گرده گل و نقش آن در زندگی زنبور عسل

زمان مطالعه 2 دقیقه
گرده گل ذخیره شده در سلول های شان

گرده گل در زندگی زنبور عسل و نوزادان آن اهمیت حیاتی دارد. بدون گرده, زنبور عسل قادر به ادامه حیات نیست و جایگزین گرده هم به صورت موقت می تواند نیاز حیاتی یک کلنی را برآورده سازد. زنبور عسل از بدو آفرینش با گل سر و کار داشته و با یکدیگر رشد و تکامل یافته اند به طوری که بدون کمک یکدیگر قادر به ادامه حیات نیستند.

گرده گل اندام نر گیاهان است که زنبورداران عسل در زمان گرده افشانی, آنها را به کندو می آورند و داخل حجره های مومی ذخیره می سازند تا در صورت لزوم به مصرف تغذیه نوزادان برسانند. در گرده گل نیازهای زندگی زنبور عسل مانند پروتئین, چربی, مواد معدنی و همچنین انواع ویتامین ها وجود دارد.

گل گرده عمر زنبور عسل را زیاد کرده و باعث ترشح غدد شیری و مومی آن می گردد. نوزادان زنبور عسل سه روز اولیه لاروی بدون استثنا از شیر زنبور عسل یا ژله رویال تغذیه می کنند و از روز چهارم به غذای آنها گرده و عسل اضافه می شود. فقط زنبور ملکه است که از ابتدای دوره لاروی تا آخر عمر منحصرا از شیر زنبور عسل استفاده می کند و علت اختلاف طول عمر آن با سایر زنبوران در اثر همین تغذیه است. فعالیت غده شیری و همچنین مومی زنبور کارگر ارتباط مستقیم با دانه گرده دارد. زنبور عسل در صورت عدم وجود گرده گل قادر به پرورش نوزادان نیست.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *