بیماری لوک آمریکایی زنبور عسل و درمان آن

زمان مطالعه 4 دقیقه
جسد لزج لارو زنبور عسل مبتلا به بیماری لوک آمریکایی

این بیماری همواره در کار زنبورداری مسئله ساز بوده است. علت آن یک باکتری یا یک میکروب به نام باسیلوس لارو است که اسپور یا تخم دراز و مقامی دارد, به طوری که سال ها می تواند در شان و عسل باقی بماند. میکروب این بیماری به صورت اسپور همراه با غذا وارد بدن لاروهای خیلی جوان شده و در دستگاه گوارش آنها رشد و نمو می نماید و نوزادان زنبور عسل را در مرحله نهایی لاروی و ابتدای شفیرگی از بین می برد.

در کندوهای آلوده به این بیماری وضع تخم ریزی نامرتب و لاروها به صورت صاف و کشیده داخل سلول ها مرده اند به طوری که درب برخی از سلول های سربسته کمی فرو رفته و سوراخ ریز دارد, در صورتی که سر سلول های زنبور های سالم صاف است. لاروها و شفیره های زنبور کارگر, نر و ملکه همگی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

لارو و شفیره هایی که در اثر بیماری لوک آمریکایی می میرند, رنگ سفید خود را به سرعت از دست داده, قهوه ای و در آخر سیاه می گردند و بویی شبیه سریشم دارند. بوی لوک آمریکایی به علت حساس بودن افراد به بوهای مختلف, علامت قابل اعتماد نیست. در تشخیص بیماری بهتر است به چشمان خود اعتماد کنید.

از علایم مشخص این بیماری این است که اگر لارو مبتلا به بیماری را با چوب کبریت بیرون بیاوریم آن لارو لزج و چسبنده بوده و به صورت کش دار و رشته ای کشیده می شود.

از راه های انتقال دیگر این بیماری, خرید و فروش کندوهای آلوده به بیماری, انتقال شان ها اعم از عسل و زنبور از کندویی به کندوی دیگر, ورود آزادانه زنبورهای نر به کندوهای مختلف, غارت و به طور کلی آلوده بودن دست ها و وسایل کار, همه و همه عامل انتقال این بیماری خطرناک هستند.

براساس قوانین ایالتی آمریکا, کلنی های آلوده به این بیماری را باید با کلیه زنبور های داخل آن و همچنین کندو و اجزای داخلی آن سوزاند و از بین برد و آثار و بقای آن را مدفون کرد.

بهترین راه پیشگیری این بیماری و هر بیماری دیگر زنبور عسل, قوی نگه داشتن کندو, رعایت اصول بهداشتی, زمستان گذرانی خوب زنبورها و جلوگیری از غارت توسط زنبورها می باشد.

روش درمان بیماری لوک آمریکایی زنبور عسل

الف . یک چهارم قاشق چای خوری پودر سولفاتیازول را در 4 لیتر شربت 1 به 1 در بهار و 2 به 1 در پاییز مخلوط کنید و این مخلوط را به مدت سه شب به نسبت جمعیت کلنی به زنبورها بخورانید. مقدار بیشتر آن برای زنبورها سمی است و اثر آن در کنترل بیماری بیشتر نخواهد بود.

ب . همان مقدار شکر برای تولید شربت را بعد از پودر کردن با یک دوم قاشق چای خوری پودر سولفاتیازول مخلوط کرده و هر شب مقداری از آن را روی ضلع فوقانی قاب ها و بین آنها بریزید.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

2 دیدگاه
  • سلام آقای رحمانی پرست
    مقاله ای دیدم که محققان دانشگاه مریلند آنتی بیوتیک تایلوزین “tylosin” رو بر روی باکتری وولید کننده اسپور لوک برای کنترل لوک آمریکایی و درمانش کشف کردن.

    در ایران هم ظاهرا شرکتی تحت عنوان رویان دارو ، یک محصولی ساخته بنام تایلو بی بر پایه همین آنتی بیوتیک.
    من میخواستم نظر شما راجع به این آنتی بیوتیک رو بدونم، آیا میتونه درمان کنه یا موثر نیست، داستان چیه؟
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *