وظیفه زنبوردار در زمان جریان شهد در طبیعت

زمان مطالعه 3 دقیقه
مکان مناسب برای زنبورستان

زمانی که جریان اصلی شهد شروع می شود, زنبور عسل برای ذخیره سازی عسل به فضای بیشتری نیاز دارد و باید به کندو طبقه یا نیم طبقه اضافه نمود. افزایش وزن کندو, فعالیت موم بافی زنبوران, ظاهر شدن موم  تازه و سفید روی سلول ها و سطح بالایی شان ها, نشانه ورود شهد به داخل کندو است.

قبل از این کار حتما ملکه باید فضای کافی برای تخم ریزی داشته باشد و گرنه با قرار دادن شان های اضافه در محفظه نوزادان جای بیشتری را برای تخم ریزی ملکه مهیا می سازیم. در غیر این صورت به علت کمبود جا و وفور شهد, تخم ریزی ملکه محدود شده و ملکه مجبور است که در فضایی که برای ذخیره عسل در نظر گرفته شده است تخم ریزی نموده و این کار در موقع برداشت عسل برای زنبوردار شکل ایجاد می نماید.

اضافه نمودن شان خالی یا موم دیواره یا همان برگه موم در موقع وفور شهد اهمیت زیادی داشته و تعداد آن بستگی به جمعیت کلنی و مقدار شهدی که وارد کندو می شود دارد ولی معمولا هر بار برای طبقه کامل یک شان و برای نیم طبقه دو شان یا دیواره اضافه نموده و به محض پر شدن عسل, شان ها را از کندو خارج نموده و به جای آن شان های خالی یا دیواره اضافه کرد. این کار زنبوران را به جمع آوری شهد تشویق می کند.

باید توجه داشت در مواقعی که فعالیت موم بافی شدید است حتما باید برگه موم به مقدار کافی در اختیار زنبوران قرار گیرد زیرا در چنین موقعیتی زنبوران در صورت عدم رساندن موم  دیواره به کندو, روی سطح شان ها و زیر درب و فضای خالی کندو موم اضافه بافته و در آن عسل می ریزند و یا ملکه در داخل آنها تخم ریزی می نماید.

به هر حال برای جلوگیری از انجام چنین کاری تا پایان جریان شهد حتما باید از برگه موم استفاده نمود زیرا موم یکی از فرآورده های زنبور عسل است و ماده گران قیمتی که نه تنها مورد استفاده در زنبورداری هاست بلکه امروزه در ساختن وسایل بهداشتی, آرایشی, شمع, مواد براق کننده و بسیاری از چیزهای دیگر استفاده می شود.

با توجه به اینکه زنبوران عسل برای تولید یک کیلو موم باید حدود 12 کیلو عسل مصرف کنند, به زنبورداران عزیز توصیه می شود در فصل جمع آوری شهد حتی الامکان از موم بافته شده استفاده نمایند.

نتیجه یک طرح تحقیقاتی در کشورمان نشان می دهد که وادار کردن زنبوران عسل به موم بافی و به کارگیری برگه موم به جای شان بافته شده یعنی پوکه, در فصل جمع آوری شهد صحیح نمی باشد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

20 دیدگاه
  • سلام من یه بچ گرفتم بعد ۳ تا خشاب گذاشتم داخلش الان داره موم بافی میکنه ولی موم هارو از یه گوشه همین طوری تا نصف خشاب ها اومده ولی تا اخر نمیبرن و رو هر خشاب از دو طرف تا مو زده و الان داره تخم ریزی میکنه میشه لطفا کمکم کنید تا درست موم بزنه

  • سلام من زیاد نیست شرو کردم نمیدونم چیکار کنم. جمعیت زنبورا زیاد شده برگ موم هنوز دستم نرسیده. گرده هم فراوونه حالا چی میشه فرار نکنن

  • خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب مفید

  • من به کندوهام نیم طبقه دادم ولی زنبورها باز جلو در ریش میبندن و به قابهای طبقه بالا دست نمیزنن به جای اینکه قابهای طبقه بالا رو ببافن و توش عسل بزارن تو قابهای پایین عسل میریزن دارن کار و خراب میکنن چیکار کنم؟

  • باسلام خدمت شمابزرگوار.میخواستم بدونم علایم بیماری اسهال وداروی آن وطرزاستفاده رابدانم.باتشکر

    • سلام. بهترین نشانه همان مدفوع هایی هستند که روی دریچه ورودی میشه دید. اسهال عارضه مهمی نیست مگر اینکه در اثر نوزما به وجود بیاید. بنده تا به حال این عارضه را از نزدیک ندیده ام. البته اگر هوا سرد باشد ممکن است زنبورها نتوانند در دور دست دفع کنند و نزدیک و روی کنه مدفوع کنند. اگر هوا خوب باشد و این اتفاق بیفتد می توانید از کپسول تتراسایکلین استفاده فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *