صفحه اصلی » زنبور عسل » دشمنان » بیماری ها » بیماری لوک اروپایی زنبور عسل و درمان آن

فروش ملکه کارنیکا, اصلاح شده آلمان

تلقیح طبیعی 70.000 - تلقیح مصنوعی 250.000

بیماری لوک اروپایی زنبور عسل و درمان آن

این بیماری ظاهرا کمتر از لوک آمریکایی شیوع دارد. عامل آن یک باکتری به نام استرپتوکوکوس است که همیشه لاروهای مبتلا را نمی کشد اما گاه تعداد زیادی از لاروها را به سرعت از بین می برد.

بیماری لوک اروپایی در مرحله اولیه لاروی به نوزادان زنبورها حمله کرده و آنها را از بین می برد به طوری که لاروها به صورت پیچیده و تاب خورده داخل سلول قبل از بسته شدن سر سلول می میرند. ممکن است بعد از بسته شدن سر سلول هم از بین بروند که در این حالت نیز مانند لوک آمریکایی سر سلول ها کمی فرو رفته و سوراخ دار است.

جسد لارو زنبور عسل مبتلا به بیماری لوک اروپایی
جسد لارو زنبور عسل مبتلا به بیماری لوک اروپایی

سفتی لاروهای مبتلا به لوک اروپایی مثل سفتی خمیر و بویی شبیه شیر ترشیده یا عرق پا دارد. لوک اروپایی برخلاف لوک آمریکایی لزج و چسبنده نیست و اگر آن را با چوب کبریت بیرون بیاوریم کش نمی آید و فورا قطع می شود.

از راه های انتقال این بیماری, خرید و فروش کندوهای آلوده به بیماری, انتقال شان ها اعم از عسل و زنبور از کندویی به کندوی دیگر, ورود آزادانه زنبورهای نر به کندوهای مختلف, غارت و به طور کلی آلوده بودن دست ها و وسایل کار, همه و همه عامل انتقال این بیماری خطرناک هستند.

براساس قوانین ایالتی آمریکا, کلنی های آلوده به این بیماری را باید با کلیه زنبور های داخل آن و همچنین کندو و اجزای داخلی آن سوزاند و از بین برد و آثار و بقای آن را مدفون کرد.

بهترین راه پیشگیری این بیماری و هر بیماری دیگر زنبور عسل, قوی نگه داشتن کندو, رعایت اصول بهداشتی, زمستان گذرانی خوب زنبورها و جلوگیری از غارت توسط زنبورها می باشد.

روش درمان بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

مانند بیماری لوک آمریکایی است و می توان از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کرد. یک چهارم قاشق چای خوری پودر اکسی تتراسیکلین یا ترامایسین را در ۴ لیتر شربت ۱ به ۱ در بهار و ۲ به ۱ در پاییز مخلوط کنید و به مدت سه شب به زنبورها بخورانید. داروهای آنتی بیوتیک دارای یک ماده موثر هستند که برحسب درصد, روی برچسب آنها نوشته شده است. هر یک گرم ماده موثر برای ۴ کندو می باشد. یعنی به هر کندو باید ۲۵۰ میلی گرم همراه با آب و شکر داده شود.

برای مثال یک ساشه یا بسته اکسی تتراسیکلین ۱۰۰ گرمی ۲۰ درصد, ۲۰ گرم ماده موثر دارد و برای پیشگیری بیماری ۸۰ کلنی است که باید با مقدار کافی آب و شکر مخلوط و به نسبت جمعیت کلنی به کندو داده شود. برای درمان, نیم گرم یا ۵۰۰ میلی گرم دارو برای هر کندو توصیه می شود و تکرار درمان بعد از یک هفته می باشد. پودر اکسی تتراسیکلین را مخلوط با پودر شکر هم می توان مورد استفاده قرار داد.

اخطار:

کلیه داروهای خوراکی زنبور عسل را در بهار باید دو ماه قبل از جریان شهد و در پاییز بعد از برداشت آخرین محصول عسل به کاربرد تا از باقی مانده آثار آن در شان های عسل جلوگیری شود. داروها را با دقت و مقدار صحیح به کار برید و از دستورها و مراقبت های مندرج روی برچسب ها پیروی کنید.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

لینک کوتاه این مطلب :

فروش ملکه کارنیکا, اصلاح شده آلمان

تلقیح طبیعی 70.000 - تلقیح مصنوعی 250.000

درباره رحمان رحمانی پرست

رحمان رحمانی پرست
کارشناس زراعت و اصلاح نباتات هستم. محیط زیست و جانداران پیرامون آن، خصوصاً حشره اعجاب انگیز زنبور عسل بخشی از زندگی من است و علاقه فراوانی به نگهداری از این موجود خارق العاده دارم. همیشه آرزو داشتم که یک منبع آموزشی فارسی, رایگان, بروز, تخصصی و جامع درباره زنبورعسل و زنبورداری به صورت تمام وقت در دسترس باشد تا کارآموزان علاوه بر استفاده ساده تر و همگانی, بتوانند نظرات خود را در جهت ارتقاء آن ارائه دهند. آن آرزو امروز " ایران بی - iranbee " نام دارد.

یک دیدگاه

  1. از مطالب شما بسیار سپاسگذارم
    لطفا در مورد داروهای طبیعی که میشود به زنبورها داد بیشتر صحبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =