تغذیه ی پاییزه کندو های زنبور عسل

زمان مطالعه 1 دقیقه
شربت خوری کتابی یا قابی زنبور عسل

مراقبت از کندوهای زنبور عسل نقش بسزایی در موفقیت زنبوردار در سال بعد دارد. به همین علت زنبورداری را در پاییز غالبا نقطه آغاز در تامین اجتماع های نیرومند برای تولید محصول عسل در سال بعد می دانند.

هر کندو باید عسل و گرده کافی تا فرا رسیدن بهار داشته باشد. در صورت کم بودن باید از کندوهای دیگر که عسل یا گرده بیشتری دارند به آنها کمک داده شود و در صورت نبودن قاب های عسل, کندوها تغذیه مصنوعی شوند.

تغذیه مصنوعی ملکه در پاییز صرفا برای تحریک مجدد ملکه برای تخم گذاری و جبران کمبود ذخیره غذایی زمستانی است. برای تغذیه پاییزه, زنبورها باید با آب و شکر غلیظ تر به نسبت 2 به 1 یعنی دو قسمت شکر و یک قسمت آب تغذیه شوند.

معمولا در کشورمان ذخیره عسل زمستانی کندو را برحسب قاب می سنجند, یعنی برای هر قاب که دو طرف آن پر از زنبور باشد. یک قاب عسل در نظر می گیرند. برای مثال کندویی که در اواخر پاییز 5 قاب زنبور داشته باشد باید حداقل 5 قاب عسل یعنی حدود 10 کیلو گرم ذخیره زمستانی او باشد.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

12 دیدگاه
 • سلام
  دو سه مرتبه س که شربتی که برا زنبورا میزارم کامل مصرف نمیکنن و تعداد زیادی زنبور داخل ظرف افتاده و مرده اند البته چوب برا بیرون اومدن داخل ظرف موجوده ولی چرا میمیرن نمیدونم
  در ضمن قبلا در عرض هفته تموم ظرف از شربت خالی میشد
  میشه بگین دلیلش چیه

 • سلام وقت بخیر
  مهندس من کندوها الان خوزستان هستن و شهد کنار شروع شده اما متاسفانه ملکه تخم ریزی نداره چیکار میتونم انجام بدم اینم بگم ک مزرعه ذرت و یونجه نزدیکم نیس

 • سلام ببخشید بفرمایید تغذیه درچه ساعتی ازروز باید انجام شود در تموم فصول

 • سلام
  با تشكر از راهنمايي هاي شما
  لطفا برأي غذا دهي زنبور بويژه در فصول سرد اطلاعات بيشتري دراختيار بنده وسايردوستان بگذاريد
  بنده در أصفهان برأي اولين سال نگهداري زنبور انجام كيدهم

 • سلام . ظرف شربت خوری کتابی را چگونه واز کجا بخریم…اگه ادرس خرید اینترنتی را لطف کنید ممنون میشم

  • بهترین محصولات زنبورداری را میتونیم از شرکت هفت گوهر تهیه کنید من واقعاً از محصولات شون راضی هستم

 • سلام.من فقط خواستم از زحمات شما در نشر اطلاعات صنعت زیبای زنبورداری سپاسگزاری نمایم.امیددارم دراین وادی موفق و پیروز باشید.درود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *