حرارت دادن عسل

زمان مطالعه 3 دقیقه
عسل نا خالص

بعد از تصفیه, عسل را حرارت داده و بسته بندی می نمایند. برای این کار از دیگ دو جداره مخصوص که با نیروی برق و یا حرارت معمولی کار می کنند, استفاده می شود. گرم شدن آب ظرف باعث انتقال حرارات به جدار داخلی و عسل موجود در ظرف می شود.

در این ظرف حرارت عسل را به 65 درجه سانتی گراد رسانده و مدت نیم ساعت در این حرارت نگه می داریم, سپس آن را از صافی های نازک عبور داده و حرارت آن را به 48 تا 50 درجه سانتی گراد رسانده و بعد آن را بسته بندی می کنیم.

حرارت دادن عسل همه ذرات جامد موجود را به مایع تبدیل و مانع شکرک زدن عسل می شود و مایع ترش کننده یعنی مخمر عسل, را هم از بین برده و آن را از خطر تخمیر حفظ می نماید.

اگر به عسل زیاد حرارت داده شود, مستقیم یا غیر مستقیم, رنگ آن تیره و مزه سوختگی می دهد و از حالت عسل بودن خارج شده و نمی توان به آن عسل اطلاق نمود. باید توجه داشت که حرارت دادن عسل می تواند یکی از علل از بین رفتن کیفیت عسل باشد.

البته بعضی از عسل ها که به طور حتم شکرک می زنند بهتر است پس از صاف کردن و بدون حرارت بسته بندی شوند تا مانع از بین رفتن عطر و طعم طبیعی آنها شود.

بهترین و مطبوع ترین طعم عسل کاملا رسیده, موقعی است که داخل شان قرار داشته باشد. کوشش بشر برای تبدیل و استفاده آن ناچارا تا حدودی به کیفیت عسل صدمه وارد می آورد, ولی میزان این صدمه بستگی به نوع عملیات دارد که تولیدکنندگان, فروشندگان و سایر دست اندرکاران روی عسل انجام می دهند.

بازار امروز خواهان عسلی است که ترش نشود, شکرک نزند و مدتی هم به صورت مایع باقی مانده و ظاهر مورد پسندی هم داشته باشد. به دست آوردن چنین اهدافی گاهی اوقات موجب از بین رفتن طعم عسل که با ارزش ترین خواص آن است, تمام می گردد. البته با به کار گرفتن روش های صحیح می توان هم کیفیت عسل را حفظ نمود و هم به اهداف مورد نظر دست یافت.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *