دانلود فیلم لحظه تخمگذاری کارگران تخم گذار

زمان مطالعه 4 دقیقه
دانلود فیلم لحظه تخمگذاری کارگران تخم گذار

کمی پس از آنکه یک کلنی بدون ملکه می شود, کارگران شروع به ساختن سلول ملکه می کنند, حتی اگر در کندو تخم یا لاروهای جوان وجود نداشته باشد و در مورد اخیر کلنی به شمار نمی رود و محکوم به فناست. در این کلنی ها کارگران بیشتر مهاجم می شوند و زنبورداران با تجربه وقتی درب کندو را برای بازدید می گشایند به فوریت این واقعیت را در می یابند.

کارگران زنبور عسل به طور عادی تمایل دارند که حتی در کلنی های بدون ملکه دور هم جمع شوند و بطور معمول حتی معدودی کارگر نیز دور ملکه جمع می شوند اما در یک کلنی بدون ملکه, تجمع کارگران تا موقعی امکان پذیر است که جمعیت آنها به یک تعداد بحرانی نرسد. اگر تعداد زنبوران 75 عدد یا بیشتر باشد و بخصوص اگر درجه حرارت کم باشد آنها یک مجتمع تشکیل می دهند. اگر تعداد آنها 50 عدد یا کمتر باشد در این صورت مجتمع تشکیل نمی شود ولی ممکن است هر 3 یا 4 زنبور در یک نقطه جمع شوند. اگر جمعیت کلنی زیاد باشد در بین آنها تقسیم کار از جمله ساختن شان, جمع آوری گرده و نوش و سایر فعالیت ها در مقیاس خیلی کمتر ادامه خواهد یافت. مقداری نوش گل در قسمت پایین ناحیه پرورش نوزادان ذخیره می شود که برعکس کلنی های عادی است زیرا عسل در مورد اخیر در قسمت بالای ناحیه پرورش نوزادان ذخیره می شود.

حضور ملکه و لاروهای در حال رشد در یک کلنی موجب جلوگیری از رشد تخمدان ها در کارگران می گردد لذا به وجود آمدن کارگران تخمگذار در کلنی های بدون ملکه غیر عادی نیست. گاهی اوقات بخصوص در تقسیم کلنی در کندوهای دارای ملکه نیز ممکن است کارگر تخمگذار پیدا شود.

تخم های کارگر تخمگذار تبدیل به زنبور نر می شود. کارگر تخمگذار بعضی از رفتارهای ملکه را تقلید می نماید ولی بیشتر حالات کارگری خود را نیز حفظ می کند. مثلا مانند کارگران, عسل و گرده می خورد و مانند آنها به خارج پرواز می کند. مانند ملکه قبل از تخمریزی سلول ها را بازرسی می کند ولی اگر سلولی آماده نباشد خودش شروع به تمیز کردن می کند. در موقع تخمگذاری, کارگر تخمگذار به جای آن که سطح زیرین شکم را به طرف کف سلول نگاه دارد آن را به سمت دیواره سلول متمایل می سازد. زنبور کارگر تخمگذار, دقت ملکه را نیز ندارد. در حالی که تعدادی از زنبوران پرستار دور او حلقه می زنند, این حلقه چندان منظم نیست و مانند ملکه مداومت ندارد.

در یک کندوی بدون ملکه چندین کارگر تخمگذار پشت سرهم بوجود می آیند. در عین اینکه هر کارگر تخمگذار یک تخم در هر سلول قرار می دهد, این مانع از آن نخواهد شد که سایر کارگران تخمگذار نیز در همان سلول تخمگذاری نکنند. لذا در منطقه پرورش نوزادان سلول های بسیاری دیده می شوند که در آنها چندین تخم گذاشته شده است. به محض این که تخم ها شروع به باز شدن می کنند, زنبوران پرستار نسبت به کارگران تخمگذار حالت تهاجم پیدا می کنند و آنها را از کندو بیرون می رانند.

{ مرتضی اسماعیلی }

در فیلمی که برای شما قرار داده ایم مشاهده خواهید کرد که یک کارگر چگونه تخمگذاری می کند.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *