زنبور عسل در فرهنگ های پیشین

زمان مطالعه 4 دقیقه
زنبور داری برای تولید موم کلیسا

فلکلور یا فرهنگ عامه, به وجود آمدن خلق الساعه جانوران به عنوان یک واقعیت, سال ها مورد قبول آدمیان بود و خیال می کردند که زنبور عسل از اجساد گاوهای مرده به وجود می آید. بدون شک قفسه سینه اسکلت دام می توانست محفظه خوبی به عنوان کندو باشد, بخصوص اگر روی آن را پوست فرا گرفته بود. همین عقیده در میان آفریقایی ها رواج داشت با این تفاوت که آنها عقیده داشتند که زنبور عسل از جسد شیر به وجود می آید.

براساس داستان های مردم آلمان, زنبور عسل برای آن در این دنیا قرار داده شده تا برای کلیساها موم تولید کند. در افسانه های مصریان, زنبور عسل از خدای آفتاب یا Ra منشاء گرفته است. زنبور عسل سمبل خدایان هندوها Krishna Indira و Vishna بود. طی سال های متمادی تا به امروز تصور می شده است که نیش زنبور عسل دارای ارزش دارویی بخصوص برای روماتیسم, درد مفاصل و ناراحتی های عصبی Neurotic می باشد.

در بعضی از قسمت های اروپا تصور می شد که زنبورهای عسل پیام آوران خداوند می باشند و وجود آنها با مرگ و درگذشت آدمیان در ارتباط است و اگر یک عضو خانواده میمرد, زنبوران عسل آن خانواده باید از آن باخبر می شدند و در این صورت کلنی را ترک می کردند, میمردند یا عسل نمی دادند.

مردمان ایرلند اسرار خود را برای زنبوران عسل فاش می کنند و نقشه های جدید خود را با او در میان می گذارند. اگر نقشه آنها انجام شدنی باشد, زنبورها در کار تولید عسل و ازدیاد موفق خواهند بود و اگر زنبورها وضع خوبی نداشته باشند آن نقشه نیز موفق نخواهد بود.

همچنین در فرهنگ های مختلف تصور می کردند که هیچ وقت نباید بچه اول کندوها را خرید, بلکه آن را باید در مقابل جنسی معاوضه کرد. آمدن بچه کندو به خانه و ملک اشخاص و مستقر شدن آنها و حتی در خواب دیدن بچه دادن زنبور عسل, خبر دهنده وقوع مرگ در خانواده است!

همچنین نیش زدن زنبور عسل در خواب علامت آن است که دوستی به انسان خیانت می کند و اگر خواب دیده شود که زنبور عسل برای شخصی تولید عسل کرده است, نشانه آن است که پولی به دست آن خواهد رسید. اگر زنبوری داخل خانه بشود نشانه آن است که مهمان وارد خواهد شد. اگر در حالت پرواز وارد خانه بشود و خارج گردد نشانه شانس و آمد کار است ولی اگر بمیرد, نشانه بدشانسی است یا اگر زنبور عسل را در دست نگهدارید, مادامی که نفس را در سینه حبس کنید, زنبور نیش نمی زند.

بنابر سنن ژاپنی ها, ایرلندی ها و یهودیان, زنبور عسل راه حمله مهاجمین را نشان میداده و وطن را از شر دشمن حفظ می کرده است. در اطلس جهان نام ده ها جامعه ذکر شده که به نحوی با نام زنبور عسل مربوط است از جمله زنبوران bees, زنبور شهر Bee town, زنبور کنار Bee ridge و بدین ترتیب معلوم می شود که زنبور عسل با تمدن انسان ها رابطه تنگاتنگ داشته است.

{ مرتضی اسماعیلی }

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *