خرید دستگاه تلقیح
خرید ملکه کارنیکا


مراحل استخراج عسل از شان

استخراج عسل از شان طی دو مرحله انجام می شود:

مرحله اول: درپوش برداری یعنی پولک تراشی, شان های عسل است. برای این کار از کاردهای مخصوصی که به وسیله آب داغ, بخار یا نیروی الکتریسته کار می کند و همچنین چنگال های مخصوص پولک تراش دستی و برقی می توان استفاده نمود.

این کاردها باید کاملا تمیز و تیز باشند و در موقع درپوش برداری حرارت کافی داشته باشند تا باعث سهولت در کار و مانع آسیب رساندن به شان های عسل گردد. برای این کار از چنگال های مخصوص که بدین منظور ساخته شده است می توان استفاده نمود.

وسایل فوق از قدیم مرسوم بوده و در حال حاضر نیز استفاده می شود. انواع ماشین های اتوماتیک مخصوص درپوش برداری هم ساخته شده و به بازار عرضه شده اند. این ماشین ها در ایران وجود ندارد ولی در کشورهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید :
انواع اکستراکتور و ظرفیت آنها
درپوش برداری شان عسل با کارد مغناطیسی
درپوش برداری شان عسل با کارد مغناطیسی

مرحله دوم: در این مرحله عسل از شان های درپوش برداری شده, استخراج می شود. برای این کار شان ها را در دستگاه عسل گیری که به آن اکستراکتور می گویند, قرار می دهند. این دستگاه دارای مخزن استوانه ایست که در داخل آن زنبیل مخصوصی حول محور عمودی می چرخد.

با به چرخش در آمدن این زنبیل, عسل توسط نیروی گریز از مرکز از سلول های شان به خارج پرتاب و به دیواره اکستراکتور پاشیده می شود و به تدریج در ته آن جمع می گردد و از شیر آن خارج می شود. این دستگاه که در سال ۱۸۶۵ میلادی توسط هروسکا در اتریش اختراع گردید توانست عسل را از قاب ها به کمک نیروی گریز از مرکز استخراج کند.

بیشتر بخوانید :
وسایل کار زنبورداری

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۲.۲ / ۵. تعداد آرا : ۵

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل / مخترع داروی ارگانیک ضد کنه واروا

پیشنهاد ما

CCD

تاثیرات مخرب تغذیه های جایگزین

زنبورعسل وحشی در حالت طبیعی, غذای مورد نیاز خود را از شهد و گرده گیاهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *