نوعی شبه عقرب, دشمن طبیعی کنه واروا

زمان مطالعه 4 دقیقه
شبه عقرب کنه خوار

نوعی حشره از راسته کژدم وارگان, شبه عقرب ها یا عقرب نماها ( Chelifer cancroides – Pseudoscorpion ) وجود دارد که از رده عنکبوتیان محسوب می شوند. در واقع این موجودات شبیه به عقرب ها هستند اما یک نوع عنکبوت به شمار می آیند, با اندازه ای بین 2 تا 8 میلی متر, شکمی 8 بندی به رنگ زرد یا تیره, معمولا دارای 2 یا 4 و یا فاقد چشم و همچنین فاقد دمی شبیه عقرب ها هستند.

ساکن برگ ها, چوب های پوسیده و پوست درختان جنگل بوده و برای زمستانگذرانی نیازمند تنه های چوب پوسیده با سوراخ های تودرتو هستند. کنام 8 گونه از این شبه عقرب در شرق, جنوب و شمال آفریقا و همچنین هند گزارش شده است.

حدود 10 الی 24 ماه طول می کشد تا این حشرات از مرحله تخم به مرحله بلوغ برسند و عمر آنها تا 4 سال می باشد. تعداد نر ها در حالت طبیعی حدود 4 تا 5 برابر ماده ها می باشد.

از حشرات بالغ, لاروها, شفیره ها, شپش ها و کنه ها تغذیه می کنند. اين نوع عقرب جعلی, در کلنی زنبور عسل از كنه بالغ واروا که مهمترین عامل نابودی زنبورهای عسل در دنیا می باشد و از ساير آفات ريز تغذيه می كند. تغذیه این شبه عقرب حدود 30 الی 60 دقیقه طول می کشد.

آرواره های شبه عقرب کنه خوار
آرواره های شبه عقرب کنه خوار

این پارازیت ابتدا به وسیله چنگال های خود, کنه ها را گرفته و با نیش زدن از طریق دندانه های سمی چنگال ها, کنه ها را فلج می کند. سپس با گاز گرفتن و مکیدن, تمام محتویات لنفی بدن کنه را چند بار خارج و دوباره به درون بدن کنه خالی می کند تا آنزیم های بزاق دهانش تمام مواد قابل جذب را شستشو و تخلیه کرده و مورد تغذیه شبه عقرب قرار دهد و در انتها کیتین خالی کنه را دور می اندازد.

چنگال های این حشره دارای کرک های بسیار حساسی می باشد که حتی در هنگام تغذیه اگر کنه ی دیگری در مسیر این حشره باشد, توسط وی تشخیص داده شده و شکار می شود و بعد از اتمام کار شکار اول, شکار بعدی مورد تغذیه قرار می گیرد.

استفاده از این حشره به عنوان پارازیت طبیعی کنه واروا فوایدی همچون حفظ زنبور عسل ها از انقراض, مبارزه مشترک برای تمام انواع زنبور عسل ها و استفاده نکردن از مواد شیمیایی را داراست. تاکنون هیچ سندی از خطرناک بودن این نوع از شبه عقرب ها برای خود زنبور عسل به دست نیامده است.

از مضراتی که کندوهای مدرن و غیرچوبی برای زندگی زنبورعسل دارد این است که این شبه عقرب ها دیگر قادر به زندگی در آنها نمی باشند. همچنین مبارزه شیمیایی با کنه واروا به طور ناخواسته این شبه عقرب ها را هم از بین برده و توازن طبیعی را به هم می زند.

اندازه شبه عقرب کنه خوار
اندازه شبه عقرب کنه خوار

راه حل هایی که به تکثیر این شبه عقرب ها کمک می کند فعلا در حال بررسی می باشد, اما به صورت ساده می توان گفت که اگر به انتقال این کنه ها درون کندو کمک کنیم و کندوها از جنس چوب باشد و همچنین به جای داروهای شیمیایی برای دفع کنه ها از روش های غیرشیمیایی استفاده شود, کمک شایانی به حضور این شبه عقرب ها در جمع کلنی های زنبور عسل خواهد شد.

این مقاله در مجله صنعت زنبورداری ایران منتشر شد.

بازتاب این مطلب در مجله صنعت زنبورداری ایران
بازتاب این مطلب در مجله صنعت زنبورداری ایران

{ رحمان رحمانی پرست }

پیروز و سلامت باشید
11 دیدگاه
  • سلام من در مسجدسلیمان زندگی میکنم،اینجا عقرب زرد زیاد هست،ولی تعجب کردم عقربی که دم نداشت و دوتا بازوی جلویش دو برابر عقرب بودن،واندازه بدنش هم اندازه عقرب بالغ ست،البته اندازه کوچیکش رو هم دیدم ،چهار پنج میلیمتر،ولی دوتای قبلی که دیدم حدود دو تا سه سانتیمتر بودن،نمیدونستم چی هستن،خطر دارن یا نه، ممنونم

  • با سلام امروز داخل گلدان خانه دیدم اینا برای گلهای خانه مشکلی ندارن. یا حتی مفید هم هستن، از بین ببرمش اگه ضرر دارن. فیلمش گرفتم خواسته اید برایتان ارسال کنم داشت یه مگس کوچک میل میکرد

  • سلام
    من تنه درخت گردو خریدم که داخل ترک های اون بود رنگ مشکی داشتن و اندازه مورچه کوچیک بودن دم هم نداشتن میخوام ببینم اینا خطری دارن؟

  • سلام.امروز یه جارفتیم پر از شبه عقرب توکنده پوسیده.اول فکرکردیم عقرب.
    تومتن بالا نوشته بود توافریقاست

  • یکی تو خونه ما بود،تعجب کردیم و ترسیدیم،خواستم بدونم برای انسان خطری داره یا نه؟ممنون میشم پاسخ بدین

  • بنده این شبحه عقرب را در مازندران دیده ام و بسیار برایم جالب و تعجب آور بود البته آنروز نمیدانستم این حشره چیست اما حالا با دیدن این عکس بسیار غافلگیر شدم شاید بتوان این حشره را تکثیر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *