مقایسه تولید و مصرف عسل در ایران و جهان

در گوشه و کنار این جهان افرادی به کار زنبورداری مشغولند و در نحوه کار و عملکرد دارای اختلافاتی با یکدیگر می باشند. برای مثال بیشترین عملکرد تولید عسل در جهان مربوط به آمریکا و استرالیا است که حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلو در نوسان است و کمترین عملکرد مربوط به آفریقا با عملکردی ی حدود ۶ تا ۸ کیلو است. تولید عسل در جهان نزدیک به ۶۳۰ هزار تن است که این میزان عسل حدود ۵۰ میلیون کلنی حاصل می شود که با این وصف متوسط سرانه تولید براساس هر کلنی را می توان نزدیک به ۱۲ کیلو برآورد کرد.

در جهان نزدیک به ۶.۵ میلیون نفر در این زمینه فعالیت می نمایند, ناگفته نماند که این اختلاف در عملکرد هر کلنی علاوه بر نوع کندو و کیفیت ژنتیکی زنبور عسل به اقلیم مختلف آب و هوایی بستگی دارد که کشورهای یاد شده از جمله کشورهایی هستند که از این نظر مشکلی ندارند.

تولیدکنندگان عمده عسل آمریکا, اروپا, شوروی و استرالیا می باشند. در اروپا علیرغم بالا بودن نسبی مصرف سرانه در مقایسه با دیگر کشورها, برای جبران کمبود عسل خود همه ساله مقدار زیادی عسل وارد می نمایند. این نشان دهنده جایگاه و ارزش بالای عسل در رژیم غذایی هر فرد اروپایی است. شوروی مصرف خود را در حد تولید نگه داشته و تقریبا با مصرف سرانه ۵۰۰ گرم نیازهای خودش را تامین می کند و استرالیا با مصرف سرانه ۵۰۰ گرم از صادرکنندگان عمده عسل در جهان می باشد.

بیشتر بخوانید :
استفاده از پنجره ی ملکه برای تولید عسل
عسل شان
عسل شان

ایران به لحاظ وجود اقلیم های مختلف و دارا بودن نود میلیون هکتار مرتع, بیست میلیون هکتار جنگل و هفده میلیون هکتار باغات مشجر واحد, توانایی کافی جهت رشد و توسعه این رشته دامداری را داراست و فعالیت زنبورداری در طول سال امکان پذیر می باشد.

متوسط سرانه تولید عسل در ایران ۴۲۰ گرم و سرانه مصرف آن ۳۹۰ گرم می باشد. ایران از نظر تولید عسل رتبه یازدهم جهانی را داشته و سهم عسل آن نسبت به کل جهان ۲.۲ درصد می باشد. صادارات عسل ایران در فاصله سال های ۸۰ تا ۸۲ با بیش از ۹۰ درصد افزایش به ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار و تولید آن در سال ۸۳ به ۸۲ هزار و ۷۰۰ تن رسیده است.

در حال حاضر ۴۹ هزار نفر در صنعت زنبورداری با داشتن تعداد حدودا ۲.۵ میلیون کندوی مدرن و ۳۸۰۰۰ کندوی بومی فعالیت دارند. براساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی ارومیه, استان آذربایجان غربی در سال ۸۴ با تولید ۶ هزار و ۲۲۱ تن عسل و در سال ۸۵ با ۱۲.۵ درصد رشد رتبه اول را در کشور کسب نموده است.

بیشتر بخوانید :
تولید, بسته بندی و نگهداری عسل شان

به گزارش وزیر جهاد کشاورزی در سال ۸۴ از مجموع ۲۸۲۰۰۰۰ هزار کلنی زنبور عسل, ۳۴۰۰۰ تن عسل تولید شده که در رابطه با سال ۸۳, ۲۱ درصد افزایش داشته است.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا : ۶

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

6 دیدگاه برای “مقایسه تولید و مصرف عسل در ایران و جهان

 1. محمد گفته:

  با سلام و وقت بخیر. از مطالب علمی و ارزشمند شما که همراه با آمار ارِائه می شود سپاسگزارم. موفق باشید مهندس

 2. سارا غفاری گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  اینجانب دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی هستم و موضوع پایان نامه ام را در ارتباط با زنبورداری انتخاب کرده ام.متاسفانه به دلیل عدم همکاری سازمان های دولتی نمیتوانم آمار جامعی از تعداد بهره برداران و تولیدات زنبورداری کشور داشته باشم.
  خواهشمندم اینجانب را راهنمایی بفرمایید.

  باتشکر فراوان

 3. شجاع گفته:

  با سلام خدمت حضرتعالی
  حقیر دانشجوی ارشد کشاورزی دانشگاه یاسوجم و تحقیقی در خصوص تعاونی زنبورداران دارم ولی آمار دقیقی از ۱- مقدار عسل تولیدی کشور۲- تعداد زنبور داران کشور ۳- مشتقاتی که از زنبور به دست میاد ۴- و همچنین مقدار عسل تولیدی شهر یاسوج نیاز دارم .
  اگر عنایت بفرمائید منت گذاشته اید
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *