نژاد های مهم زنبور عسل

زمان مطالعه 4 دقیقه
زنبور عسل های کارگر از نژادهای مختلف

نژاد های مهم در صنعت زنبورداری 4 مورد می باشند که بیشترین استفاده را در دنیا دارند

 

زنبور عسل نژاد آلمانی یا سیاه

زنبور عسل نژاد آلمانی یا سیاه از شمال اروپا منشاء گرفته است. این نژاد اولین زنبور عسلی بود که به آمریکای شمالی برده شد. این نژاد بعدا با نژاد قفقازی, نژاد کارنیولی و نژاد ایتالیایی تلاقی داده شد و بنابر ضرورت به تدریج جایگزین شد و یا از بین رفت.

نژاد سیاه عادتا حالت دفاعی دارد و زود نیش می زند. در بهار جمعیت آن به کندی افزایش می یابد. اما گزارش شده است زمستان گذرانی خوبی دارد که این از صفات برجسته آنست. نژادهای دیگر در شرایط مطلوب به سرعت افزایش می یابند و اگر جریان نوش به طور ناگهانی متوقف شود, کلنی دچار گرسنگی می گردد. از طرف دیگر نژاد آلمانی جمعیتش به تدریج افزایش می یابد و به همین لحاظ به ندرت دچار کمبود غذا می شود. این زنبور دارای زبان کوتاه است و عقیده بر این است که نمی تواند از بعضی از گونه های شبدر نوش جمع کند, چرا که زبان آن به جای نوش نمی رسد.

 

زنبور عسل نژاد ایتالیایی

زنبورهای ایتالیایی اندکی از زنبورهای آلمانی کوچکترند, اما زبان بلندتری دارند. در سالهای 1850 ملکه های این نژاد به آمریکا آورده شده و عده ای عقیده دارند که این نژاد است که زنبورداری تجارتی و سود آور را در آمریکا ممکن ساخته است. این نژاد به دلیل آرامی, قابل توجه می باشند. نژاد ایتالیایی به سرعت زاد و ولد می کند و کلنی های پرجمعیت بوجود می آورد و اگر نوش در طبیعت کم باشد, کلنی دچار گرسنگی می شود. بعضی زنبورداران عقیده دارند که این نژاد کشش شدیدی به غارت کندوهای دیگر دارد. این یک صفت نامطلوب است که باعث انتشار بیماری های زنبور عسل می گردد.

 

زنبور عسل نژاد کارنیولی

زنبور عسل نژاد کارنیولی از جنوب شرقی اتریش, مقدونیه و دره رودخانه دانوب منشاء گرفته است. این نژاد به دلیل آرامی و عدم تمایل به غارت کندوهای دیگر مورد توجه است. تمایل شدیدی به تقسیم کلنی دارد. نژاد کارنیولی بعد از نژاد ایتالیایی در جهان بیشترین اهمیت را داراست.

 

زنبور عسل نژاد قفقازی

زنبور عسل نژاد قفقازی به دلیل به کاربردن بره موم زیاد در کندو, مورد توجه است. بره موم ماده صمغ مانندی است که از گیاهان گرفته می شود و برای بستن شکاف و درزهای کندو به کار می رود. کندوهایی که آلوده به مقادیر زیادی بره موم باشند, کار کردن با آنها مشکل است. یکی از خصوصیات نژاد قفقازی عادت به جابجا شدن کارگران از کندویی به کندوی دیگر است. به غارت کندوهای دیگر نیز علاقه دارند. همان طور که از نام آنها بر می آید این نژاد از قفقاز و جنوب روسیه منشاء گرفته است.

 

مشاهده قیمت خرید ملکه کارنیکا اصل

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *