زنبور عسلمحصولاتعسل

مقایسه تولید و مصرف عسل در ایران و جهان

در گوشه و کنار این جهان افرادی به کار زنبورداری مشغولند و در نحوه کار و عملکرد دارای اختلافاتی با یکدیگر می باشند. برای مثال بیشترین عملکرد تولید عسل در جهان مربوط به آمریکا و استرالیا است که حدود 20 تا 40 کیلو در نوسان است و کمترین عملکرد مربوط به آفریقا با عملکردی ی حدود 6 تا 8 کیلو است. تولید عسل در جهان نزدیک به 630 هزار تن است که این میزان عسل حدود 50 میلیون کلنی حاصل می شود که با این وصف متوسط سرانه تولید براساس هر کلنی را می توان نزدیک به 12 کیلو برآورد کرد.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید Telegram

در جهان نزدیک به 6.5 میلیون نفر در این زمینه فعالیت می نمایند, ناگفته نماند که این اختلاف در عملکرد هر کلنی علاوه بر نوع کندو و کیفیت ژنتیکی زنبور عسل به اقلیم مختلف آب و هوایی بستگی دارد که کشورهای یاد شده از جمله کشورهایی هستند که از این نظر مشکلی ندارند.

تولیدکنندگان عمده عسل آمریکا, اروپا, شوروی و استرالیا می باشند. در اروپا علیرغم بالا بودن نسبی مصرف سرانه در مقایسه با دیگر کشورها, برای جبران کمبود عسل خود همه ساله مقدار زیادی عسل وارد می نمایند. این نشان دهنده جایگاه و ارزش بالای عسل در رژیم غذایی هر فرد اروپایی است. شوروی مصرف خود را در حد تولید نگه داشته و تقریبا با مصرف سرانه 500 گرم نیازهای خودش را تامین می کند و استرالیا با مصرف سرانه 500 گرم از صادرکنندگان عمده عسل در جهان می باشد.

عسل شان
عسل شان

ایران به لحاظ وجود اقلیم های مختلف و دارا بودن نود میلیون هکتار مرتع, بیست میلیون هکتار جنگل و هفده میلیون هکتار باغات مشجر واحد, توانایی کافی جهت رشد و توسعه این رشته دامداری را داراست و فعالیت زنبورداری در طول سال امکان پذیر می باشد.

متوسط سرانه تولید عسل در ایران 420 گرم و سرانه مصرف آن 390 گرم می باشد. ایران از نظر تولید عسل رتبه یازدهم جهانی را داشته و سهم عسل آن نسبت به کل جهان 2.2 درصد می باشد. صادارات عسل ایران در فاصله سال های 80 تا 82 با بیش از 90 درصد افزایش به 4 میلیون و 400 هزار دلار و تولید آن در سال 83 به 82 هزار و 700 تن رسیده است.

در حال حاضر 49 هزار نفر در صنعت زنبورداری با داشتن تعداد حدودا 2.5 میلیون کندوی مدرن و 38000 کندوی بومی فعالیت دارند. براساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی ارومیه, استان آذربایجان غربی در سال 84 با تولید 6 هزار و 221 تن عسل و در سال 85 با 12.5 درصد رشد رتبه اول را در کشور کسب نموده است.

به گزارش وزیر جهاد کشاورزی در سال 84 از مجموع 2820000 هزار کلنی زنبور عسل, 34000 تن عسل تولید شده که در رابطه با سال 83, 21 درصد افزایش داشته است.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز, روی ستاره کلیک کنید

میانگین: 0 / 5. آرا : 0

نظر شما محترم و موثر خواهد بود

اشتراک در
اطلاع از
guest

6 دیدگاه
تازه ترین
کهنه ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا