کتاب زنبورداری
شروع زنبورداری


روش ادغام کندوی های زنبور عسل

از کارهای زنبورداری در پاییز, ادغام کلنی های قوی با ضعیف است. باید توجه داشت که از ادغام دو کلنی ضعیف یک کندوی قوی به وجود نمی آید و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست. بهتر است کندوی قوی با ضعیف ادغام گردد.

دردسر کندوهای ضعیف بیش از نفع آنهاست. این مسئله مخصوصا هنگامی حاد است که کندو ملکه پیر داشته باشد یا بدون ملکه باشد. بی ملکه بودن کندو در پاییز و یا بهار و غفلت زنبوردار از آن به نر زایی کندو منجر می شود که نتیجه آن چیزی جز مرگ کلنی نخواهد بود. نگه داشتن زنبورهای ضعیف از نظر اقتصادی در زمستان کار صحیحی نیست و این کندوها باید با کندوهای قوی تر که ملکه خوب دارند ادغام شوند تا یک کلنی قوی تر به وجود آید.

روش ادغام دو کندو
روش ادغام دو کندو

طرز ادغام کردن:

۱ . برای ادغام کردن دو کلنی, ابتدا باید ملکه کندوی ضعیف را از بین برده و یا اگر جوان است بردارید. سپس یک ورقه روزنامه روی کندوی قوی گذاشته و چند عدد سوراخ ریز روی آن ایجاد کنید. بعد جمعیت کلنی ضعیف را به وسیله طبقه, روی کندوی قوی تر مستقر نمایید. با جویدن روزنامه توسط زنبورها, دو کندو به یک کندو تبدیل می شود.

بیشتر بخوانید :
کوچ زنبور عسل, عمده ترین مشکل زنبورداران

۲ . با هم بو کردن دو کلنی هم می توانید آنها را ادغام کنید. برای این کار قبل از ادغام مقداری پنبه به گلاب یا عطر آغشته نموده و در هر دو کندو می اندازیم و پس از یک ساعت جمعیت کلنی ضعیف را به کلنی قوی انتقال می دهیم.

۳ . در صورتی که یکی از دو کلنی مورد ادغام, نر زا باشد, بعد از هم بو کردن, کلنی دارای ملکه را جای کندوی نر زا می گذاریم و زنبورهای کندوی نر زا را در فاصله ۲۰۰ متری تکان داده تا جمعیت آن به این کندو ملحق شوند.

۴ . عین مورد بالا را می توانیم در مورد کندوهای ملکه دار اعمال نماییم, به این صورت که ملکه کندوی ضعیف را از بین برده و پس از هم بو کردن, زنبورهای آن را جلو کندو مورد ادغام یا همان ملکه دار, تکان می دهیم و با اسپری کردن شربت رقیق روی آنها را به داخل کندو هدایت می کنیم.

بیشتر بخوانید :
کندوهای افقی یا کنیایی

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۲ / ۵. تعداد آرا : ۸۹

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل / مخترع داروی ارگانیک ضد کنه واروا

پیشنهاد ما

CCD

تاثیرات مخرب تغذیه های جایگزین

زنبورعسل وحشی در حالت طبیعی, غذای مورد نیاز خود را از شهد و گرده گیاهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *