تفاوت نژاد کارنیکا با نژاد کارنیولان

موطن زنبور نژاد کارنیولان, جزیره بالکان در کناره ی دریای سیاه است ولی نژاد کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش, سویس و کوه های آلپ می باشد. نژاد جغرافیایی کارنیولان از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به بهترین نژاد زنبور عسل پرورشی یعنی کارنیکا است, ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و سایر ویژگی ها, دارای تفاوت های چشمگیری با هم می باشد.

نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی می باشد. این نژاد بخاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیم های متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است. در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبور عسل در سطح جهان از این نژاد استفاده می نمایند.

لاین مادری کارنیکای آلمانی
لاین مادری کارنیکای آلمانی

ویژگی های بارز ملکه زنبور عسل نژاد کارنیکا:

1 . زمستان گذرانی قوی و سالم:

ملکه خارجی کارنیکا دارای زمستانگذرانی در حد ۸ تا ۱۰ قاب پر از زنبور عسل می باشد.

2 . شدت رشد بالا در بهار:

با توجه به شدت رشد بالای نژاد کارنیکا در اویل فصل بهار, این نژاد به عنوان ژنتیکی که قادر است از گل های بهار برداشت عسل داشته باشد, به جهان معرفی شده است, در صورتی که خیلی از نژادها تمامی برداشت بهاره را صرف رشد خود کرده تا بتوانند از گل های تابستانی تولید عسل داشته باشند.

3 . مدیریت در ذخیره سازی عسل:

دیگر قابلیت این نژاد, مدیریت بالای آن در نحوه ذخیره سازی عسل در داخل شان ها می باشد. این به گونه ای است که در نژاد کارنیکا نیازی به استفاده از شبکه مهار ملکه نمی باشد, چرا که اگر زنبوران کارگر یک شان را پر از عسل کنند, کمتر مشاهده می شود که ملکه دوباره در آن تخمگذاری کرده باشد. از این رو می توان در فصل فعالیت و شهد خیزی منطقه, به صورت هفتگی برداشت عسل داشت.

4 . بچه دهی کم:

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اصلاح نژاد, بچه دهی کم می باشد که نژاد کارنیکا بعد از چندین دهه اصلاح شدن به صورت کامل و مثبت به این مهم پاسخ داده و بچه دهی بسیار محدودی دارد.

5 . مقاومت در برابر کنه واروا و بیماری های دیگر:

چگونگی رفتار نظافتی و بهداشتی زنبوران و واکنش آنها در مقابل سلول های آلوده به کنه واروا یا هر نوع بیماری دیگر, ارتباط مستقیمی با کنترل بیماری بصورت طبیعی دارد. حداقل بیش از ۳۰ سال است که در زمینه مقاوم سازی و تقویت رفتار بهداشتی و نظافتی نژاد کارنیکا کار شده و در این زمینه به دست آوردهای مهمی هم رسیده اند که نتیجه آن مقاومت طبیعی تقریبا بالای این نژاد در برابر کنه واروا و دیگر بیماری ها است.

6 . آرام بودن و نیش نزدن زنبورها در حین بازدید:

زنبور نژاد اصیل کارنیکا بقدری آرام است که شما می توانید بدون کلاه توری و حتی بدون دودی, کلنی را مورد برسی قرار داده, بدون اینکه نیشی دریافت نماید.

7 . تولید بسیار کم بره موم و هرزه بافی:

در زنبور داری صنعتی, تولید زیاد بره موم و هرزه بافی را یکی از موارد منفی ژنتیکی معرفی می نمایند. نژاد کارنیکا بر خلاف دیگر نژادهای تیره رنگ مثل نژاد قفقازی, کمترین بره موم و هرزه موم را تولید می کند که این برای ما امکان بازدید سریع و بدون مشکل کلنی ها را ایجاد خواهد نمود.

8 . تولید محصول بالا:

یکی از فاکتورهای بسیار مهم اصلاح نژادی, افزایش محصول و تولید بالا می باشد. نژاد کارنیکا به عنوان یک زنبور بلند خرطوم معروف است. این زنبور قادر است با خرطوم بلندتری که نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل دارد, برداشت بهینه ای در همان هفته های اول شروع جریان شهد و گرده منطقه داشته باشد. بیشتر نژادهای خرطوم کوتاه قادر نیستند از انواع گیاهان علوفه ای مانند یونجه و شبدر بهره برداری داشته باشند ولی زنبور نژاد کارنیکا از خرطوم استثنایی که دارد به نحو عالی استفاده می کند.

برداشت عسل در اردیبهشت ماه:

یکی از مشکلات زنبور داران کشور ایران, ثابت نبودن جریان شهد مناطق در فصل تابستان می باشد که این مشکل را کارنیکا با فعالیت مضاعفی که از خود نشان می دهد به راحتی حل می نماید.

در صورت مدیریت صحیح یک زنبورستان در استانی مثل همدان در اردیبهشت ماه, بدون تغذیه و بدون اینکه زنبورستان به منطقه گرمسیری کوچ داشته باشد, حداقل از هر کلنی نژاد کارنیکا ۶ تا ۸ شان عسل برداشت می شود.

{ رحمان رحمانی پرست }

پیروز و سلامت باشید

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل / مخترع داروی ارگانیک ضد کنه واروا, اپی بال

4 دیدگاه ها

  1. حسین علی بهاریان

    چگونه می توانم از شما ملکه کارنیکا خریداری کنم

  2. با سلام بنده میخواستم بدونم ملکه های کارنیکا تلقیح طبیعی شما چقدر خلوص دارند و در صورت مدیریت صحیح میانگین فصل تابستان چقدر تولید عسل دارند باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *