فروش ملکه کارنیکا

قیمت خرید ملکه کارنیکا اصل

عزیزان به جهت ترافیک کاری و تعدد تماس, جهت خرید لاین های مادری تلقیح مصنوعی شده, لطفا فقط پیامک ارسال فرمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما بزرگواران باشیم. با تشکر بینهایت.

مسلما لازمه داشتن یک زنبورستان موفق, داشتن زنبورهایی با کیفیت بالاست و برای حفظ و ارتقاء این کیفیت شما ۲ وظیفه مهم و کلیدی پیش رو خواهید داشت. اول خرید ملکه های مناسب و اصلاح شده به عنوان لاین های پدری و مادری و دوم تولید و تکثیر ملکه های اصلاح شده و تجاری از این لاین ها.

کارنیکا 11 1

 

هم اکنون زنبورعسل کارنیکا به عنوان بهترین نژاد در زنبورستان های بزرگ و تجاری دنیا برای امر زنبورداری مورد استفاده قرار می گیرد و ما نیز با افتخار به عنوان اولین شرکت های ایرانی, از این نژاد پربازده بهرمند هستیم و به عنوان تولید کننده ملکه های اصلاح شده کارنیکا فعالیت می نماییم.
باعث افتخار ماست که هر ساله بر تعداد مشتریان ما افزوده می شود و نیز وضع به شکلی شده که متاسفانه به دلیل کثرت تعداد مشتریان, قادر به ارائه محصول به همه این عزیزان نیستیم و شرمنده آنها می شویم.

برای شروع امر تخصصی اما ساده ی اصلاح زنبورستان, با ما همراه باشید تا با محصول بیشتر و قیمت کمتر, شاهد مشتریان بیشتری بوده و در تولید و فروش خود تحولی شگرف ایجاد نمایید.

ابتدا باید با نژاد کارنیکا آشنا شوید.

 

سپس با چند اصطلاح آشنا شوید!

تفاوت انواع ملکه های F1 کارنیکای تولیدی ما :

ما چهار نوع ملکه تولید می کنیم. باکره, جفت طبیعی, تلقیح مصنوعی, لاین مادری.

البته وقتی ملکه های تولیدی ما به دنیا می آیند, هیچ تفاوتی بین آنها از نظر کیفیت و خلوص وجود ندارد و همه آنها F1 کارنیکا هستند که از پدر و مادرهای خالص کارنیکا حاصل شده اند. این تفاوت در نوع باروری آنهاست که باعث تقسیم بندی آنها می شود.

اگر هنوز جفت نخورده باشند, باکره نامیده می شوند.
اگر در آسمان به صورت آزاد جفتگیری نمایند, جفت طبیعی نامیده می شوند.
اگر به صورت مصنوعی توسط دستگاه مخصوص تلقیح شوند, به آنها تلقیح مصنوعی گفته می شود.
اگر این تلقیح مصنوعی ها حدود 2 ماه در کندو تخمریزی کرده و بعد از دستچین شدن خوبها و حذف بدها به فروش برسند, به آنها لاین مادری گفته می شود.

کارنیکا 3 1

 

باکره :

فقط چند ساعت و نهایتا دو روز از تولد آنها می گذرد و به صورت تنها در کلنی پرستار نگهداری می شوند. خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا باشد, ولی کیفیت فرزندان این ملکه به تراکم زنبورهای نر موجود در زنبورستان شما بستگی خواهد داشت.

 

جفت طبیعی :

خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا باشد, ولی فرزندان این ملکه دارای حداقل ۷۰% خصوصیات نژاد کارنیکا می باشند. کیفیت فرزندان این ملکه به تراکم زنبورهای نر موجود در ایستگاه جفتگیری بستگی خواهد داشت. خلوص فرزندان این نوع باروری در زنبورستان ما ۴۰ الی ۹۰ درصد خواهد بود.

این ملکه بعد از به دنیا آمدن به کندوچه جفتگیری منتقل شده و بعد از بلوغ به صورت آزادانه در آسمان با نرهای کارنیکا و احیانا ایرانی جفتگیری کرده است. البته به دلیل اینکه تراکم نرهای پرکیفیت پرورشی کارنیکا در ایستگاه بسیار زیاد می باشد, احتمال جفتگیری با نرهای بی کیفیت ناچیز است.

استفاده از این ملکه ها برای تولید عسل و نرهای خالص کارنیکا مناسب می باشد ولی استفاده از آنها برای تولید ملکه توصیه نمی شود, هرچند با اینکه نسل بعدی ملکه های تولید شده از این نوع ملکه به کیفیت مادرشان نیستند اما باز هم تا نسل حدود ۴ تا ۶ بهتر از نژاد ایرانی هستند.

 

تلقیح مصنوعی با نر کارنیکا :

خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا باشد و نیز فرزندان این ملکه دارای حداقل ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا می باشند. کیفیت فرزندان این ملکه به کیفیت کار فرد تلقیح کننده وابسته است.

این ملکه بعد از به دنیا آمدن به کندوچه جفتگیری منتقل شده و بعد از بلوغ به صورت کنترل شده در اتاق تلقیح مصنوعی با اسپرم نرهای خالص کارنیکا و به وسیله دستگاه مخصوص تلقیح مصنوعی می شوند. به دلیل اینکه در باروری این ملکه فقط از اسپرم نرهای پرکیفیت پرورشی کارنیکا استفاده می شود, احتمال مخلوط شدن با نرهای بی کیفیت صفر است.

استفاده از این ملکه ها برای تولید نسل جدید ملکه در زنبورستان های شخصی و ایستگاه های تولید ملکه مناسب می باشد و نباید از آنها برای تولید عسل استفاده شود, هرچند این به معنی مناسب نبودن آنها برای تولید عسل نیست, بلکه به دلیل گرانبها بودنشان است که عاقلانه نیست از آنها برای تولید عسل استفاده گردد.

 

رهگیری ژنتیکی و اصالت تولیدات ما :

با توجه به اینکه شاخص های ژنتیکی مختلفی در لاین های پرورشی زنبور عسل نژاد کارنیکا وجود دارد و به عنوان نقطه قوت این ژنتیک محسوب می شود, ما دقت نموده ایم تا در برنامه پرورشی خود, از لاین هایی استفاده کنیم که تمامی شاخص ها را حداقل در حدود ۱۰۰% عملکرد به صورت ثابت داشته باشند.

مثلا لاین هایی وجود دارد که نسبت به شاخص تولید عسل نژاد کارنیکا تا ۱۷۵% افزایش تولید دارند, اما بسیار در مقابل کنه واروا حساس و آسیب پذیرند که اینگونه لاین ها هرگز مورد توجه ما قرار نگرفته است. زیرا معتقدیم که در قدم اول, سلامت کلنی و زنبورستان مهم است و بعد تولید محصول عسل.

کارنیکا 10 1

 

روند اصلاح, تولید و تلقیح ملکه در ایستگاه ما :

۱- انتخاب کلنی های موفق سال های قبل, از نظر محصول دهی زیاد, بچه دهی کم, جمعیت زیاد, تولید بره موم کم, رفتار آرام, زمستانگذرانی خوب و مقاوم در برابر بیماری ها و کنه واروا جهت کلنی های پدری.

۲- استفاده از ملکه های اصلاح شده و لاین های کارنیکا برای افزایش کیفیت جهت کلنی های مادری.

۳- تولید ملکه با روش های حرفه ای برای افزایش کیفیت ملکه ها.

۴- انتخاب ملکه های آرام تر و بزرگتر برای تلقیح مصنوعی و جفتگیری طبیعی و حذف بقیه ملکه های متولد شده بی کیفیت.

۵- تلقیح مصنوعی و جفتگیری طبیعی با نرهای اصیل و باکیفیت.

۶- انتخاب ملکه هایی که زودتر مشغول تخمگذاری می شوند, تخمریزی منظمی دارند, مشکل نرزایی و همخونی ندارند, جهت تحویل به مشتریان.

 

لاین های پدری مورد استفاده ما :

با توجه به اهمیت بسیار بالای کیفیت لاین های پدری در اصلاح نژاد زنبورعسل و به منظور ارتقا سطح ژنتیکی نسل های آینده, در هر فصل فعالیت, حداقل ۸ کلنی لاین پدری در برنامه تولید اسپرم قرار می گیرند که این کلنی ها با یک سال تحقیقات و بررسی های لازم, گزینش شده اند.

کارنیکا 9 1

 

ملکه کارنیکا, اصلی یا قلابی :

وجود ملکه های غیر کارنیکا با نام کارنیکا, یکی از مشکلاتیست که خریداران با آن مواجهند.

برخی از تولید کنندگان فقط سعی می کنند تا ملکه ای دست مشتری بدهند که رنگ آن طوسی مشکی باشد. زیرا آن را راحت تر می توانند به عنوان کارنیکای مشکی به زنبورداران بیاندازند, بدون آن که خصوصیات مورد نظر خریدار را داشته باشد.

مهم ترین نژادی که به جای کارنیکا به خریداران داده می شود نژاد قفقازی می باشد که خصوصیات نامناسبی نسبت به کارنیکا دارد و قابل رقابت با نژاد کارنیکا نیست.

برخی دیگر نژاد کارنیکای آمریکایی و یا حتی نژاد آمریکایی را معرفی می کنند که بسیار قابل تامل است. اولا آمریکا اصلا خودش ژنتیک ندارد و خودش کارنیکای آلمانی و لگوستیکای ایتالیایی را وارد کرده, هیبرید گیری می کنند و بعد می فروشند. دوم اینکه منبع اکثر آلودگی های خطرناک زنبورعسل در جهان از جمله سوسک کندو و زنبورعسل های وحشی یا آفریقایی شده, کشور آمریکاست.

البته وجود چنین افرادی برای مشخص شدن کیفیت کار دیگر زحمتکشان این عرصه لازم است تا با یک مقایسه ساده, تفاوت کار خوب و بد مشخص شود و کم کم شرکت های موفق برای زنبورداران عزیز معلوم شود.

برای اینکه بتوانید کارنیکا را از غیر کارنیکا تشخیص دهید از این لینک استفاده نمایید.

 

سازگاری نژاد کارنیکا در شرایط اقلیمی متفاوت :

در حال حاضر از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشورمان, زنبورستان هایی با نژاد کارنیکا, حتی در نسل چهارم و پنجم مدیریت می شوند که رضایت کامل زنبورداران را به دنبال داشته اند, به شکلی که روز به روز و سال به سال بر حجم سفارشات ما افزوده می شود.

زنبورعسل نژاد کارنیکای پرورشی آلمان, در حال حاضر ۹ سال است که اقلیم های متفاوت کشورمان ایران را موطن و خانه دوم خود قرار داده است. این نژاد پرورشی توانایی خود را در تحمل خرداد ماه خوزستان با ۵۱ درجه سانتی گراد گرما و سرمای استخوان سوز اردبیل و رطوبت بالای حاشیه دریای خرز به خوبی نشان داده است.

یکی از نکات مدیریتی در مناطق گرم کشور که اکثرا در نیمه جنوبی ایران قرار دارند, ساخت سایه بان, کف باز کردن کندو, فاصله دادن از زمین و وجود آبخوری در نزدیکی زنبورستان می باشد که به نژاد ربطی نداشته و در کل بر روی نتیجه کار زنبوردار اثر مثبتی خواهد داشت.

 

اسپرگیری شده

 

گزارشات عسل تولید شده در هر فصل :

گزارشات کاملا متفاوتی از سطح کشورمان در مورد برداشت عسل از کلنی های نژاد کارنیکا ارائه شده است که نباید عوامل اصلی مدیریت و چراگاه را از آن جدا دانست. در برخی از استان ها, میانگین برداشت عسل سالانه, بیش از ۳۵۰% بیشتر از نژاد بومی بوده و در برخی از استان ها حدود ۲۲۰% گزارش شده است. فراموش نکنیم که نژاد زنبورعسل بومی در بهترین شرایط میانگینی در حدود ۱۱ کیلوگرم عسل قابل برداشت تولید می کند و این در حالیست که ما با نژاد کارنیکا میانگین محصول ۲۷ کیلوگرم را تجربه کرده ایم.

نتیجه تحقیقات چند سال گذشته به ما اثبات نموده که نژاد کارنیکا برای تمام نقاط کشورمان ایران مناسب است و جای هیچگونه نگرانی نیست و میانگین برتری تولید عسل در این نژاد حدود ۲.۵ تا ۳ برابر نژاد بومی می باشد.

 

چرا تعویض ملکه :

تعویض سالانه ملکه, فقط برای اصلاح زنبورستان نمی باشد و چون بیشتر فعالیت مناسب ملکه ها فقط در سال اول است, پس تعویض ملکه ها, هر ۱ یا ۲ سال یک بار, به صورت مداوم باید ادامه داشته باشد تا سودآوری زنبورداری پایدار بوده و زنبورستان به صورت صنعتی اداره شود. همچنین تحقیقات اثبات کرده که تعویض سالانه ملکه, تاثیر بسیار زیادی در نابودی کنه واروا دارد.

مسلما هزینه حداکثر ۱۰% از درآمد هر کلنی برای خرید ملکه مورد نیاز آن در سال یک امر عادی و تضمین کننده سودآوری و موفقیت در سال آینده خواهد بود. اگر هم خود شما تولید کننده این ملکه باشید که بسیار سودآورتر خواهد بود.

کارنیکا 6 1

 

خرید ملکه های اصلاح شده تا چه زمانی :

چون همیشه زنبورستان هایی در مجاور زنبورستان ما هستند که زنبورانی با نژاد نامناسب دارند و تلاقی بین ملکه های زنبورستان ما با نر های زنبورستان های مجاور باعث کاهش کیفیت نسل بعدی در زنبورستان ما خواهد شد, پس نیاز است تا در روندی منظم و همیشگی اقدام به تهیه ملکه های اصلاح شده برای ارتقاء کمی و کیفی زنبورستان خود نماییم. البته نباید فقط به فکر خرید ملکه بود و باید توجه جدی به امر به گزینی داشت تا کلنی های موفق سال گذشته به عنوان کلنی های پدری سال جاری نقش ویژه ای را در سازماندهی زنبورستانمان بازی کنند.

همچنین باید توجه نمود که نباید با انجام تلاقی های درون زنبورستانی باعث ایجاد همخونی و در نتیجه افت ناگهانی کلنی های زنبور عسل شد, پس وارد نمودن ژن های جدید و موفق با روندی همیشگی یک امر اجتناب ناپذیر می باشد.

 

هر سال چه تعداد ملکه :

این یک مسئله کاملا حرفه ای و تخصصی می باشد و برای افراد مختلف متفاوت است. به خاطر اینکه در کشور ما, زنبورداری مدرن نوپاست و زنبوربازی بیشتر از زنبورداریست, معمولا افراد با گرفتن یک ملکه تلقیح طبیعی کارنیکا اقدام به تولید متوالی ملکه های هیبرید در طی چند سال می کنند که نتیجه جذابی نخواهد داشت.

برخی دیگر که کمی بهتر هستند, با خرید هر سال یک ملکه تلقیح طبیعی اقدام به ملکه گیری می کنند.

راه صحیح این است که با خرید سالانه چند لاین مادری اقدام به تولید ملکه نمود تا کیفیت کار غیر قابل خدشه بوده و نتیجه مناسب حاصل شود.

البته در کشورهای اروپایی زنبورداران حرفه ای هرگز اقدام به تولید ملکه نمی کنند و این کار را به عهده ایستگاه های تولید ملکه می گذارند و نیز به اندازه ای تخصصی کار می کنند که برای تمام کلنی های خود فقط از ملکه های تلقیح مصنوعی شده استفاده کرده و نتیجه دلچسب آن را نیز می بینند.

کارنیکا 5 1

 

چه نوع ملکه :

برای جواب به این سوال باید از خودتان بپرسید که قصد چه نوع زنبورداری را دارید؟

اگر شما بسیار تازه کارید و دارای تعداد انگشت شماری کلنی هستید که نمی دانید چگونه ملکه تولید نمایید و یا برعکس به صورت حرفه ای و تخصصی فقط در امر تولید عسل و مهاجرت های منظم هستید و نمی خواهید که وقت ارزشمند خود را صرف تولید ملکه نمایید, بهترین انتخاب برای شما خرید سالانه ملکه های باروری طبیعی یا باکره به تعداد کلنی هایتان می باشد.

اما اگر زنبورداری شما ساکن است, تعداد کلنی های شما حدودا ۵۰ عدد می باشد, تجربه و زمان کافی برای تولید ملکه دارید و زنبورهای زنبورستان شما کیفیت کافی را دارند, و یا حتی تعداد زیادی زنبور دارید و می خواهید خودتان ملکه های آن را تولید کنید, پس بهتر است که با خریدن لاین های تلقیح مصنوعی شده, خودتان اقدام به تولید ملکه های تلقیح طبیعی شده نمایید.

 

چرا زمان تحویل, اسفند و فروردین نیست؟

محققین با بیش از ۱۰۰ سال کار اصلاح نژادی بر روی نژاد کارنیکا, آن را به گونه ای اصلاح نموده اند که بچه دهی نداشته باشد و چون به صورت غریزی علاقه ای به بچه دهی ندارد, زنبور نر هم خیلی دیر و کم تولید می کند.

به همین خاطر است که تولید ملکه های اصیل کارنیکا تا قبل از نیمه فروردین برای تلقیح طبیعی و تا قبل از نیمه اردیبهشت برای تلقیح مصنوعی, هیچ وقت امکانپذیر نمی باشد, مگر اینکه با نژاد اصیل کارنیکا کار نکنیم.

همچنین کار تلقیح باید در محیطی بهداشتی و فاقد باد و دمای نامتعارف باشد که این کار داخل چادر عملا امکانپذیر نیست و به همین خاطر مجبوریم کار تولید ملکه را در ایستگاه پرورش ملکه در همدان عقب بیاندازیم.

بنابراین تحویل کارنیکای اصیل در اسفند و فروردین ماه غیر ممکن و مشکوک می باشد, حتی برای آنها که ادعای پرورش زنبور نر را در جنوب کشور دارند.

باکیفیت

 

خرید ملکه, امسال یا سال آینده :

یکی از چالش های مهمی که زنبورداران عزیز با آن مواجه هستند, زمان تحویل گرفتن ملکه ها می باشد که بیشتر در بین زنبورداران کم تجربه مشاهده می شود. این افراد معمولا دوست دارند ملکه هایشان را در اسفند و فروردین تحویل گرفته و در همان سال محصولشان را برداشت نمایند. این در حالی است که زنبورداران حرفه ای و باسابقه ترجیح می دهند تا ملکه ها را در تابستان تحویل گرفته و کلنی ها را بعد از برداشت عسل, تقویت و برای زمستانگذرانی آماده کنند تا در فصل بهار و با شروع اولین گل های سال جدید, کلنی ها با تمام قدرت شروع به بارآوری نمایند. همین طرز تفکر اغلب باعث می شود تا برخی, خرید ملکه را به سال آینده موکول نمایند و باز روز از نو, روزی از نو.

کارنیکا 4 1

 

دلیل تجربه ناموفق بعضی از خریداران :

استرس اکثر خریداران در بحث کیفیت ملکه ها می باشد. جالب است بدانید که بیشتر این مشکل به خود زنبورداران باز می گردد و نه تولیدکنندگان ملکه. پس عامل اصلی بیشتر این تجربه های ناموفق, هیچ ربطی به نژاد کارنیکا و پرورش یافتن آنها در ایستگاه ندارد, بلکه به بی تجربگی و یا دانسته های اشتباه و سنتی خریدار مربوط است.

مثلا خریدار به تازگی زنبورداری را با اطلاعات محدود شروع نموده و با داشتن چند عدد کلنی اقدام به خرید ملکه ها با قفسک نموده و چون با معرفی صحیح ملکه آشنایی ندارد, باعث مرگ ملکه می شود. این در حالی است که خریداران در زمان تحویل گرفتن ملکه, با چشمان خود شاهد کیفیت و قدرت این ملکه ها بوده اند.

همچنین مشاهده می شود که یک زنبوردار باسابقه به خاطر اینکه یک روش قدیمی و غیرحرفه ای در معرفی ملکه را آموخته و نمی تواند ملکه را به صورت صحیح معرفی نماید, باعث آسیب دیدگی پنهان ملکه در زمان معرفی شده و این ملکه بعد از مدتی مرده و یا توسط کارگران عوض می شود.

عده ای نیز بعد از خرید ملکه با کندوچه اش همچنان ملکه را در کندوچه نگهداری می نمایند و بعد از مدتی که جمعیت کندوچه زیاد شد, جمعیت اقدام به کوچ یا بچه دهی یا کشتن ملکه می نمایند که خریدار تماس گرفته و نسبت به تلفات ایجاد شده شکایت می کند که این به اشتباه خود ایشان ربط دارد, نه کیفیت ملکه و باید بعد از خرید, ملکه را از کندوچه به کندو معرفی می کرد.

بعضی از دوستان نیز ملکه را به یک جمعیت بسیار ضعیف مثلا ۲ قاب معرفی می نمایند و صبر می کنند تا جمعیت رشد کند و چون تعداد زنبور بسیار کم هست و جمعیت رشدی ندارد از نامناسب بودم ملکه شکایت می کنند در حالی که این روش درست نبوده و باید بعد از شروع تخمریزی ملکه با قاب شفیره به رشد کلنی کمک کنند.

عزیزانی هستند که از مدیریت کندو و زنبور چیزی نمی دانند و زنبور در اثر بیماری و گرسنگی از بین می رود و بعد تصور می کنند که ملکه مشکل داشته است.

پس اکثر مشکلات به روش معرفی ملکه و روش مدیریت کلنی در طول فصول مربوط می شود, یعنی اگر ایشان با ملکه های تولیدی خود هم این نوع مدیریت را می کردند, دقیقا همین بلاها بر سر ایشان می آمد.

 

در حال تلقیح

 

روش صحیح اصلاح زنبورستان در سال های مختلف :

اول اینکه اصلاح و پیشرفت با تعداد کم کلنی ممکن نیست و حالت فرسایشی دارد. ثانیا نیازمند تداوم و یادداشت برداری می باشد. همچنین باید هزینه های اولیه را تحمل نمود تا کار نتیجه دهد.

برای اصلاح باید توجه نمود که تا چه میزان توانایی استارت را دارید. اگر تعداد کلنی های شما زیاد باشد و یا توان مالی شما کم باشد باید چند ملکه تلقیح طبیعی برای تولید نر و یک یا دو ملکه تلقیح مصنوعی برای تولید ملکه خریداری نمایید. اما اگر توانایی مالی دارید, می توانید چندین ملکه تلقیح مصنوعی تهیه نمایید که بیشتر آنها برای تولید نر و چند عدد آنها برای تولید ملکه به کار می رود.

در سال های بعد از سال اول کافیست که شما فقط چند عدد لاین مادری تهیه نمایید تا از آنها برای تولید ملکه استفاده کنید زیرا لاین های پدری برای تولید نر از سال های قبل را در زنبورستانتان دارید.

شاید شنیده باشید که بعضی از دوستانتان بگویند ملکه کارنیکا یک بار مصرف است و یا یک سال عمر میکند و یا توانایی هزینه کردن برای گرفتن ملکه تلقیح مصنوعی برای همه زنبورستانشان را ندارند و یا این خرید ارزشی ندارد چون بعد از چند سال دوباره نسل زنبورها خراب خواهد شد. این طرز تفکر اشتباه به خاطر اطلاع نداشتن از سه پاراگراف بالاست. باور بفرمایید نسل های چهارم و پنجم هیبرید ایرانی با کارنیکا, باز هم بهتر از ایرانی می باشد.

کارنیکا 2 1

 

عمر ملکه های تلقیح مصنوعی شده :

عمر کوتاه ملکه های زنبورعسل را از ۲ جهت می توان بررسی نمود

۱- وقتی قرار بر تلقیح مصنوعی باشد مسلما تلقیح کننده, لاین های خوب را برای تلقیح انتخاب می کند و از این لاین ها انتظاری جز کیفیت نمی توان داشت. در سال های اخیر که نام تلقیح مصنوعی با نژاد کارنیکا عجین شده, به اشتباه عمر کوتاه این نژاد به گردن تلقیح مصنوعی انداخته می شود.

اما دلیل عمر کوتاه این نژاد باکیفیت چیست؟ واقعیت چیز دیگریست. در واقع ملکه های این نژاد به خاطر تخمریزی بسیار بالا, دارای عمر کوتاهی از نظر تخمریزی و نه از جهت زنده مانی هستند. مثلا اگر یک ملکه نژاد ایرانی قرار باشد تمام تخمریزی خود را در طول ۴ سال انجام دهد و در هر سال جمعیت کلنی فقط یک طبق باشد, یک ملکه نژاد کارنیکا حتی بیشتر از این تخمریزی را در طول ۱ سال انجام داده و هر سال کلنی را تا ۴ طبق افزایش می دهد. پس اگر ما ملکه کارنیکا را از نظر تخمریزی محدود کنیم تا کلنی بیشتر از یک طبق نشود مسلما ملکه نژاد کارنیکا هم به صورت طبیعی ۴ و حتی ۶ سال عمر می کند.

۲- مسئله دیگر در میزان طول عمر ملکه های تلقیح شده به فرد تلقیح کننده مربوط می باشد. درواقع اگر پروسه تلقیح مصنوعی با مهارت و دستگاه مناسب انجام نشود, باعث کاهش طول عمر ملکه خواهد شد.

مشکل شاخون زدن بعد از معرفی ملکه :

یکی از اتفاقاتی که برای خریداران ملکه نژاد کارنیکا می افتد شاخون زدن زنبورها بعد از معرفی ملکه کارنیکا و شروع تخمریزی توسط این ملکه می باشد. این در حالی است که نژاد کارنیکا به بچه ندادن معروف است.

این مسئله کاملا عادیست. دلیل این اتفاق این است ملکه نژاد کارنیکا بسیار آرام بوده و بعد از شروع تخمریزی و افزایش حجم و وزن بدنش بسیار آرامتر هم می شود. زنبورهای کارگر نژاد ایرانی با مشاهده این وضعیت به تصور این که ملکه پیر و مریض است شروع به شاخون زنی می کنند که این مشکل با عوض شدن کامل نسل زنبورهای کارگر از ایرانی به کارنیکا حل خواهد شد.

شاهد این قضیه کشته شدن ملکه های نژاد ایرانی در اوج فعالیتشان می باشد که احتمالا برای زنبورداران حرفه ای رخ داده است. یعنی بعضی از ملکه های ایرانی وقتی در اوج فعالیت و جمعیت هستند به صورت کاملا عجیب و باورنکردنی توسط جمعیت کشته می شوند. دلیل این قضیه هم همان آرام و سنگین شدن ملکه در این وضعیت می باشد که زنبورهای کارگر را به اشتباه می اندازد.

البته گاهی اوقات حتی بعد از یکدست شدن کلنی, باز هم این رفتار تکرار می شود که این مسئله ناشی تلقیح نامناسب ملکه می باشد.

حال اسپرمگیری

 

مشکل دو یا چند تخم در یک سلول :

در بسیاری از مواقع خریداران عنوان می کنند که ملکه ای که خریداری کرده اند, در هر سلول چند تخم می گذارد. این رفتار ملکه نه تنها بد نیست, بلکه نشان از کیفیت بالای نژادی و پرورشی آن دارد. دلیل این امر, قدرت فراوان ملکه کارنیکا در تخمگذاری و جمعیت کم کلنی شما می باشد که با افزایش جمعیت کلنی حل خواهد شد.

کارنیکا 1 1

 

چرا تلقیح مصنوعی :

بدون شک تنها راه اصلاح و زنبورداری صنعتی روش تلقیح مصنوعی است. در کشورهای اروپایی و آمریکایی, واحد های اصلاح نژاد و تولید ملکه از واحد های مصرف ملکه و تولید عسل جدا هستند و این باعث بالا رفتن کیفیت کار و کاهش ترافیک و سردرگمی برای هر دو واحد می شود. این روند به خاطر استفاده از روش تلقیح مصنوعی می باشد که امری تخصصی و حرفه ای می باشد و نتیجه آن افزایش کیفیت در این کشورها در زنبورداری شده است. در سال های اخیر, کم و بیش این روند در کشورمان در حال ظهور است و هر واحد فقط به تخصص خود می پردازد که این عامل باعث رضایت هر دو طرف شده است.

باید توجه داشت که کار واحد های پرورش ملکه فقط تولید ملکه و فروش آن نیست و باید در جهت اصلاح و افزایش کیفیت ملکه ها نیز باشد که این کار با انتخاب کلنی های موفق سال های قبل میسر است, پس نباید هدف یک اصلاحگر فقط تهیه لاین خارجی و نتاج گیری از این مادر برای فروش باشد. در ضمن این یک پروسه همیشگی و مداوم است که نیازمند یادداشت برداری و نتیجه گیری می باشد تا در مراحل بعد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و روند مثبت یا منفی کار مشخص شود.

های تلقیح مصنوعی

 

قضیه ملکه های کلاس های A و B و C چیست؟

یک دسته بندی نامعتبر اما هوشمندانه می باشد که بعضی از تولید کنندگان ملکه از آن برای درآمد بیشتر استفاده می کنند. در واقع همان ملکه های تلقیح مصنوعی شده را که باید داخل کندو به قیمت منصفانه به فروش برسانند, با برچسب کلاس A و B و C با قیمتی نامتعارف می فروشند. خریداران بی اطلاع نیز که به دنبال کیفیت برتر هستند, در خرید کلاس های بالاتر با هم رقابت کرده و این به پر شدن جیب فروشنده ختم می شود.

ما به کرات تماس هایی را مبنی بر خرید لاین کلاس A به قیمت هایی تا 36 میلیون تومان از بعضی از فروشندگان داشته ایم که اکثر این خریداران زنبورداران با تجربه ای نبوده اند. این در حالیست که اگر یک زنبوردار آگاه با این فروشنده تماس بگیرد و درخواست ملکه کلاس A نماید, فروشنده عنوان می کند که در ایران کلاس A وجود ندارد.

همچنین در توضیح فروشندگان بیان می شود که کلاس بندی A و B و C بر مبنای تست های مورفولوژیک ایجاد شده و از میان هزاران ملکه انتخاب می شوند. در اینجا چند سوال پیش می آید؟!

۱. اگر پدر و مادر ملکه تولید شده هر دو کارنیکا هستند, پس چه دلیلی وجود دارد که مورفولوژی فرزند در تناقض با آنها باشد.

۲. اگر منظور از مورفولوژی, سلامت و کیفیت تخمریزی ملکه می باشد, پس حتما ملکه های غیر از کلاس های A و B و C ناقص هستند.

۳. اگر ملکه های کلاس A و B و C از میان هزاران ملکه تولیدی انتخاب می شوند, فلان تولید کننده که مثلا ۱۰۰ ملکه کلاس A و B و C تولید می کند حداقل باید در زنبورستان خود ۱۰۰۰ کندوی دارای ملکه تلقیح مصنوعی شده داشته باشد که تا سال آینده فعالیت نموده و آنگاه به قول خودشان با تست مورفولوژیکی دستچین شوند.

۴. انتخاب ملکه های برتر از روی مورفولوژی نیست, بلکه از لحاظ نتایج عملکرد انتخاب می شوند. این پروسه حداقل یک سال وقت نیاز دارد, اما همانگونه که شاهد هستید این ملکه های باکلاس در همان چند هفته ی اول تخمریزی به فروش می رسند.

۵. وقتی به قول این فروشندگان, تلقیح مصنوعی تنها راه خالص کار کردن در یک نژاد و اصلاح هست پس چه دلیلی بر ناخالصی در بقیه زنبورهای شماست که باید فقط خالص ها برگزیده شوند.

۶. جالب است بدانید که دسته بندی کلاس های A و B و C فقط خاص مراکز تحقیقاتی بوده و مراکز پرورش ملکه اجازه استفاده از اسم این گزینه ها را ندارند.

در ابتدای کار, ما نیز به اشتباه و به پیروی از این افراد دست به این نوع دسته بندی در سایت خود زدیم, ولی با آگاه شدن از اصل مسئله, هم اکنون آن را رد کرده و دیگر چنین محصولی را ارائه نمی دهیم.

مناسب پیوند

 

چند نکته :

۱- ملکه های تولیدی ما, یک زمان حداقلی را تخمریزی نموده اند و ما از کیفیت کار آنها مطمئن هستیم.

۲- ما در ایستگاهمان زنبورعسل زرد نداریم و زنبورستانی هم در کنار ایستگاه ما تا شعاع چند کیلومتری وجود ندارد, اما همیشه تعدادی کلنی در محیط اطراف به صورت وحشی و یا داخل روستاهای همجوار ما وجود دارد که وجود نرهای تولیدی آنها باعث زردی کارگران متولد شده از ملکه های جفت طبیعی ما می شود.

البته نباید وجود کارگران زرد متولد شده از ملکه های تلقیح طبیعی باعث نگرانی شما شود زیرا بهترین ملاک قضاوت در مورد کیفیت ملکه های تولیدی ما, وضعیت محصول دهی, رفتار آرام, بچه ندادن و دیگر خصوصیات ژنتیکی مفید آنهاست و نه احیانا رنگ زرد کارگران که یک خصوصیت فنوتیپی می باشد.

۳- یقینا حدود ۱ درصد از ملکه های تولیدی, دارای مشکلات و نواقص پنهان خواهند بود که در ابتدای فعالیت آن را نشان نخواهند داد و این زمانی مشخص می شود که این ملکه ها مدتی فعالیت می کنند و ناگهان این نقص خود را نشان می دهد.

این امر کاملا طبیعی می باشد و مربوط به کار ما نخواهد بود, بلکه به نظام طبیعت مربوط است و نمونه های آن را در همه ی مجموعه های زیستی می توان دید, مانند یک گله گوسفند, یک مزرعه آفتابگردان, یک جمعیت از انسان ها و… که دارای شرایط زیستی مشابهی هستند, اما تعدادی از آنها دارای نقص و کمبود می شوند. معمولا زنبورداران مبتدی و یا خریدارانی که تعداد محدودی ملکه خریداری نمایند, اگر از شانس بد با چنین ملکه هایی روبرو شوند, دچار دلخوری زیادی از فروشنده خواهند شد که باید این مسئله را مد نظر داشته باشند.

۴- ما هیچ تضمینی در قبال مشکل دار بودن ملکه ها به خریداران نمی دهیم, چرا که در سال های گذشته تجربیات تلخی در این زمینه داشتیم و بارها این تعهد مورد سواستفاده قرار گرفت. بعضی از عزیزان عادت کرده اند ملکه را تا مدتی استفاده کرده و سپس به دلایل متعدد آن را مرجوع کنند.

اگر به صورت حضوری ملکه خود را تحویل بگیرید, چون بی نقص بودن آن را مشاهده کرده اید پس حرفی باقی نمی ماند.
و اگر به صورت غیر حضوری تحویل داده شود, چون تا مرحله ارسال مشکلی وجود نداشته, پس فروشنده تعهدی ندارد.

پر از اسپرم

 

روش صحیح معرفی ملکه به کلنی :

بزرگترین مشکل مشتریان محترم در معرفی ملکه به کلنی می باشد که بیشترین تلفات را شامل می شود. برای اجرای درست این امر لطفا دستور ساده زیر را به دقت انجام دهید.

سه روز قبل از دریافت ملکه جدید, باید یک جمعیت را بدون ملکه قدیمی یتیم کنید و یا اینکه یک بچه زنبور از کلنی مادری جدا کنید. بهترین حجم جمعیت یتیم ۳ الی ۴ قاب می باشد. این کلنی باید دارای یک قاب گرده و عسل باشد و بهتر است که در طول پروسه با کیک و شربت تغذیه شود.

روز سوم با دریافت ملکه جدید و قبل از گذاشتن آن در کلنی یتیم, ابتدا شاخون های کلنی یتیم را خراب کنید و بعد قفسک ملکه جدید را به صورت در بسته در وسط خوشه زنبورها ( و نه بالا و پایین قاب ها ) قرار دهید. این قفسک باید به صورت بسته حداقل ۳ روز داخل خوشه بماند.

روز ششم قفسک خارج شده و داخل قسمت جا خمیری آن را با خمیرشیرین پر می کنیم و دوباره درب قفسک بسته می شود. البته باید به اندازه یک زنبور از این قسمت باز باشد تا کارگرهای کندو آن را خورده و بعد از حدود ۲ روز ملکه جدید آزاد کنند.

روز دهم, یعنی حدود ۴ روز بعد از اینکه درب قفسک کمی باز بوده باید تخمریزی ملکه چک شود.

 

لاین اصلی

 

نکته : ملکه های تولیدی ما, F1 ( نسل اول ), کارنیکای آلمان و متولد ۱۳۹۹ می باشند. همچنین ارسال به تمام نقاط کشور میسر می باشد.

توجه! ابتدا قبل از سفارش ملکه باید به صورت تلفنی با ما تماس بگیرید تا تاریخ تحویل را خدمت شما عرض کنیم, سپس در صورتی که مشکلی برای زمان تحویل نداشتید, می توانید سفارش خود را ثبت نمایید.

نکته! شما خریدار محترم, هم اکنون فقط پول خرید ملکه با قفسک و تحویل حضوری را پرداخت می نمایید و در زمان تحویل ملکه به شما, ما با شما تماس خواهیم گرفت تا اگر مایل به دریافت ملکه با کندوچه یا کندو و همچنین با اتوبوس هستید, باقیمانده هزینه ها را به حساب ما واریز نمایید تا ملکه به شما تحویل گردد.

توجه! سفارش بیشتر از ۱۰ عدد برای ملکه تلقیح مصنوعی شامل ۱۰ درصد تخفیف می شود. برای فروش ملکه های باکره و کلنی های کارنیکا تخفیفی در نظر گرفته نشده.

توجه! شما با خرید ملکه می پذیرید که شاید به خاطر شرایط جوی نامناسب, تحویل سفارش شما دیرتر شود و نباید انتظار داشته باشید دقیقا در همان روز مورد قرار تحویل صورت پذیرد. البته گاهی زودتر از موعد هم تحویل صورت می پذیرد که مستلزم شرایط جوی خوب می باشد.

توجه! کلنی های فروخته شده پس از تحویل, به دلایل احتمال آلودگی, تعویض شدن ملکه, استخراج عسل, برداشت تخم, تعویض کندو و… پس گرفته نمی شود.

های تلقیح شده

 

چرا ما پیش فروش نداریم؟

شرکت ما نیز تا پاییز 1398 برای محصولات خود پیش فروش داشت, اما از پاییز 1399 به بعد دیگر پیش فروش نداشتیم. این مسئله دو دلیل مهم داشت. اول اینکه پیش فروش باعث ایجاد استرس در تولید می شود و دوم اینکه بیشتر زمانی کاربرد دارد که مشخص نیست چه تعداد مشتری وجود خواهد داشت و نیازمند جذب حداکثری مشتری هستیم.

با توجه به این که تعداد مشتری های شرکت بسیار بیشتر از تعداد محصولات بود و نیازی به تبلیغات و جذب مشتری بیشتر نبود, تصمیم گرفتیم تا بحث پیش فروش را حذف کنیم. هم اکنون بعد از آماده شدن محصولات و مطمئن شدن از تعداد و کیفیت آنها, اقدام به فروش و تحویل در همان زمان از حدود تاریخ نیمه تابستان تا نیمه پاییز می نماییم.

 

محصولات ارائه شده ی ما :

 

توجه! قیمت ها برای سال 1402 مقطوع می باشد.

 

ملکه با کندوی استاندارد

 

1. لاین مادری

یک ملکه تلقیح مصنوعی شده نژاد کارنیکا, متولد 1402, به همراه حدودا 3 قاب زنبور کارگر, داخل کندوی استاندارد

سفارش تلفنی از 1402/4/15

تحویل از 1402/5/15 الی 1402/8/15

قیمت 1 لاین 3 قابی : 9.000.000 تومان

فروش با کندوهای 5 قابی شروع می شود و بعد از پایان 5 قابی ها, فروش 4 و بعد 3 قابی ها شروع می شود

با اینکه کلنی هایی با جمعیت بیشتر, گران قیمت تر هستند, اما مسلما ملکه و جمعیت باکیفیت تری دارند

 

ملکه با جعبه پلاستیکی

 

2. تلقیح مصنوعی تست شده با قفسک

تست شده است, یعنی بعد از تلقیح, مدتی تخمریزی کرده و بعد فروخته می شود

یک ملکه تلقیح مصنوعی شده نژاد کارنیکا, متولد 1402, داخل قفسک پلاستیکی, درون جعبه پلاستیکی با یک لیوان زنبور کارگر

سفارش تلفنی از 1402/2/15

تحویل از 1402/2/15 الی 1402/3/15

حداقل تعداد سفارش 2 عدد

قیمت 1 عدد ملکه : 2.500.000 تومان

این نوع ملکه به دلیل اینکه به صورت قفسک ارسال می شود, ممکن است در مرحله ارسال یا معرفی, آسیب دیده و یا تلف شود

 

3. تلقیح مصنوعی تست نشده با قفسک

تست نشده است, یعنی بعد از تلقیح, بلافاصله فروخته می شود

یک ملکه تلقیح مصنوعی شده نژاد کارنیکا, متولد 1402, داخل قفسک پلاستیکی, درون جعبه پلاستیکی با یک لیوان زنبور کارگر

سفارش تلفنی از 1402/2/15

تحویل از 1402/2/15 الی 1402/3/15

حداقل تعداد سفارش 2 عدد

قیمت 1 عدد ملکه : 1.500.000 تومان

این نوع ملکه تست نشده و تا حدود 5 درصد ممکن است بعد از معرفی, نرزا یا بیمار یا تلف شود. همچنین به دلیل اینکه به صورت قفسک ارسال می شود, ممکن است در مرحله ارسال یا معرفی, آسیب دیده و یا تلف شود

 

کارنیکا 8 1

 

4. باکره با قفسک

یک ملکه باکره نژاد کارنیکا, متولد 1402, بدون زنبور کارگر, داخل قفسک پلاستیکی

سفارش تلفنی از 1402/1/15 الی 1402/2/31

تحویل از چند روز بعد از سفارش

حداقل تعداد سفارش 20 عدد

هر 15 عدد سفارش, 1 عدد هدیه

قیمت 1 عدد ملکه : 100.000 تومان

این نوع ملکه جفتگیری نکرده است و تا حدود 30 درصد ممکن است بعد از معرفی, نرزا یا بیمار یا تلف یا شکار شود. همچنین به دلیل اینکه به صورت قفسک ارسال می شود, ممکن است در مرحله ارسال یا معرفی, آسیب دیده و یا تلف شود

 

هزینه ارسال سفارش :

هزینه ارسال سفارش به وسیله اتوبوس با خریدار بوده و توسط واحد باربری ترمینال اتوبوس تعیین می گردد که در سال 1402 حدود 100.000 الی 200.000 تومان می باشد. شرکت ما در تعیین نرخ این خدمت, دخالتی ندارد. در ضمن ارسال از شرکت ما در شهرستان اسدآباد تا شهر همدان رایگان بوده و از همدان تا مقصد, دارای هزینه می باشد.

 

زمان سفارش ملکه :

زمان شروع سفارش طبق تاریخ درج شده در زیر هر محصول می باشد و ترتیب دریافت ملکه ها بر مبنای تاریخ سفارش بوده و خریدارانی که زودتر سفارش دهند, زودتر ملکه را تحویل خواهند گرفت.

الف : ترتیب و نوبت تحویل سفارش براساس لیست می باشد, پس برای تسریع در تحویل اصرار نفرمایید.

ب : ثبت سفارش بر اساس واریز وجه بوده و پیش ثبت نام برای اینکه بعدا وجه واریز شود, نداریم.

 

روش سفارش و پرداخت وجه :

به وسیله گوشی تلفن همراه یا مراجعه به خودپرداز و انتقال وجه مورد نظر به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۹۲۰۷۷۳۳۴۲ بانک ملی به نام رحمان رحمانی پرست و تماس بلافاصله با ما به شماره ۰۹۱۸۷۲۱۴۱۰۵ جهت ثبت سفارش شما در لیست خریداران. اگر تماس شما را پاسخگو نبودیم, لطفا پیامک ارسال فرمایید تا در ساعات پایانی روز با شما تماس بگیریم.

نکته : از واریز وجه بدون هماهنگی بپرهیزید.

نکته : بعد از واریز وجه, بلافاصله با ما تماس گرفته و ما را مطلع فرمایید.

نکته : خرید فقط به صورت نقدی بوده و از پذیرفتن چک و پول پیش معذوریم.

 

نحوه ی تحویل یا ارسال :

۱- تحویل حضوری ( بیشترین تضمین ) : بدون شک دریافت حضوری ملکه ها, هم برای ما و هم برای خریداران عزیز بهتر است, چرا که هم ما با خیال راحت و بدون حاشیه ملکه ها را تحویل می دهیم و هم خریدار محترم هنگام دریافت اولا از وضعیت تخمریزی و کیفیت ملکه مطلع گشته و نیز از زنده تحویل گرفتن ملکه ها مطمئن خواهد بود و ثانیا ملکه را به سلامت به مقصد خواهد رساند. مطمئنا برای ملکه های گران قیمت این روش بهتر خواهد بود. در تحویل حضوری تا کنون حتی یک مورد هم ملکه برگشتی نداشته ایم چون راه هرگونه بهانه جویی برای مشتری بسته می شود.

۲- ارسال با اتوبوس ( بیشترین استقبال ) : ارسال با اتوبوس بسیار سریع می باشد, اما به دلیل اینکه ما از ترمینال اتوبوسرانی فاصله ای حدود ۶۰ کیلومتری داریم که باعث یک هزینه اضافی برای ارسال خواهد شد, ما برای اینکه شما بتوانید از این نوع ارسال استفاده نمایید, نیمی از هزینه را تقبل می کنیم و شما هم باید نیم دیگرش را پرداخت نمایید.

 

تلفات در ارسال :

مسلما تلفات و نواقص ملکه های سفارشی تا مرحله تحویل حضوری یا اتوبوس به عهده ی ما بوده, ولی بعد از آن را هیچ ضمانتی نمی کنیم, زیرا ما مسئول تولید ملکه هستیم نه حمل آن, پس تصمیم عاقلانه اتخاذ نمایید.

 

مدت زمان تحویل سفارش ها :

کلیه سفارشات بین ۱۰ ساعت الی 1 روز کاری بعد از ارسال به دست شما خواهند رسید.

 

خواهشا!

بعد از تحویل و استقرار کلنی, حتما قاب آخر کندو را حذف نمایید. وظیفه این قاب, آبرسانی به زنبورها می باشد.

 

اخطار!

وظیفه بنده و کارمندان شرکت ما, ارسال محصول با کیفیت برای مشتری و جلب رضایت ایشان بوده و احدی از ما اجازه ایجاد نارضایتی در نزد مشتریان محترم را ندارد.

همچنین وظیفه مشتریان محترم, تصمیم گیری با چشمان باز و احترام به کارمندان شرکت ما می باشد. شهروندان عزیز در صورتی که هرنوع ادعای نارضایتی در مورد محصولات شرکت ما دارند, باید مستند و تایید شده باشد و ایشان از بیان نظرات احساسی و غیر مستند خودداری فرمایند. سالانه حدود 2 الی 6 مورد نارضایتی از جانب مشتریان محترم به وجود می آید که معمولا شرکت ما تقصیری در ایجاد آنها نداشته است.

شما مشتریان عزیز با خرید از شرکت ما تایید می کنید که از کیفیت خرید خود اطلاع داشته و مسئولیت آن را پذیرفته اید.

 

اطلاعات تماس :

مدیر : مهندس رحمان رحمانی پرست

تلفن تماس : ۰۹۱۸۷۲۱۴۱۰۵

ایمیل : info@iranbee.com

تلگرام : @Rahmani_Parast

آدرس : استان همدان, شهرستان اسدآباد, کیلومتر ۲ جاده کرمانشاه

شرکت ما روی نقشه

مشتاقانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

پیروز باشید.

43 دیدگاه

 1. سلام علیکم.
  مهندس عزیز
  آیا امکان دارد جهت کاهش هزینه، لاین مادری را با یک قاب یا نهایتا دو قاب از شما خریداری کرد؟ و در اینصورت قیمت چند میشود؟

 2. سلام.خسته نباشید.ملکه تلقیحی تست شده برای فروش دارید؟ اگه ندارید چه زمانی موجود میشه؟

 3. سلام ، خدا قوت استاد
  من امسال ۲۰ کلنی زنبور ده قاب نژاد بومی خریدم ، اواسط اردیبهشت ماه از هر کدام یک بچه مصنوعی گرفتم ، حالا از دو هفته پیش تقریبا ۸۰ درصد کندوهای مادری شروع کردن به تعویض ملکه با اینکه ملکه ها واقعا تخم گذاری خوبی داشتن، دلیلیش چی میتونه باشه؟
  و اینکه آیا الان میتونم به کندوهام که دارن تعویض ملکه میکنن کارنیکا باکره معرفی کنم؟یا خیر
  ما همدان ، شهرستان رزن هستیم .

 4. سلام شما ملکه کارنیکا اتریشی هم برای فروش دارید یا فقط آلمانی هستند

 5. سلام خسته نباشید مشخصات ظاهری و فق ملکه کارنیکا با ملکه معمولی که تو ایران رایج هست چیه؟

 6. سلام استاد عزیز میخواستم دو عدد ملکه تلقیح مصنوعی تست شده سفارش بدم. لطفا پاسخ بدید

 7. سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم ملکه باکره کارنیکا موجوددارین اگه مسمومیت زنبورستان برطرف شده واگه سفارش بدیم چندروزه به دستمون میرسه بنده از اذربایجان شرقی شهر شبستر مزاحم میشم

 8. سلام مهندس
  خسته نباشید . زنبورهای کلنی ایم بی تحرک شدن و نمی تونن پرواز کنند و هروز جمعیتشون داره کم میشه . به طوری که با دست هم روشن میزنی پرواز نمیکنن فقط راه میرم . ببخشید راهنماییم کنید
  میگن مسمومیت هست چه دارویی مصرف کنیم

 9. با سلام حضور شما
  آیا می توانیم یک ملکه تلقیح مصنوعی و 10 ملکه باکره کارنیکا برای امسان سفارش بدیم .و اینکه کی به دست ما می رسه

   1. سلام جناب مهندس میخواستم بدونم اگر کار پرورش ملکه رو شروع کنم آینده ای داره ؟
    میتونم به عنوان شغل دائمی روش حساب کنم؟
    لطفا راهنماییم کنید مرسی

 10. شما تولید کننده و فروشنده اید…
  فروشنده بایستی محصول رو با ضمانت بفرسته
  احتمال تلفات در مسیر، به گفته خودتون واقعا بالاست
  و قطعا خرید غیر حضوری از شرکت شما نمیصرفه.

  1. سلام مسلما باید تمام تلاش انجام بشه اما یادمون نره که با موجود زنده سر و کار داریم که حتی در حالت عادی هم اطمینانی به زنده موندنش نیست

  2. سلام مهندس واقعا یکی از اساتید در امر زنبورداری هستید امیدوارم همیشه موفق باشد .

 11. سلام.ملکه تلقیح مصنوعی تست شده با قفسک ارسال میشه رو میتونیم به عنوان لاین ازش استفاده کنیم‌.وازش ملکه تولید کنیم.ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. سلام من اگه یک ملکه کارنیکابخرم وداخل کلنی های خودم که نژادشون فرق میکنه بزارم نژادزنبورهادیگه اصلاعوض نمیشه ؟؟؟؟؟چونکه پولم به یه کلنی کامل نمیرسه که ازتون بخرم ایانژادهاقاطی نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 13. با سلام ممنون از اطلاعات خوبتون استفاده کردم ولی قیمتتون خیلی بالاست کارنیکا تلقیح مصنوعی 5 قاب را به قیمت 2.5 میلیون از استان شما خریداری کردم با تشکر

 14. سلام آقای رحمانی برای بافق یزد که هوای کویری دارد و فعلا یکی کندو برای پشت بام و آزمایشی میخواستم راهنمایی میکنید . ممنون

 15. سلام وقتتون بخیر
  قصد پرورش زنبور عسل روی پشت بام خانه دارم خواستم راهنمایی کنید که با چه نژاد و چه تعداد ملکه و سرباز شروع کنم که هم از نظر یادگیری و هزینه بهتر باشه کوچ هم ندارم
  ساکن شیراز هستم

  1. قیمت های تان وحشتناک گرونه واقعا خودشماآقای رحمانی اگه بخواهید زنبورداری راشروع کنیداین هزینه رو میدهید درفرهنگ لغات شما چیزی بعنوان انصاف را کلآ حذف کردید ده میلیون تومان شماحتی کسی که باشوق بخواهد زنبورداری راشروع کند با یعاریف شما اززنبورعسل اونو به بطرف زنبورکارنیکا میبریدباگفتن اینکه کارنیکا 20برابرایرانی عسل میده و که کارنیکابهتره مریض نمیشه زمستونا کمترمیخوره بچه دهیش ازروقاعده است هزاران راست ودروغ بهم میبافید تاچندعددزنبورتخم طلای خودتان را بفروش برسانید نوشته ها و اطلاعات دیگران را کتاب کرده به اسم خودتان اونم بقیمت خون بها میفروشیدوافتخارهم میکنیدبرای مملکت کاری کرده اید من چندنفراززنبورداران رامیشناسم بمن توصیه کردن تا حتاازکنارنوشته هایتان هم عبور نکنم چون واقعا دلسرد کننده زنبوردارهستید

   1. درود بر شما
    قطع به یقین یا کم اطلاع هستین, چرا که قیمت بنده همچون سایر تولید کنندگان است و احتمالا به تعداد قاب ها توجه نکرده اید و یا مغرض هستید زیرا لحن مناسبی نداشتین و جملات نشان دهنده شان و موقعیت اجتماعی شما بود و یا بیسواد هستید که نمیدانید این قیمت برای دریافت چه محصولیست و یا مشخصا تازه کار که باید در اولین قدم بدانید این اقلام برای شروع زنبورداری نیست و برای افرادیست که سرمایه و تجربه و تعداد کلنی کافی دارند
    اینکه با جیب خالی به دنبال پز عالی هستید, از نشانه های زیاده خواهی و کم تجربگی شماست
    لطفا بفرمایید در کجای سایت بنده عنوان شده که کارنیکا 20 برابر ایرانی تولید دارد
    زمان آن فرا رسیده که یاد بگیرید به جای ناسزا گفتن به دیگران, خودتان را ارتقا ببخشید
    کسی شما را مجبور به خریدن محصولات گران قیمت تر از جیبتان نکرده است
    امیدوارم برای شرکت هایی همچون اپل و بنز و… از این نظرات ارسال نفرموده باشید

 16. سلام حال شما خسته نباشید ملکه باکره موجود دارید و اگر آلات سفارش ثبت کنیم چقدر و چه زمان به دست من در شیراز میرسه ممنون میشم لطف کنید پاسخ بفرماید

 17. سلام من زنبورام مردن فقط جعبه مانده چطوری راه اندازی کنم کاشان هستم

 18. سلام سما فقط ملکه با کره در لیست گذاشتین
  امکان ارسال ملکه با تلقیح مصنوعی ندارید چون طبق فرمایش شما چنانچه خودتان بارور بفرمایید نژاد صددرصد خالص میشود ولی ما باکره رو بیاریم باید تصادفی جفت بخورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا