آموزش کامل تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

زمان مطالعه 25 دقیقه
دستگاه تلقیح مصنوعی ملکه دکتر schley

از طریق این آموزش رایگان, سعی بر آن داریم که شما علاقمندان را گام به گام و دقیق در تکنیک تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل یاری دهیم. علاوه بر این می توانید از فیلم های آموزشی تلقیح مصنوعی که در همین صفحه قرار داده شده, بهره ببرید. امیدواریم با این کار توانسته باشیم انحصار ناقص و بی کیفیت آموزش تلقیح و فروش دستگاه آن را شکسته و خدمتی هر چند کوچک به جامعه زنبورداری کشور انجام داده باشیم.

 

کسی که به دنبال یادگیری تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل می باشد, اصولا می تواند دو هدف را دنبال کند

1. بعد از یادگیری این تکنیک, خود نیز به تلقیح و تولید ملکه پرداخته و آنها را به فروش رساند, که این بحث در کشورمان اشباع شده و تولیدکنندگان یکی بعد از دیگری در حال فروش دستگاه تلقیح خود هستند و کم کم یا زنبورداری را ترک می کنند و یا نهایتا به دنبال تولید ژل و زهر و محصولات دیگر زنبورعسل می روند که در هر صورت پس از صرف چند سال زمان و میلیون ها تومان هزینه, یا به خاطر استفاده از دستگاه های بی کیفیت ایرانی موفق به کار نشده اند و یا به خاطر کمبود نیاز بازار به ملکه های تلقیح شده و اشباع این محصول, حالا باید به دنبال کسی باشند که همان دستگاه را که برای خودشان هیچ سودی نداشته است, به او بفروشند.

2. حداقل فقط برای زنبورستان خود ملکه های تلقیح مصنوعی تولید کنند تا زنبورستان خود را اصلاح کرده باشند که این نیز به خاطر درک نادرست از روش اصلاح زنبورستان است. بسیاری از این افراد فکر می کنند که وقتی تلقیح را یاد بگیرند, آنگاه ملکه های خود را تلقیح کرده و باعث اصلاح زنبورستان خود خواهند شد. در حالی که اینگونه نبوده و نیاز به هزینه های فراوان نیست و بهترین و ساده ترین راه این است که هر دو الی سه سال یک لاین خالص خریداری کرده ( حتی به صورت اشتراکی با چند زنبوردار دیگر ) و از تخم های آن ملکه برای تولید ملکه های باکره استفاده نماید و بعد اصلا مهم نیست که این ملکه ها با چه نر هایی جفت خواهند خورد, چون نهایتا از سال دوم به بعد نر های زنبورستان غالبا از نوع اصلاح شده می باشد و تا 95 درصد موفقیت به همراه خواهد داشت.

 

توجه!!! توجه!!! توجه!!!

کارآموزانی که به هر دلیل در کار خود موفق نبوده اند, چه از ما دستگاه آلمانی و آموزش رایگان دریافت کرده اند و چه از شرکت های دیگر دستگاه ایرانی و آموزش غیررایگان دریافت کرده اند, لطفا برای فروش دستگاه یا ملکه های خود, با ما تماس نگیرید, زیرا بنده قبل از آنکه شما را به پرداخت هزینه کلاس و خرید ترغیب کرده باشم, مشکلات پیش روی شما را تشریح کرده ام ( مثل متن بالا ) و هرگز مثل شرکت های دیگر به شما قول سود زیاد و درآمد نجومی نداده ام, پس قبل از آنکه کسی شما را هیجان زده کند, لطفا کمی فکر کنید.

یک کارآموز در سال اول و دوم تقریبا چیزی برای فروش نخواهد داشت. در سال سوم و چهارم تعدادی در حد 20 الی 50 عدد و در سال 5 به بعد بیشتر از 70 عدد آماده فروش خواهد شد. البته این به این معنی نیست که برای تمام تولیدات ایشان حتما مشتری وجود خواهد داشت و بازاریابی مشکل بعدی ایشان خواهد بود. کمترین درخواست بنده از شما این است که اگر کمتر از 5 سال تجربه زنبورداری دارید, به هیچ وجه به خرید دستگاه و آموزش تلقیح فکر نکنید.

 

برای تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل, اولین قدم, داشتن ملکه باکره و نر بالغ می باشد. دومین قدم, داشتن یک دستگاه تلقیح با استاندارد بین المللی و کامل می باشد تا تمام نیازهای شما را تامین نماید که می توانید از اینجا برای خرید اقدام کنید. و در نهایت سومین قدم, وجود روحیه تلاشگری در شماست که اگر نداشته باشید, هرگز موفق نخواهید شد.

 

یک روز قبل از تلقیح

 

پرواز دفع مدفوع نرها, یک روز قبل از اسپرم گیری

زنبورهای نر بالغ که حداقل 15 روز از تولد آنها گذشته است, باید یک روز قبل از اسپرم گیری, به وسیله باکس پرواز نر, تحریک به پرواز و دفع مدفوع شوند تا در پروسه اسپرم گیری با دفع مدفوع باعث آلودگی نشده و خروج اسپرم آنها کامل صورت پذیرد.

باکس پرواز نر به وسیله یک چهار چوب فلزی یا چوبی ساخته شده است که بالا, جلو, چپ و راست آن با شبکه مانع ملکه پوشانده شده است. سمت پشت به وسیله پارچه ای پوشیده شده که یک سوراخ برای فرو بردن دست به داخل جعبه در آن تعبیه شده است. سمت زیر باکس نیز کاملا باز است.

در روزهای گرم و آفتابی و در ساعت 13 تا 17 که نر ها بیشترین میل را برای پرواز دارند, می توان از این باکس استفاده نمود.

بعد از برداشتن درب کندو ابتدا یک روزنامه که در وسط آن سوراخی به اندازه کف دست ایجاد شده را روی کندو پهن می کنیم. سپس باکس را روی روزنامه و کندو می گذاریم.

زنبورهای نر با دیدن نوری که از سوراخ به داخل کندو می تابد, جذب شده و داخل باکس پرواز و دفع می کنند و بعد از خسته شدن به داخل کندو باز می گردند. بعد از اتمام پرواز باید باکس برداشته شده و روزنامه سوزانده شود.

 

گازدهی ملکه, یک روز قبل از تلقیح

در روز پنجم از تولد ملکه, برای آماده شدن آن برای تلقیح, باید به مدت 5 دقیقه با گاز دی اکسید کربن آن را گازدهی نماییم.

برای این کار باید یک ساعت به غروب مانده, اقدام به گرفتن ملکه نموده و آن را به همراه 3 کارگر داخل قفسک کوچک ارسال ملکه انداخته و برای آنها کمی خمیر شیرین جهت تغذیه داخل قفسک قرار دهیم. روی قفسک ها شماره کندوچه را یادداشت می کنیم تا بعدا بدانیم که هر قفسک متعلق به کدام کندوچه می باشد.

سپس قفسک ها را به اتاق تلقیح انتقال داده و داخل یک پلاستیک یا ظرف قرار دهیم. بعد شلنگ گاز دی اکسید کربن را داخل ظرف یا پلاستیک گذاشته و گاز را به آرامی تزریق می کنیم. بعد از 4 دقیقه جریان گاز را قطع و در دقیقه پنجم درب ظرف را باز کرده و قفسک ها را به کندوچه هایشان انتقال می دهیم. درب قفسک ها تا فردا بسته خواهد ماند.

 

استریل ابزار تلقیح, یک روز قبل از تلقیح

ابزاری که به صورت مستقیم با اسپرم و مایع رقیق کننده در تماس هستند, باید یک روز قبل از تلقیح, کاملا استریل شوند. برای این کار باید سرنگ تلقیح, سیلندر تلقیح, پتری دیش, چند عدد گوش پاک کن, سوزن تلقیح و لوله تلقیح را با فویل آلومینیومی پیچیده و داخل آبکش کوچک و پایه دار قرار می دهیم.

سپس آبکش را داخل دیگ زودپز قرار می دهیم و داخل دیگ دو کاسه آب اضافه می کنیم. آب نباید با کف آبکش تماس داشته باشد. درب دیگ را بسته و روی شعله قرار می دهیم تا حداقل 30 دقیقه بجوشد تا لوازم داخل آن کاملا استریل شوند. حالا دیگ را از روی شعله برداشته و تا فردا باز نمی کنیم تا لوازم همچنان استریل بمانند.

 

روز تلقیح

 

آماده سازی دستگاه برای اسپرم گیری

ابتدا دست ها را شسته و کاملا ضد عفونی می کنیم. هوای دیگ زودپزی که از روز قبل لوازم را استریل کرده بودیم را خالی و ابزار را خارج می کنیم. میز کار را ضد عفونی کرده, فویل پیرامون ابزار را روی میز تلقیح باز کرده و شروع به مونتاژ سرنگ تلقیح می کنیم.

از یک سمت لوله تلقیح, مقدار 3 میلی متر لوله سیلیکونی را فرو کرده, به شکلی که 2 میلی متر از لوله تلقیح, بعد از لوله سیلیکونی بیرون بزند. حالا سمت بلند لوله تلقیح را از داخل کلاه فلزی سرنگ فلزی خارج می کنیم, به شکلی که سمت بلند بیرون و سمت کوتاه داخل کلاه فلزی باشد. حالا یک سمت باقی مانده بلند لوله تلقیح و سمت بزرگ سوزن تلقیح کوتاه را با 5 میلی متر از لوله سیلیکونی به هم متصل می کنیم.

سپس برای مونتاژ سرنگ تلقیح, ابتدا مغز سرنگ فلزی را داخل سیلندر پلاستیکی می کنیم و عقب نگه می داریم. بعد با یک سرنگ ساده, سرم نمکی فیزیولوژیکی 9% را از ظرف آن خارج می کنیم و بعد با نصب یک فیلتر آنتی باکتریال به سر سرنگ حاوی سرم, اقدام به تزریق 10 سی سی از سرم از سمت باز سیلندر تلقیح به داخل سیلندر پلاستیکی تلقیح می کنیم. بعد از پر شدن سیلند پلاستیکی تلقیح, باید آن را داخل پوشش فلزی سرنگ تلقیح کرده و پیچ کنیم.

در نهایت کلاه فلزی سرنگ را که قبلا آماده کرده بودیم برداشته و سر 2 میلی متری لوله تلقیح را داخل سر سیلندر پلاستیکی کرده و کلاه را به پوشش فلزی پیچ می کنیم. بعد آنقدر پیچ مغزی سرنگ را می بندیم تا سرم از سر سوزن تلقیح کوتاه بیرون بزند. برای اینکه حبابی داخل سرنگ و لوله نماند بهتر است با انگشت به سرنگ ضربه بزنیم تا حباب ها بالا آمده و خارج شوند.

حالا سرنگ آماده است و باید آن را روی شیار نگهدارنده سرنگ, که روی دستگاه است نصب کنیم.

در سمت راست دستگاه و جلو قفس پرواز نرها, یک پتری دیش بزرگ حاوی الکل اتانول 70 درصد برای ضد عفونی کردن دستهایمان قرار می دهیم که قبل از شروع اسپرم گیری باید الکل آن را پر کنیم.

در سمت چپ دستگاه, یک پتری دیش کوچک حاوی سرم قرار داده و داخل آن یک گوش پاک کن استریل می گذاریم.

 

اسپرم گیری

بعد از آماده سازی دستگاه و ابزار کار, نوبت به جمع کردن نر می رسد. بهترین تایم برای این کار از ساعت 13 تا 17 می باشد. اگر نرهای شما آزادانه در حال رفت و آمد هستند باید جلو کندوی پدری رفته و با تنگ کردن دریچه پرواز, اقدام به شکار نمایید. اگر هم نر ها محبوس هستند باید باکس پرواز را با همان نوع روزنامه سوراخ که قبلا ذکر شده بود روی کندو قرار دهیم و اقدام به شکار نماییم.

وقتی تعداد نرها حدودا به 30 عدد رسید آنها را با قفسک انتقال, به اتاق تلقیح حمل نموده و داخل قفس پرواز که در سمت راست دستگاه قرار دارد تخلیه می کنیم. چراغ مطالعه پشت قفس را که دارای لامپ حبابی 200 وات می باشد, روشن می کنیم تا زنبورهای نر به سمت پشت قفس پرواز کنند. چراغ و پشت قفس باید حدود 20 سانت با هم فاصله داشته باشند.

چراغ LED لوپ را روشن کرده و دید لوپ را روی نوک سوزن تلقیح کوتاه, تنظیم می کنیم.

قبل از شروع اسپرم گیری, با الکل دست ها را ضدعفونی می کنیم.

ابتدا نوک سر سوزن روی دستگاه را با سمت خیس و استریل گوش پاک کن داخل پتری دیش سرم پاک کرده و پیچ سرنگ را کمی باز می کنیم تا یک فاصله 5 میلی متری از هوا داخل سوزن شود تا از مخلوط شدن سرم و اسپرم جلوگیری شود. حالا اولین نر را برای اسپرم گیری از داخل قفس پرواز بیرون آورده و کار را شروع می کنیم.

برای اینکه اسپرم نر تخلیه شود, اول سر و سینه زنبور نر را با انگشت شصت و اشاره دست راست کمی فشار داده و شکم نر را با انگشت شصت و اشاره دست چپ تحریک می کنیم. بعد از اینکه قسمت اول آلت تناسلی نر بیرون آمد, با دست چپ شکم را انقدر فشار می دهیم تا بخش دوم آلت بیرون بیاید. باید مواظب باشیم که بخش دوم در زمان پرتاب شدن به بیرون, با دیگر اندام زنبور یا انگشتان ما برخورد ننماید و آلوده نشود.

زنبورهای نر اگر بالغ نباشند, در سر قسمت دوم آلت, اسپرمی دیده نمی شود و آلت یا بی رنگ است و یا فقط موکوز سفید رنگ دارد. اما اگر نر سالم و بالغ باشد, روی قسمت موکوز سفید رنگ, یک لایه اسپرم کرمی رنگ مشاهده خواهیم کرد.

انتهای آلت را به سوزن نزدیک کرده و اول نوک سوزن را با بالای توده اسپرم اتصال می دهیم, اما بعد از برخورد کمی فاصله ایجاد می کنیم تا سر سوزن با موکوز برخوردی نداشته باشد و حالت نخی ایجاد شود. سپس با پیچاندن پیچ سرنگ اقدام به کشیدن اسپرم به داخل سوزن می نماییم. این کشش نباید ضربتی باشد و باید به آرامی صورت گیرد. مخصوصا چند زنبور اول بسیار حساس هستند, تا چند میلی متر اول سوزن پر شود.

برای اسپرم گیری روان تر باید اسپرم نر قبلی که داخل سوزن است را کمی بیرون ریخته تا به اسپرم نر جدید بچسبد و آنگاه هر دو را جمع نماییم.

بعد از هر 5 الی 10 زنبور نر باید یک بار اسپرم را از سر سوزن فاصله داده و با گوش پاک کن استریل موجود در سمت چپ کمی سرم داخل سوزن بکشیم تا سوزن از موکوز پاک شده و مجددا آن سرم کدر و هوا را تخلیه می کنیم و اسپرم گیری را ادامه می دهیم.

در حین اسپرم گیری ممکن است که به خاطر دقت نکردن شما و ورود موکوز به داخل سوزن, سر سوزن مسدود شود. اگر با مالیدن گوش پاک کن سرمی این مسدودیت برطرف شد که خوب است. اما اگر برطرف نشد باید سر سوزن را با احتیاط تمام از لوله سیلیکونی جدا کرده و اقدام به نصب سوزن استریل جدید نمایید.

اگر زنبورهای نر تمام شدند و خواستید برای گرفتن زنبور نر اقدام کنید, باید اسپرم را داخل لوله چند میلی متر بالا کشیده و بعد با اتصال گوش پاک کن, کمی سرم وارد لوله کنید تا اسپرم خشک و آلوده نشود. همچنین بعد از پایان اسپرم گیری باید به همین شکل سر لوله را مسدود کنید.

هر چه اسپرم زمان کمتری معطل بماند بهتر است, اما اگر تا یک روز هم در دمای اتاق بماند مشکلی پیش نخواهد آمد. همچنین در دمای 10 درجه تا یک هفته قابل نگهداری است.

بعد از پایان اسپرم گیری باید دست ها شسته و ضدعفونی شوند. چراغ مطالعه خاموش شده و همراه قفس پرواز نر, کمی به عقب تر منتقل می شوند تا جلو دست هایمان خلوت شود. در سمت راست دستگاه, پتری دیش حاوی الکل حذف می شود و در عوض یک پتری دیش بسیار کوچک تر حاوی الکل و یک گوش پاک کن قرار می گیرد. در سمت چپ نیز باید سرم شارژ شده و گوش پاک کن عوض شود. قلاب شکمی و نیش گیر را با گوش پاک کن الکلی ضد عفونی می کنیم.

 

تلقیح مصنوعی

برای شروع تلقیح باید ملکه هایی را که روز قبل گازدهی کرده بودیم از داخل کندوچه ها به اتاق تلقیح انتقال دهیم و روی میز و سمت راست بگذاریم. رگلاتور کپسول دی اکسید کربن را باز می کنیم تا به دستگاه منتقل شود. برای تنظیم سرعت خروج باید تعداد حباب های گاز داخل آب نمایشگر در هر ثانیه یک الی دو عدد باشد.

حالا ملکه از داخل قفسک خارج شده و به داخل برگرداننده ملکه راهنمایی می شود. بعد نگهدارنده ملکه را به برگرداننده متصل می کنیم تا عقب آمدن ملکه باعث شود که به نگهدارنده منتقل شود. سپس نگهدارنده را روی سر لوله گاز دهنده قرار می دهیم تا در اثر گاز بیهوش شود.

با چرخاندن نگهدارنده می توانیم پشت ملکه را به سمت راست و شکم را به سمت چب برگردانیم. سه حلقه از شکم ملکه باید از نگهدارنده بیرون باشد. نگهدارنده بهتر است با دستگاه یک زاویه 15 درجه ای داشته باشد. سوزن نیز بهتر است با نگهدارنده یک زاویه 15 درجه ای داشته باشد. معمولا 10 ثانیه طول می کشد تا ملکه بیهوش شود.

بعد از بیهوشی کامل ملکه, اقدام به نیش گیری می نماییم. برای این کار اول با قلاب شکمی انتهای ملکه را باز می کنیم. سپس با نیش گیر اقدام به گرفتن نیش می کنیم. اگر نیش از وسط به بالاتر گرفته شود, احتمال شکستن و قطع شدن آن وجود دارد. نباید در حین گرفتن نیش به سایر اندام های تحتانی ملکه آسیبی وارد نشود. حالا نیش گیر و قلاب را به مقدار کمی بالا و طرفین می کشیم که شکم ملکه کمی کشیده و باز باشد تا ظرفیت اسپرم را داشته باشد. همچنین نیش گیر و قلاب را به اندازه ای از هم دور می کنیم که واژن قابل مشاهده باشد, اما حالت کشسانی خودش را از دست ندهد.

برای انتقال اسپرم باید ابتدا با گوش پاک کن سرمی, نوک سوزن را تمیز و مرطوب کرده و سرم و هوای داخل لوله را با پیچاندن پیچ سرنگ تخلیه می کنیم. حالا با پیچ کنار سرنگ که روی دستگاه وجود دارد, اقدام به پایین آوردن سرنگ و سوزن می کنیم تا سر سوزن به اندازه یک میلی متر داخل واژن شود.

اگر ورود سوزن به داخل واژن باعث کشیدگی در اندام دور واژن شود, یعنی مسیر درست انتخاب نشده و باید چپ تر یا راست تر رویم. همچنین اگر سوزن بیشتر از یک میلی متر داخل واژن شود, باعث پارگی اندام داخلی و مرگ ملکه خواهد شد.

بعد از ورود سر سوزن به داخل واژن, با چرخاندن پیچ سرنگ, اقدام به تخلیه 8 میکرو لیتر اسپرم به داخل شکم ملکه می نماییم. اگر تخلیه به سختی انجام شود و یا اسپرم از کناره های سوزن بیرون بزند, یعنی این که ورود به درستی انجام نشده است. هرچند که تا 4 دقیقه فرصت برای تلقیح دارید, اما هرچه این زمان کمتر شود بهتر است, چون هم ملکه گاز کمتری می بیند و هم واژن خشک نمی شود.

بعد از تزریق اسپرم باید سر سوزن از ملکه خارج شده و با رها کردن نیش گیر و قلاب شکمی, ملکه را از دستگاه جدا نماییم. حالا با یک فوت آرام در سمت پشت ملکه, آن را از نگهدارنده خارج می کنیم و به جمع کارگرهای داخل قفسک باز می گردانیم و در یک سمت قفسک مقدار کمی خمیر شیرین می گذاریم تا زنبورهای کندوچه با خوردن آن بتوانند ملکه را آزاد سازند.

اگر قصد دارید ملکه دیگری را تلقیح کنید, ابتدا باید سوزن را مجددا با گوش پاک کن سرمی, تمیز و مرطوب نمایید. همچنین باید نیش گیر و قلاب شکمی را با الکل ضدعفونی نماییم.

بعد از پایان تلقیح و به هوش آمدن ملکه می توانیم قفسک را به کندوچه های خودشان انتقال دهیم. باید شرایط به شکلی باشد که ملکه در عرض یکی دو ساعت به کلنی معرفی شود و مورد پرستاری قرار گیرد تا اسپرم به خوبی جذب شود.

معمولا ملکه ها بعد از 5 روز تخمریز می شوند, اما اگر بیشتر طول کشید می توانیم یک بار دیگر به مدت 3 دقیقه به آنها گاز بدهیم تا تخمریز شوند.

اگر ملکه های شما بعد از چند روز تلف شدند به دو عامل مشکوک باشید, یکی عفونت و دومی پارگی اندام های داخلی در اثر فرو رفتن ناقص یا بیش از حد سوزن تلقیح.

 

شستشو و استریل لوازم

بعد از پایان تلقیح باید بحث استریل سرنگ تلقیح و متعلقات آن تکرار شود. قبل از استریل باید سرنگ و سیلندر را با مایع ظرفشویی و آب کاملا بشوییم. برای شستن داخل سوزن تلقیح و لوله اسپرم باید از سیم شستشوی سوزن تلقیح استفاده نماییم. استفاده از پودر شستشوی مخصوص, نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

همچنین باید با دستمال الکلی تمام قفس پرواز نر و میز کار, تمیز و ضدعفونی شود. قلاب شکمی و نیش گیر نیز با الکل ضد عفونی شوند. از برخورد الکل با نگهدارنده و برگرداننده ملکه خودداری شود چون خراب خواهند شد.

 

به یاد داشته باشید!

این 99 درصد تمام آن چیزیست که در آموزشگاه ها به شما آموخته خواهد شد که با مشاهده فیلم های پایین نواقص کار شما برطرف خواهد شد. آن 1 درصد را در هیچ آموزشگاهی پیدا نخواهید کرد و باید با تلاش و مطالعه خود پیدا کنید.

 

پیروز باشید و سربلند

{ رحمان رحمانی پرست }

 

2 دیدگاه
  • سلام خسته نباشید
    من تعجب می کنم که میفرمایید اصلا تفاوتی در نژاد زنبور های نر برای جفت گیری نیست و بعد از دو سه دوره نژاد خالص میشه در حالی که برعکسه و اولین دوره جفتگیری زنبورهای حاصله تبدیل میشن به هیبرید که تجربه ثابت کرده دارای کیفیت نسبتا خوبی است ولی در دوره های بعد افت کیفیت بشدت زیادی دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *