روش گرفتن بچه مصنوعی زنبور عسل

هدف از بچه گرفتن :

تقسیم جمعیت زنبور عسل به دو یا چند کندو, از فنون مهم زنبورداری است. هدف از این کار ایجاد کندوهای جدید زنبور عسل به جای کندوهای تلف شده و یا افزایش کندوها است. سعی کنید کندوها را جز در موارد فوق تکثیر ننمایید زیرا هدف اصلی تولید عسل است و تکثیر بیش از اندازه به کم شدن تولید محصول عسل می انجامد.

روش بچه گرفتن :

معمولا بچه مصنوعی از کندوهایی گرفته می شوند که دارای جمعیت زیاد و سلول های فعال ملکه بوده و یا به عبارتی در تدارک بچه دادن باشند. برای این کار یک کندوی خالی آماده می کنیم سپس ۳ قاب با زنبور و ملکه آن را به کندوی جدید انتقال می دهیم. باید دقت شود که شان ها سلول ملکه نداشته باشند و اگر باشد خراب می کنیم. سپس دو قاب از زنبورهای کندو ترجیحا زنبورهای پرستار که روی قاب های نوزادان هستند به داخل کندو تکان می دهیم و قاب های آن را به کندوی اصلی بر می گردانیم. سپس درب کندو را بسته و به محل مناسب انتقال می دهیم.

بهتر است بچه کندو را به مدت ۳ روز و فاصله بیش از ۴ کیلومتر از زنبورستان خارج کنیم و سپس آن را به محل اولیه باز گردانیم. در این صورت کلنی بچه, جمعیت خود را حفظ کرده و رشد آن هم سریع تر خواهد بود. در صورتی که بچه کندو در زنبورستان باقی بماند زنبورهای پروازی به کندوی خود باز می گردند.

بیشتر بخوانید :
بچه دادن کندوی زنبور عسل و علل آن

برای نتیجه بهتر, باید کندوی بچه را نزدیک به کندوی مادر و چسبیده به آن با کمی جابه جا کردن کندوی مادر, قرار دهیم تا زنبورهای صحرایی به راحتی بتوانند به هر کندو رفت و آمد نمایند و سپس آنها را تغذیه می کنیم.

یک بچه طبیعی زنبور عسل بالای شاخه
یک بچه طبیعی زنبور عسل بالای شاخه

در صورتی که ملکه جوان و بارو داشته باشیم باز هم به روش فوق عمل می کنیم با این تفاوت که ملکه مادر بابد در کندو بماند و بچه ی گرفته شده فاقد ملکه و تخم یک روز و یا لارو جوان باشد. بعد از ۱۲ ساعت ملکه جدید را با قفس به کندو معرفی می نماییم. در صورتی که کلنی بچه دارای لارو جوان باشد جمعیت شروع به ساختن سلول ملکه می نماید و حتما باید قبل از معرفی ملکه, کلیه سلول های ملکه از بین برده شود و بعد ملکه به آن معرفی گردد.

از دو کندو هم می توان بچه مصنوعی گرفت به این صورت که از یک کندو فقط زنبور با ملکه و یا بدون ملکه با لارو جوان از کندوی دیگر قاب شفیره بدون زنبور برداشته می شود.

بیشتر بخوانید :
بچه دادن کندوی زنبور عسل و علل آن

از چند کندو هم می توان یک بچه مصنوعی گرفت به این صورت که از هر کندو یک قاب زنبور تا ۵ قاب با احتیاط به کندوی بچه انتقال می دهیم. اگر چه ممکن است درگیری بین زنبورها به وجود آید ولی با خارج شدن زنبورهای پروازی از کندوی بچه, آرامش نسبی در کندو برقرار می شود. لازم به ذکر است که این کندو ملکه ندارد و زنبورها باید با لاروهای جوان برای آن ملکه درست کنند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد آرا : ۳۰۳

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

32 دیدگاه دربارهٔ «روش گرفتن بچه مصنوعی زنبور عسل»

 1. سلام
  من اگر از یک کندو ۱بچه به این صورت بگیرم آیا احتمال بچه دادن را تقلیل داده و احتمال داشتن یک کندوی بیش از ۱۰ قاب(دو طبقه کامل) را افزایش داده ام؟
  از کندوی اصلی دو تاسه قاب با ملکه کهنه برداشته و به کندوچه انتقال می دهم سپس به کندوی اصلی ملکه جدید را معرفی میکنیم در این روش چون کندوی اصلی دارای ملکه جوان است فقط به فکر ازدیاد جمعیت است نه بچه دادن و ملکه پیر نیز تلاش میکند تا جمعیت از دست رفته را جبران کرده کندو را پر نماید
  بعد از اسقرار ۲ملکه می توانم کنوچه را بر روی سقف کندوی اصلی قرار دهیم؟(به علت کمی جای آفتاب گیر در منزل مسکونی)

 2. با سلام چطوری از ملکه تلقیح مصنوعی که خریدیم ملکه تولید کنیم و به کندوها معرفی کنیم زنبورام بومی هستنذ و تازه زنبورداری رو شروع کردم و ۸ کندو دارم خواهشن راهنمایی کنید به صورت کامل و جواب رو به ایمیلم بفرستید با تشکر

 3. سلام
  گرفتن بچه طبیعی بهتره یا مصنوعی، من چندتا کندو قوی دارم که میخوام زیادشون کنم. حالا نمیدونم صبر کنم تا کندو بچه بده بگیرمش یا همین حالا بچه مصنوعی بگیرم. فعلا هم گرفتن عسل برام مهم نیست و به کندو طبق هم ندادم.
  خلاصه کدومشون بهتره و کلنی سریعتر به حالت نرمال میرسه؟
  ممنون

 4. بهترین زمان گرفتن بچه مصنوعی کی هست؟ طوری که ملکه باکره نمونه و بتونه جفتگیری کنه و کندو هم زمان برای رشد داشته باشه.
  من زنبورهای نر رو داخل کندو دیدم آیا آنها الان برای جفتگیری از کندو خارج میشوند؟
  ممنون

 5. سلام
  اگر کندوی بچه رو بزاریم جای کندو مادری و کندو مادری رو به جای دیگه ای از زنبورستان منتقل کنیم ایرادی داره؟
  چون یکی از دوستان میگه این روش خیلی خوبه و زنبورهای پروازی به کندو بچه میان و بچه قوی میشه، میخواستم نظر شمارو بدونم.
  آیا برای کندو مادر بر اثر تعویض مکان مشکلی پیش نمیاد؟
  درضمن چون کندوهام به همدیگه نزدیکن نمیتونم بچه رو کنار کندو مادر بزارم.

 6. سلام
  امروز از یکی از کندوهام بچه گرفتم ولی در اواخر کار بودم که نمیدونم چرا زنبورا بهم حمله کردن و تعداد زیادی نیش خوردم به خاطر همین کار نیمه کاره موند و دست کشیدم و حالا کندوی مادری سه قاب زنبور داره و کندوی بچه هفت قاب.
  آیا من میتونم فردا چند قاب زنبور از کندوی بچه به مادر بدم یا نه دیگه دیر شده، چطور میتونم کندوی مادر رو تقویت کنم.
  ممنون از شما

 7. سلام
  اگه ۲ تا ۳ عدد شاخون برای بچه مصنوعی بزاریم موقعی که ملکه ها بیرون میان کندو بچه طبیعی نمیده؟ بهتر نیست که یک شاخون رو بزاریم و بقیه رو بتراشیم.
  یکی از بچه مصنوعی هام ۳ تا شاخون داشت که ۲ روز پیش دیدم ۲ تاش درآوردن، امروز دیدم مقدار خیلی زیادی زنبور اطراف کندو هستن یه سری هم روی زمین هستن ولی بعد از ۱۵ دقیقه آروم شدن منم فکر نمیکردم که بچه طبیعی باشه پلی ۱ ساعت بعد دیدم یه دسته زنبور توی هوا میچرخن و همینجوری از زنبورستان دورشدن!
  آیا بچه طبیعی بوده؟
  درکل وقتی ۲ یا ۳ عدد شاخون برای بچه مصنوعی میزاریم بعدش امکان داره بازم بچه طبیعی بده؟

 8. مگه ملکه ای که زودتر در میاد ملکه بقیه شاخون ها رو نمیکشه؟ پس چرا بچه طبیعی می ده؟
  اگه بخایم ۲ شاخون بزاریم برای اطمینان چطور میتونیم جلوی بچه طبیعی رو بگیریم، چطور میتونیم مطمئن بشیم؟
  باقی گذاشتن ۱ شاخون ریسکی نیست؟
  ممنون از اینکه راهنمایی میکنید

  1. سلام. اگر جمعیت خیلی زیاد باشه و چند ملکه با هم متولد بشن بعدش کندو چند بچه میده. بهتره یک شاخون بزرگ بزارید بمون. ریسک داره ولی چاره ای نیست. البته در جمعیت های کم حتی دو شاخون هم مشکلی نداره چون اولی دومی رو میکشه.

 9. ممنون از پاسختون
  یک کندو کلا چندروز بدون ملکه میتونه بمونه تا وقتی که نر ریز نشه؟
  بچه مصنوعی که ملکه ش هنوز درنیومده رو میشه دوباره به ۲ قسمت تبدیل کرد و بهش تخم روز داد یا که باید صبر کنم ملکش دربیاد بعد؟

 10. سلام
  من از یک کندو ۱۰ روز پیش بچه گرفتم و حالا میخوام چند تا بچه دیگه بگیرم و شاخونها رو بین اونها تقسیم کنم، چون هم ملکش خوب بود هم اینجوری ملکه ها زودتر در میان.
  ولی نمیدونم که اینکار رو چطور انجام بدم تا شاخون رو خراب نکنن.
  آیا شما راهی رو سراغ دارید که بشه شاخون رو به بچه کندو داد و خرابش نکنن؟

 11. با سلام خدمت آقای رحمانی پرست
  من تازه دو سه ماهه دو عدد کندو پر جمعیت خریدم البته تنها نحوه اضافه نمودن شان و خراب کردن شاخونها را یاد گرفتم تو این مدت مطالعه زیادی داشتم و تقریبا بعد از دیدن کلیپهایی از سایت شما علاقه بسیار زیادی به جهت راه اندازی یک زنبورستان در سال آینده با استفاده از کندوی کف باز و نژاد کارنیکا دارم به همین دلیل از شما استاد گرانقدر خواهشمندم به دلیل عدم اطلاع کافی و مطالعات در سطوح مختلف که دست پا شکسته بوده یک نمودار یا چارت از کتابها و جزوات فیلمها با توجه به اولویت اول و دوم و….. به اینجانب معرفی نمایید تا بتوانم درک لازم از روند کار بازنبور؛نحوه کار؛مسائل اساسی و ریزه کاریها و هر مطلبی که میتوان به کمک بیاد را برای ایمیل اینجانب ارسال کنید ممنون میشم استاد
  خوشحال میشوم پیشنهاد چگونه شروع کار را به اینجانب اعلام کنید
  در استان کرمان و یک منطقه کوهستانی و به صورت ثابت در یک مکان میخواهم شروع به کار کنم

 12. سلام چطور میشه از یه کندو بچه مصنوعی گرفت حال بخواهیم ملکه پیر کندو اصلی رو تعویض کنیم ممنون میشم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا