روش ادغام کندوی های زنبور عسل

زمان مطالعه 3 دقیقه
روش ادغام دو کندو

از کارهای زنبورداری در پاییز, ادغام کلنی های قوی با ضعیف است. باید توجه داشت که از ادغام دو کلنی ضعیف یک کندوی قوی به وجود نمی آید و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست. بهتر است کندوی قوی با ضعیف ادغام گردد.

دردسر کندوهای ضعیف بیش از نفع آنهاست. این مسئله مخصوصا هنگامی حاد است که کندو ملکه پیر داشته باشد یا بدون ملکه باشد. بی ملکه بودن کندو در پاییز و یا بهار و غفلت زنبوردار از آن به نر زایی کندو منجر می شود که نتیجه آن چیزی جز مرگ کلنی نخواهد بود. نگه داشتن زنبورهای ضعیف از نظر اقتصادی در زمستان کار صحیحی نیست و این کندوها باید با کندوهای قوی تر که ملکه خوب دارند ادغام شوند تا یک کلنی قوی تر به وجود آید.

طرز ادغام کردن:

1 . برای ادغام کردن دو کلنی, ابتدا باید ملکه کندوی ضعیف را از بین برده و یا اگر جوان است بردارید. سپس یک ورقه روزنامه روی کندوی قوی گذاشته و چند عدد سوراخ ریز روی آن ایجاد کنید. بعد جمعیت کلنی ضعیف را به وسیله طبقه, روی کندوی قوی تر مستقر نمایید. با جویدن روزنامه توسط زنبورها, دو کندو به یک کندو تبدیل می شود.

2 . با هم بو کردن دو کلنی هم می توانید آنها را ادغام کنید. برای این کار قبل از ادغام مقداری پنبه به گلاب یا عطر آغشته نموده و در هر دو کندو می اندازیم و پس از یک ساعت جمعیت کلنی ضعیف را به کلنی قوی انتقال می دهیم.

3 . در صورتی که یکی از دو کلنی مورد ادغام, نر زا باشد, بعد از هم بو کردن, کلنی دارای ملکه را جای کندوی نر زا می گذاریم و زنبورهای کندوی نر زا را در فاصله 200 متری تکان داده تا جمعیت آن به این کندو ملحق شوند.

4 . عین مورد بالا را می توانیم در مورد کندوهای ملکه دار اعمال نماییم, به این صورت که ملکه کندوی ضعیف را از بین برده و پس از هم بو کردن, زنبورهای آن را جلو کندو مورد ادغام یا همان ملکه دار, تکان می دهیم و با اسپری کردن شربت رقیق روی آنها را به داخل کندو هدایت می کنیم.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *