل تغذیه می کنند. زمانی که شهد در طبیعت کمیاب می شود چه در پاییز و چه در مواقع دیگر سال, کارگرها هم زنبورهای نر را تحمل نکرده و بالاجبار آنها را از کندو خارج می کنند و سپس آنها می میرند. این پدیده را در زنبورداری به اصطلاح نر کشی می گویند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *