زنبور عسللوازم

فلو هایو, کندو یا اسباب بازی

راننده وانت باری را تصور کنید که در وضعیت کساد کار و بار, با نصب جک هیدرولیک, مرحله خالی کردن بار ماشینش را تسهیل کرده است. تصور بنده از کندوهای به اصطلاح مدرن شرکت ” فلو هایو ” همین است.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید Telegram

در وضعیتی که صنعت بدون متولی زنبورداری در ایران به سختی نفس می کشد, آیا واقعا مشکل این صنعت, چگونگی استخراج عسل بود؟ اصلا مگر چقدر عسل برداشت می شود که در استخراج آن دچار سختی کار باشیم؟

flow hive
flow hive

این کندوها که با شعار ” زحمت کمتر, لذت بیشتر ” به بازار آمده, حاصل تفکر پدر و پسری استرالیایی می باشد که راه خوب پولدار شدن و نیز کمک به اقتصاد کشورشان را پیدا کرده اند.

در روزگاری که مردم نمی دانند چه چیزی را باید بخرند, کافیست حتی یک خرید بی معنی را با حقه های تبلیغاتی و روانشناسی به آنها بشناسانیم تا زندگی بدون آن چیز را, بی معنی متصور شوند. امان از ساده لوحی! به جملات زیبا و تاثیر گذاری که برای توصیف این اسباب بازی, در زیر آمده است توجه فرمایید.

“”

کلید جریان عسل را بچرخانید و حرکت عسل خالص و تازه را از کندو مستقیما به داخل شیشه عسل نظاره گر باشید.

نه ظرف و ظروفی, نه سر و صدایی, نه وزنه سنگینی و نه تجهیزات گران قیمتی برای برداشت عسل. از هیچ یک خبری نیست.

از پشت جداره شفاف عقب کندو می توانید بدون بازکردن درب آن, زمان رسیدن عسل را تشخیص دهید. فرایند برداشت عسل بسیار تمیز و مرتب انجام خواهد شد و زنبورهای عسل چندان متوجه موضوع نخواهند بود.

سیستم فلو هایو, فرآیند استخراج عسل را برای زنبورها بدون استرس و برای زنبوردار بدون زحمت خواهد کرد.

ما هم اکنون آماده دریافت پیش سفارشات شما برای فلو هایو هستیم.

سال ها پیش, سیدر اندرسون, جوان زنبوردار استرالیایی در یک روز ابری, نزدیک غروب, برای برداشتن عسل یکی از کندوهایش آماده می شود. لباس و کلاه و دستکش می پوشد و کار را شروع می کند. از لحظه ای که در کندو را باز می کند, زنبورها به سرش می ریزند و حسابی از خجالتش در می آیند. به سختی کندو را جمع می کند و فرار را بر قرار ترجیح می دهد.

درد نیش ها و سر و روی باد کرده این سوال را در ذهنش به وجود می آورد که آیا راه بهتری برای گرفتن عسل وجود ندارد؟ همین می شود که او و پدرش, استوارت اندرسون, یک دهه از زندگیشان را برای کار روی این ایده صرف می کنند و در آخر آرزوی زنبوردارها برای برداشت آسان عسل را محقق می کنند. کندوی فلو هایو نتیجه پشتکار ده ساله آنهاست.

سیدر اندرسون هم اکنون با ارائه مجموعه سه قابی به قیمت ۲۶۰ دلار, شش قابی ۳۹۰ دلار و کندوی کامل فلو هایو به قیمت ۶۷۰ دلار در آستانه تبدیل شدن به یک زنبوردار میلیاردر است.

اختراع او این ارزش را داشته است که دیلی تلگراف, نیویورک تایمز, واشنگتن پست, سی ان ان و بسیاری دیگر از معروف ترین رسانه های جهان به بازتاب این نوآوری اعجاب انگیز بپردازند.

فلو هایو-1
فلو هایو-1

“”

وای! باز هم کلید! خاهشا کلید را نچرخانید, ممکن است سر زنبورهای عسل داخل سلول ها باشد و له شوند!

چقدر باید منتظر بمانیم تا عسل ها از قاب ها تخلیه شوند؟

چقدر باید شیشه های شکستنی را به زنبورستان و از آنجا به انبار انتقال دهیم؟

چقدر تک به تک برای هر لوله استخراج شیشه بچینیم؟

چه کسی باید مواظب غارت نشدن شیشه های سر باز باشد؟

اگر ظرف و ظروفی نیاز نیست پس این ظرف های شیشه ای چیستند؟

سر و صدا؟ مگر در روش های دیگر برداشت سر و صدایی هست؟

اگر وزنه سنگینی برنمی دارید پس عسل ها را چه می کنید؟

تجهیزات این کندوها گرانقیمت ترند یا یک استراکتور ساده؟

این جوان باید بداند که در هوای ابری و آن هم نزدیک غروب, زنبور عصبانی می باشد و نباید بازدید شود!

نژاد زنبورهایش آنقدر وحشی بوده که ایشان حتی دستکش هم استفاده می نموده است! بهتر نبود کمی به فکر اصلاح نژاد زنبورهایش باشد؟

با این که کلاه داشته, اما سر و صورتش نیش خورده است؟!

با اینکه زنبوردار بوده اما مثل تازه کارها, بدنش در اثر نیش زنبور باد کرده است؟!

و اینجاست که به فکر راه بهتری برای پول درآوردن می افتد. ده سال تلاش برای شما زنبوردار گرامی و نه خود و کشورش؟!! یعنی بخش غم انگیز رمان اینجاست که این پدر و پسر فقط برای رضای خدا و زنبورداران دیگر کشورها این کار را انجام داده اند, و نه منفعت خودشان.

بیش از دو و نیم میلیون تومان قیمت یک اسباب بازی فانتزی برای یک زنبوردار ایرانی! البته هنوز زنبور و ملکه ای داخلش نیستند و باید هزینه دریافت آن را نیز تقبل نمایید.

و نهایتا بخش اصلی مسئله!! تبلیغات خوش رنگ و لعاب رسانه های استعمار برای با خبر کردن مستعمرات خود. انواع تصاویر باکیفیت و زیبا برای متحیر کردن بیننده. کلماتی روانشناسانه برای ترغیب به خریدی مشتاقانه و …

گریه دارد! روانشناسی برای ایجاد یک متن موفق, پشتوانه دولتی برای ارائه محصول صنعتی و ایجاد اشتغال, تاجرانی باهوش برای صادرات استعمار, رسانه هایی مدرن و قوی برای نفوذ در ذهن مخاطب و…

ور در عوض ما! وارد کنندگانی بی سواد و منفعت طلب, واردات اسباب بازی و خروج ارز, مسئولینی بی تفاوت, فروشندگانی حریص و خریدارانی ساده لوح! گریه ندارد؟

فلو هایو-2
فلو هایو-2

کار زنبورداری دارای مراحل مختلفی می باشد که راحت ترین و جذاب ترین مرحله آن بحث برداشت محصول عسل است. این مرحله از کار آنقدر دلچسب و راحت می باشد که خستگی یک فصل مشکلات کار از بدن زنبوردار در آمده و شامل تکاندن قاب های عسل کامل شده و انتقال به کارگاه استخراج می باشد. در کارگاه ابتدا پولک تراشی و بعد استخراج انجام می شود و بعد بسته بندی نیز پایان کار می باشد.

البته این روش کار کردن برای یک فرد باتجربه و آشنا به کار زنبورداری است و چون به تمام ابعاد کار تسلط دارد, وقتی صد کندوی فلو هایو را هم به ایشان به عنوان هدیه بدهید, حاضر نخواهد شد آن ها را به زنبورستانش راه دهد. اینجاست که هدف این واردات مشخص می شود.

جوانان تازه کار! قشر با انگیزه اما بی تجربه ای که اکثرا وضعیت مالی خوبی هم ندارند و به دلیل مشاهده تبلیغات این محصول و نیز مبلغی که به عنوان وام به خریدار تعلق می گیرد, به اشتباه افتاده و اقدام به خرید این اسباب بازی می نماید.

چند سال بعد نه تنها جوانی شاغل نشده, بلکه بدهکاری به جامعه اضافه شده, دنباله شغل زنبورداری بریده شده, نجاری بیکار شده و…

راستی وام! تسهیلاتی برای خرید اسباب بازی. اینکه سود واردات این کندوها چه اندازه می باشد که شرکت های وارد کننده توانسته اند بانک های کشور را راضی به مشارکت نمایند جای سوال دارد.

فلو هایو-3
فلو هایو-3

هرچند کسی که خودش را به خواب زده باشد, بیدار شدنی نیست, اما دلایل بیشتری را برای بی مصرف بودن این نوع کندوها ذکر می کنیم.

هیچ زنبورستانی را در دنیا مشاهده نمی نمایید که از این کندو ها استفاده نمایند و تمام کاربران این کندوها به صورت خانگی و فانتزی با این ابزار کار می کنند. دقیقا مثل افرای که در خانه یک آکواریوم دارند اما پرورش دهنده ماهی نیستند و معمولا بعد از یک سال آن را دور می اندازند. البته هیچ بعید نیست به زودی چند زنبورستان نمایشی برای ترغیب بیشتر خریداران ایجاد شود.

قاب های این کندوها پلاستیکی بوده و خواص اعجاب انگیز موم طبیعی را ندارند و این از کیفیت عسل موجود در آنها می کاهد. همچنین حتی با داشتن بهترین کیفیت باز هم در کنار عسل تجزیه خواهند شد و عسل را سمی خواهند کرد, زیرا اسید عسل بالاست.

متعلقات این کندوها زیاد است و در صورت معیوب شدن یک قطعه, باید یک کندو کاملا کنار گذاشته شود.

سقف این کندو شیب دار بوده و در زمان کوچ مشکل آفرین خواهد بود. اگر هم قابل جدا شدن باشد, خود یک بار اضافی می باشد.

واردات این نوع کندوها باعث وابستگی و خروج ارز می باشد و مسلما ضربه ای خواهد بود به اقتصاد داخلی و به ویژه صنف نجاری ها در کشور.

سخن آخر!

ما مطمئن هستیم که زنبورداران کهنه کار, برای استفاده از این نوع کندوها هیچ علاقه ای ندارند, تنها درخواست ما از عزیزان تازه کاری که قصد خرید این نوع کندو ها را دارند یک چیز است, حداقل در سال اول, زنبورداری را با این کندو ها آغاز نکنید.

پیروز باشید عزیزان

{ رحمان رحمانی پرست }

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز, روی ستاره کلیک کنید

میانگین: 5 / 5. آرا : 1

نظر شما محترم و موثر خواهد بود

اشتراک در
اطلاع از
guest

6 دیدگاه
تازه ترین
کهنه ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا