تعداد و روش برداشت عسل از کندوی زنبور عسل

زمان مطالعه 4 دقیقه
شان پلاستیکی پولک شده و آماده برداشت

تعداد برداشت عسل از کندو

دفعات برداشت عسل بستگی به شرایط محیط دارد. اگر طول مدت شهد دهی طولانی باشد می توان پوکه هایی را که عسل آنها استخراج شده بلافاصله به کندو برگرداند تا دوباره از عسل پر شوند. این قاب های آلوده به عسل باید بلافاصله بالای پنجره ملکه و یا روی طبقات پر از عسل که سلول های آنها تا حدودی پولک شده باشد قرار داده شوند. قاب های مزبور به شدت مورد علاقه زنبوران هستند و زنبوران به سرعت آنها را تمیز خواهند کرد. اگر ملکه در نزدیکی این قاب ها باشد روی آنها رفته و تخم ریزی می نماید.

بسیاری از زنبورداران حرفه ای, برداشت عسل را تا موقع پر شدن تمام طبقه ها در فصل عسل عقب می اندازند به همین دلیل قاب ها و نیم قاب ها فقط یک بار در سال مصرف می شوند, در این صورت مخارج استخراج عسل نقصان پیدا می کند, اما هزینه تهیه وسایل یعنی قاب و نیم قاب افرایش خواهد یافت.

روش برداشت عسل از کندو

بهترین زمان برداشت عسل از کندو صبح زود است که فعالیت روزانه زنبورها هنوز شروع نشده است. برای برداشت قاب های پر از عسل بهتر است چند دقیقه قبل از باز کردن درب کندو, از محل سوراخ پرواز دود به داخل کندو دمیده شود و پس از باز نمودن درب کندو بهتر است که با دود دادن فراوان زنبوران را از طبقه بالا به پایین هدایت نمود. در این موقع می توان شان های عسل را از کندو خارج و با تکان دادن محکم, زنبورهای آن را داخل کندو ریخت و زنبورهای باقی مانده روی قاب را با برس مخصوص زنبور از روی قاب دور نمود.

پس از آن قاب را فورا در داخل جعبه مخصوص یا کندوی خالی قرار داده و درب آن را با پارچه غیر قابل نفوذ پوشاند. باید توجه داشت که زنبورهای کارگر به شدت در اطراف جعبه و قاب های عسل جمع شده و تلاش می کنند که عسل برداشته شده را به کندو برگردانند. با شروع ازدحام شدید باید عملیات برداشت را چند ساعتی متوقف نمود.

برخی از زنبورداران برای سهولت کار در مواقع برداشت عسل قاب های عسل را در پاکت های پلاستیکی مخصوص گذاشته و آن را در داخل جعبه های مخصوص یا کندوهای خالی قرار می دهند, به طوری که دسترسی زنبورهای مهاجم به این قاب ها خیلی کم و مسئله غارت هم نسبت به روش اول کمتر است و روش نسبتا خوبی است و با خیال راحت می توان عسل را از کندو برداشت و از زنبورستان خارج نمود.

برای دور کردن زنبور از روی قاب ها می توان از تخته فرار یا تخته اسید با مواد شیمیایی دفع کننده استفاده نمود که به علت عدم استفاده از آنها در زنبورداری های کشورمان از شرح آن خودداری می گردد.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

8 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *