تفاوت کارنیکا با کارنیولان

زمان مطالعه 16 دقیقه
لاین مادری کارنیکای آلمانی

زنبور عسل کارنیولان ( Apis mellifera carnica Pollmann ) زیر گونه ای از زنبور عسل اروپایی می باشد که بومی جنوب اسلوونی, بخش جنوبی رشته کوه های آلپ اتریش, منطقه Dinarides در آلبانیا, بخش هایی از کرواسی, بوسنی و هرزگوین, منطقه Pannonian در جنوب رومانی, صربستان, مجارستان, بلغارستان و شمال بالکان است.

این گونه از زنبورها در زبان انگلیسی با عنوان Carniolans یا Carnies یا Krainer Biene شناخته شده اند که در حال حاضر برای زنبورداران, بعد از زنبور عسل ایتالیایی, محبوب ترین گونه از زنبور عسل می باشد.

 

تاریخچه اصلاح نژاد کارنیولان

در نیمه دوم قرن 18 میلادی, اطلاعات بسیاری از این گونه توسط Peter Pavel Glavar و Anton Jansa در وین جمع آوری شد.

اولین لاین های اصلاح شده توسط Filip Rothschutz و Visnja gora پرورش داده شد و در سال 1858 میلادی, اولین لاین اصلاح شده تجاری با نام Eichstadt به صورت رسمی در آلمان به فروش رسید.

در سال 1866 میلادی, یک مهاجر آلمانی به نام Emil Rothschutz شروع به پرورش و فروش گسترده این گونه کرده و پس از او زنبورداران دیگر هم وارد خرید و فروش و پرورش این گونه تجاری شدند.

در آگوست سال 1879 میلادی, فردی به نام Pollmann لاین های اصلاح شده تجاری دیگری از این گونه زنبور عسل اروپایی را تشریح و معرفی کرده و نام آن را کارنیولان نهاد.

 

برجسته ترین تجار زنبور عسل کارنیولان به شرح زیر بودند

Emil Rothschutz در 1836 تا 1909

Mihail Ambrozic در 1846 تا 1904

John Strgar در 1881 تا 1955

 

پس از جنگ جهانی اول, تجارت زنبور عسل کاهش چشمگیری را تجربه کرد. در سال 1984 میلادی, موسسه زنبور عسل کارنیولان اسلوونی به عنوان زیر مجموعه از اداره کشاورزی کشور اسلوونی شروع به کار کرد. این موسسه مسئول اصلاح و پرورش ملکه بود و حمایت مالی آن توسط وزارت کشاورزی, جنگلداری و صنایع غذایی اسلوونی تامین می شد.

پیشرفت های صنعت زنبورداری در نیمه دوم قرن 19 و قرن 20 باعث شد تا توجه بیشتری به زنبورعسل کارنیولان شود. وزارت کشاورزی, جنگلداری و صنایع غذایی اسلوونی برای حفظ نژاد بومی و خالص این گونه, تمام واردات گونه های دیگر را به شدت کنترل می کرد.

 

ویژگی های ظاهری نژاد کارنیولان

 

ملکه

 1. حلقه های کیتینی به رنگ قهوه ای روشن, قهوه ای چرمی و یا تیره
 2. قد بلند تر, شکم کشیده تر و قفسه سینه درشت تر از گونه ایتالیایی

 

کارگر

 1. پاهای نازک و متوسط قد با رنگ خاکستری
 2. شکم تیره که در حلقه اول دارای لکه های قهوه ای چرمی و یا حلقه اول به کلی قهوه ای چرمی می باشد
 3. موهای خاکستری و زرد خاکستری به صورت گسترده و بسیار متمایز روی حلقه ها
 4. موهای های حلقه پنجم شکمی ضخیم تر و کوتاه تر
 5. شاخص ایندکس کوبیتال بال ها به طور متوسط 2.7
 6. اندازه طول خرطوم به طور متوسط 6.6 میلی متر

 

نر

 1. شکم کاملا تیره و بدون هیچ رنگ زردی
 2. موهای خاکستری یا خاکستری قهوه ای
 3. شاخص ایندکس کوبیتال بال ها به طور متوسط 2.0

 

نقاط قوت زنبور عسل کارنیولان

 1. بسیار آرام است و به ندرت نیش می زند
 2. مقاومت در برابر بیماری ها
 3. تنظیم تعداد کارگران متناسب با وضعیت شهد در محیط
 4. حس جهت گیری بهتر از زنبور عسل ایتالیایی
 5. نداشتن رفتار غارتگری
 6. کارگران به ندرت اشتباها به کندوه های همسایه می روند
 7. در زمستان با جمعیت کمی زندگی می کنند و مصرف عسل زمستانه آنها بسیار پایین است
 8. حفظ خوب کندو و عسل از غارت دیگر زنبورها
 9. سازگاری سریع با محیط های دیگر
 10. مناسب برای مناطق سرد و زمستانگذرانی بسیار عالی
 11. استفاده کم از بره موم
 12. کاهش نیافتن تعداد زنبور عسل در طول تابستان
 13. مناسب برای مناطق با جریان شهد و گرده بهار زیاد
 14. مصرف بهینه انرژی به دلیل چرا در ساعات صبح و عصر
 15. فعالیت کارگران حتی در شرایط هوای سرد و بارانی
 16. عمر کارگران تا 12% طولانی تر از نژادهای دیگر است
 17. عملکرد بسیار بالاتر در جمع آوری شهد و گرده
 18. توسعه ی سریع جمعیت در بهار با تخمگذاری عالی ملکه

 

نقاط ضعف زنبور عسل کارنیولان

 1. سخت پیدا شدن ملکه مگر در مواردی که ملکه با علامتگذاری مشخص شده باشد
 2. توانایی پایین رشد در آب و هوای گرم تابستان
 3. وابستگی شدید رشد نوزادان به در دسترس بودن گرده

 

یک هدف مهم از برنامه اصلاح زنبور عسل کارنیولان, حفظ تنوع جمعیت این گونه در اسلوونی می باشد که به حفظ گونه های طبیعی این گونه نیازمند است و محصول انتخاب انسان نیست.

 

اهداف اصلاح نژادی زنبور عسل کارنیولان

 1. حفظ خلوص نژادی
 2. حفاظت از تنوع در جمعیت بومی
 3. افزایش آرامش در زنبور عسل
 4. کاهش بچه دهی
 5. افزایش تعداد زنبور عسل در کلنی
 6. افزایش مقدار تولید محصول
 7. تقویت مقاومت زنبورها به بیماری

 

فعالیت های برنامه ریزی شده برای دستیابی به اهداف اصلاح نژادی زنبور عسل کارنیولان

 1. انتخاب اولیه که توسط تمام زنبور داران انجام می شود
 2. سازمان بخشیدن به تمام ایستگاه های پرورش دهنده ملکه
 3. پرورش و فروش ملکه هایی که خلوص آنها تایید شده است

 

انتخاب اولیه به عنوان بخشی از برنامه اصلاح زنبور عسل کارنیولان, توسط تمام زنبورداران از تمام نقاط زیستی گونه کارنیولان این تضمین را ایجاد می کند که تمام ژن های ویژگی های گوناگون حفظ شده و توسعه ایجاد شده برای محیط های جغرافیایی متفاوت میسر شده باشد.

پرورش دهندگان و اصلاح کنندگان حداقل 3 بار در سال باید وضعیت کلنی ها را بررسی و آن را در فرم های ویژه این کار ثبت نمایند. اولین بررسی باید در زمان گلدهی گل های قاصدک, دومین بررسی در زمان گلدهی اقاقیای سیاه و سومین بررسی در زمان گلدهی درخت شاه بلوط انجام گیرد.

در این بررسی باید ملکه کلنی هایی که کارگران آنها دارای کوچکترین رنگ زردی هستند حذف شود. البته درصد پایینی از رنگ نارنجی و قهوه ای قابل قبول است.

برای اطمینان از حفظ تنوع ژنتیکی, پراکندگی جمعیت لازم می باشد و نگهداری زنبور عسل ها در مناطق مختلف جغرافیایی بر عهده همه زنبورداران است.

 

موارد آموزشی زنبورداران برای انتخاب و پرورش ملکه

 1. یادگیری مطالبی در مورد نژاد زنبور عسل, به ویژه خصوصیات مورفولوژیک زنبور عسل کارنیولان
 2. تفهیم اهمیت ایجاد و حفظ یک نژاد خالص از زنبور عسل کارنیولان
 3. مسائل مربوط به بهداشت و درمان
 4. آموزش به صورت کار عملی برای امر انتخاب و پرورش

 

زنبورستان هایی که در امر انتخاب و پرورش فعالیت می کنند باید حداقل 20 کلنی زنبور عسل داشته باشند. برای انتخاب درست کلنی های موفق, این یک حداقل استاندارد است و باید رعایت شود.

 

معیارهای مهم در پرورش ملکه کارنیولان

ملکه های پرورشی کارنیولان با توجه به ویژگی های برجسته آنها ارزیابی می شوند که عبارتند از آرامش زنبور های عسل روی قاب ها, غیر تهاجمی بودن زنبورها, بچه ندادن و تقسیم نشدن کلنی ها, رنگ واحد و سیاه تمام زنبور عسل ها, قدرت رشد سریع کلنی, توانایی بالا برای تولید محصول عسل زیاد و رفتار بهداشتی که به توانایی زنبور های کارگر در حذف زنبورهای مرده, کنه دار و بیمار از کلنی گفته می شود.

سالانه حدود 1300 فروند ملکه اصلاح شده بین زنبورداران مهاجری که دارای قرارداد برای همکاری با موسسات پرورش ملکه هستند تقسیم می شوند تا عملکرد این ملکه ها در شرایط مختلف اقلیمی آزموده شود و این زنبورداران موظف هستند اطلاعات دقیق کار خود را برای موسسه ارسال نمایند.

در طول فصل زمستان از ماه نوامبر تا ماه ژانویه تمام کلنی ها از نظر وضعیت غذا, کنه واروا, آرامش کلنی, تعداد زنبورها و میزان مصرف زمستانه عسل بررسی می شوند. این در حالی است که تمام کلنی های اصلاحی باید در یک مکان مشخص جغرافیایی قرار داشته باشند و از چند دسته شدن کلنی ها جلوگیری کرده و شرایط نگهداری را برای همه کلنی ها یکسان قرار دهیم.

اطلاعات ثبت شده ی حاصل از موسسات اصلاح در فصل بعدی تولید مثل ملکه ها برای زنبورداری های مرتبط ارسال شده و از تولید نسل ملکه های فاقد کیفیت و نامناسب در فصل جاری جلوگیری می شود.

 

تفاوت نژاد کارنیکا با نژاد کارنیولان

موطن زنبور کارنیولان, جزیره بالکان در کناره ی دریای سیاه است ولی کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش, سویس و کوه های آلپ می باشد. نژاد جغرافیایی کارنیولان از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به بهترین نژاد زنبور عسل پرورشی یعنی کارنیکا است, ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و سایر ویژگی ها, دارای تفاوت های چشمگیری با هم می باشد.

نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی می باشد. این نژاد بخاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیم های متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است. در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبور عسل در سطح جهان از این نژاد استفاده می نمایند.

 

ویژگی های بارز ملکه زنبور عسل نژاد کارنیکا

 

1. زمستان گذرانی قوی و سالم

ملکه خارجی کارنیکا دارای زمستانگذرانی در حد ۸ تا ۱۰ قاب پر از زنبور عسل می باشد.

 

2. شدت رشد بالا در بهار

با توجه به شدت رشد بالای نژاد کارنیکا در اویل فصل بهار, این نژاد به عنوان ژنتیکی که قادر است از گل های بهار برداشت عسل داشته باشد, به جهان معرفی شده است, در صورتی که خیلی از نژادها تمامی برداشت بهاره را صرف رشد خود کرده تا بتوانند از گل های تابستانی تولید عسل داشته باشند.

 

3. مدیریت در ذخیره سازی عسل

دیگر قابلیت این نژاد, مدیریت بالای آن در نحوه ذخیره سازی عسل در داخل شان ها می باشد. این به گونه ای است که در نژاد کارنیکا نیازی به استفاده از شبکه مهار ملکه نمی باشد, چرا که اگر زنبوران کارگر یک شان را پر از عسل کنند, کمتر مشاهده می شود که ملکه دوباره در آن تخمگذاری کرده باشد. از این رو می توان در فصل فعالیت و شهد خیزی منطقه, به صورت هفتگی برداشت عسل داشت.

 

4. بچه دهی کم

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اصلاح نژاد, بچه دهی کم می باشد که نژاد کارنیکا بعد از چندین دهه اصلاح شدن به صورت کامل و مثبت به این مهم پاسخ داده و بچه دهی بسیار محدودی دارد.

 

5. مقاومت در برابر کنه واروا و بیماری های دیگر

چگونگی رفتار نظافتی و بهداشتی زنبوران و واکنش آنها در مقابل سلول های آلوده به کنه واروا یا هر نوع بیماری دیگر, ارتباط مستقیمی با کنترل بیماری بصورت طبیعی دارد. حداقل بیش از ۳۰ سال است که در زمینه مقاوم سازی و تقویت رفتار بهداشتی و نظافتی نژاد کارنیکا کار شده و در این زمینه به دست آوردهای مهمی هم رسیده اند که نتیجه آن مقاومت طبیعی تقریبا بالای این نژاد در برابر کنه واروا و دیگر بیماری ها است.

 

6. آرام بودن و نیش نزدن زنبورها در حین بازدید

زنبور نژاد اصیل کارنیکا بقدری آرام است که شما می توانید بدون کلاه توری و حتی بدون دودی, کلنی را مورد برسی قرار داده, بدون اینکه نیشی دریافت نماید.

 

7. تولید بسیار کم بره موم و هرزه بافی

در زنبور داری صنعتی, تولید زیاد بره موم و هرزه بافی را یکی از موارد منفی ژنتیکی معرفی می نمایند. نژاد کارنیکا بر خلاف دیگر نژادهای تیره رنگ مثل نژاد قفقازی, کمترین بره موم و هرزه موم را تولید می کند که این برای ما امکان بازدید سریع و بدون مشکل کلنی ها را ایجاد خواهد نمود.

 

8. تولید محصول بالا

یکی از فاکتورهای بسیار مهم اصلاح نژادی, افزایش محصول و تولید بالا می باشد. نژاد کارنیکا به عنوان یک زنبور بلند خرطوم معروف است. این زنبور قادر است با خرطوم بلندتری که نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل دارد, برداشت بهینه ای در همان هفته های اول شروع جریان شهد و گرده منطقه داشته باشد. بیشتر نژادهای خرطوم کوتاه قادر نیستند از انواع گیاهان علوفه ای مانند یونجه و شبدر بهره برداری داشته باشند ولی زنبور نژاد کارنیکا از خرطوم استثنایی که دارد به نحو عالی استفاده می کند.

 

برداشت عسل در اردیبهشت ماه ایران

یکی از مشکلات زنبور داران کشور ایران, ثابت نبودن جریان شهد مناطق در فصل تابستان می باشد که این مشکل را کارنیکا با فعالیت مضاعفی که از خود نشان می دهد به راحتی حل می نماید. در صورت مدیریت صحیح یک زنبورستان در استان سردی مثل همدان در اردیبهشت ماه, بدون تغذیه و بدون اینکه زنبورستان به منطقه گرمسیری کوچ داشته باشد, حداقل از هر کلنی نژاد کارنیکا ۶ تا ۸ شان عسل برداشت می شود.

 

مشاهده قیمت خرید ملکه کارنیکا اصل

8 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *