کنه واروآ زنبور عسل و مبارزه با آن

کنه های واروآ, انگل های خارجی زنبوران عسل و نوزادان آنها هستند و با چشم مسلح به خوبی دیده می شوند. در هر دو صورت, آنها از طریق دیواره بدن از همولنف یا خون زنبور عسل تغذیه می کنند. در صورت آلودگی شدید, نسل به درستی تکامل نمی یابد و زنبورهای متولد شده دارای نقص عضو می باشند و عمر آنها نیز کوتاه می گردد. وجود زنبورهای بدون بال و پر خصوصا در پاییز از علایم وجود کنه واروآ در کندو می باشد.

دوران رشد و تکامل کنه واروآ در داخل سلول های نوزادان زنبور عسل صورت می گیرد. کنه ها سلول های زنبور نر را برای این کار ترجیح می دهند, چرا که دوران رشد آنها زیادتر از سایر زنبورها است و کنه ها دوبار می توانند داخل این سلول ها تولید نسل کنند. با یک آزمایش ساده می توانید سر چند سلول زنبور نر را خراب کنید, کنه های خارج شده از سلول یا چسبیده به بدن نوزادان به خوبی قابل رویت اند.

کنه های واروآ روی لارو زنبور عسل
کنه های واروآ روی لارو زنبور عسل

اخطار:

کنه های واروآ به سرعت رشد, تکثیر و پخش می شوند و در حداقل زمان کل زنبورستان را آلوده می کنند. مهم ترین عامل انتقال آنها خود زنبورها می باشند, بنابراین سعی کنید زنبورستان ها از یک دیگر بیش از ۴ کیلومتر فاصله داشته باشند.

بیشتر بخوانید :
روش های ارگانیک و طبیعی مبارزه با کنه واروآ

مبارزه با کنه واروآ زنبور عسل

همان طور که گفته شد کنه ها سلول های نر را برای تخم گذاری ترجیح می دهند, بنابراین سعی کنید شان هایی را که دارای سلول های نر هستند از کندو خارج و تعداد آنها را به حداقل برسانید.

رشد کنه ها معمولا در پاییز که هوا کم کم رو به سردی می رود شروع می شود. بنابراین لازم است زنبوردار بعد از آخرین برداشت محصول عسل که اوایل پاییز است به مبارزه با آن اقدام نماید.

تاکنون داروهای زیادی برای مبارزه با این کنه به کار رفته اند که مهم ترین آنها عبارتند از: آپیتول, پریزین, واروستان, واروازین و فولبکس وا. از بین این داروها, پریزین به صورت امولسیون و فولبکس به صورت تدخینی نتیجه بهتری داده اند.

در حال حاضر نوارهای پلاستیکی بای وارول حاوی فلومترین و آپیستان حاوی فلو والینات جهت مبارزه با کنه واروآ کاربرد دارند. داروهای مختلف مبارزه با کنه واروآ همه ساله از طریق سازمان دامپزشکی کشور وارد و بین زنبورداران توزیع می گردد.

آپیگارد هم یک نوع داروی دیگر واروآ است که به صورت ژله و تبخیری است و اثر آن هم رضایت بخش بوده است. از دو نوار آپیسان و بای وارول، خاصیت ضدانگلی آپیسان بین ۹۹ تا ۱۰۰ درصد است و به طور اختصاصی جهت کنترل مایت واروآ جاکوبسونی در کندوهای زنبور عسل شناخته شده است.

بیشتر بخوانید :
کنه واروا همولنف نمی خورد

مقدار مصرف: در کندوهای استاندارد دو نوار یکی بین قاب های ۳ و ۴ و دیگری بین قاب های ۷ و ۸ آویزان شود. در کندوهای کوچک و سنتی یک نوار در مرکز کندو کافی است.

مدت مصرف: ۶ تا ۸ هفته

زمان مصرف: در بهار قبل از شروع شهد و در پاییز بعد از برداشت آخرین محصول عسل.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد آرا : ۱۱۶

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «کنه واروآ زنبور عسل و مبارزه با آن»

  1. قابل توجه دوستان عزیز موارد بالا البته بیشتر برای پیشگیری از کنه کاربرد دارند در زمان آلودگی شدید بخصوص نوار آپیستان اصلا تاثیر گذار نمیباشد بهترین راه برای پیشگیری ودرمان حتی با آلودگی بیش از ۸۰درصد استفاده از اسید فرمیک با غلظت ۶۰%میباشد برای پیشگیری مقدار۷ccدر بهارو شهریور مهرماه استفاده گردد با این روش که یک تکه پارچه ۱۰*۱۰cmرا روی قابها گذاشته سپس بوسله سرنگ اسپری نمایید در زمان آلودگی شدید مقدار۵cc یکروز درمیان به مدت یک هفته روی قابها اسپری شود زمان انجام ۷بعدازظهربه بعد اثرات بسیار مطلوبی بدون هیچ عارضه ای برای زنبورعسل و عسل-در تجربه شخصی سال ۸۹ -۵۰ کلنی خریدم که متاسفانه ابتلای شدید به واروآ داشت با روش استفاده از اسید موفق به درمان کامل گشتم البته در جمعیتهای ۱۰قاب مقداری تلفات ملکه داشتم علت شوک اولیه ناشی از بخار اسیدفرمیک و هجوم زنبوران به سمت سوراخ پرواز بوده است لذا برای جلوگیری از این امر یا تکثیر کنیدویا کندو را بروی طبق ببرید در این روش به علت ایجاد بخار اسیدبه داخل سلولهاس تخم نفوذ کرده و لاروهای واروآ را میکشد

  2. حاج گلدى سوقى

    سلام مهندس ما که زنبور دار جز هستیم و زیر بنجاه کندو داریم روش هاى بسیار متفاوتى را مطالعه میکنیم و از افراد اگاه هم بسیار مطالب یاد میکیریم اما موقع عمل کردن بین جند راه مختلف مبارزه با کنه میمانیم نمیدانم نوار اپیسان بهتره یا اسید فرمیک یا روش هاى ارگانیک مثل پودر شکر یا اب لیمو
    خلاصه سوال اینه ایا نوار اپیسان که ما سالهاست استفاده میکنیم در درمان هم موثر است ؟؟ یا به قول بعضى دو ستان فقط پیشگیرى است ؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا