راه های شروع زنبور داری برای مبتدیان

برای شروع کار زنبور داری, چندین راه وجود دارد. این راه ها ارتباطی با خود زنبور عسل ندارد و صرفا براساس سلیقه و علاقه داوطلبان کار زنبورداری پیش بینی شده است. برای مشتریان این کار مجموعه بسته بندی شده وسایل آماده فروش وجود دارد. البته ممکن است وسایل زنبورداری به طور جداگانه خریداری شود. مبتدیان باید کار زنبورداری را با دو کندو و حداکثر ده کندو شروع کنند. دلیل آن ساده است. اگر ملکه یک کندو قبل از تخمگذاری بمیرد, کلنی بدون ملکه خواهد ماند و حتما از بین می رود. اگر دو کلنی باشند در صورتی که یکی بدون ملکه شود جمعیت کلنی بی ملکه را به کلنی ملکه دار ضمیمه می کنیم. احتمال این که هر دو کلنی بدون ملکه شوند خیلی کمتر است.

آموزش زنبوردار مبتدی
آموزش زنبوردار مبتدی

انتخاب اول:

متداول ترین راه برای آغاز کار روی زنبور عسل, خرید تمام قسمت ها شامل کلنی یعنی ملکه و کارگر, قسمت های مختلف کندو و لوازم ضمیمه آنست. سوار کردن قطعات کندو, منتقل کردن کلنی از داخل کارتن به داخل آن و مشاهده رشد کلنی, فرصت بسیار خوبی به شخص می دهد تا اصول نشو و نمای زنبور عسل, توسعه کلنی و عادات و رفتار آن را برسی نماید. مشکلاتی هم وجود دارد. در انتقال زنبورها از کارتن به داخل کندو و خطراتی بخصوص کشته شدن ملکه وجود دارد و نیز میزان عسل تولید شده در سال اول کمتر از موقعی است که کلنی به حداکثر رشد خود رسیده باشد.

انتخاب دوم:

همچنین ممکن است برای شروع کار, کندوچه خریداری کرد. در عین اینکه استاندارد یا تعریف قانونی برای کندوچه وجود ندارد, معمولا کندوچه شامل یک ملکه تخمگذار و ۳ تا ۴ قاب پوشیده از زنبور یا نوزاد است و ملکه و قاب های مذکور را در کندوی مالک جدید قرار می دهند. کارکردن با بچه مصنوعی در مقایسه با زنبور عسل کارتنی خطر کمتری دارد زیرا در مورد اخیر ملکه تخمگذار است. طبق معمول کلنی هایی که با بچه مصنوعی آغاز می شوند در سال اول نسبت به زنبور عسل کارتنی عسل بیشتری تولید می کنند.

انتخاب سوم:

انتخاب سوم خریدن یک کندوی کامل است. به غیر از کندوی شامل ملکه و کارگران, سایر وسایل نیز با این خرید همراه است. قیمت یک چنین کندوئی تابع شرایط عرضه و تقاضا و شرایط لوازم زنبورداری است. اگر کف کندو پوسیده باشد و یا بدنه آن صدمه دیده باشد, در قیمت گذاری تاثیر می گذارد. اگرچه عملیات زنبورداری بلافاصله آغاز می شود ولی برای مشاهده توسعه تدریجی کلنی, فرصت کمی وجود دارد. تملک چنین کندوهایی براساس قراداد و توافق طرفین صورت می گیرد. با وجود این بهتر است انتقال کندو موقعی صورت گیرد که عسل در آن کمتر باشد, یعنی در بهار یا بلافاصله بعد از عسل گیری در پاییز.

انتخاب چهارم:

برای خرید زنبور کارتنی باید زودتر سفارش خرید فرستاده شود. از نظر صنعتی دو نوع زنبور کارتنی استاندارد شده است. ۱.۳ کیلویی و ۰.۹ کیلویی. اگر کلنی های کارتنی را روی قاب های حاوی موم ورقه منتقل می نمایند, بهتر است از کارتن های ۱.۳ کیلویی استفاده کنند. ولی اگر از پوکه استفاده می شود کارتن های ۹۰۰ گرمی کافیست.

در هریک از دو صورت فوق زنبورها در اوایل جریان نوش نمی توانند عسل چندانی بیاورند. ارزش آنها در این است که به سرعت تولید مثل کنند به طوری که در مراحل بعدی عسل فراوانی جمع آوری نمایند. برای پرورش نوزادان در کارتن های ۹۰۰ گرمی به اندازه کافی زنبور وجود دارد. زنبورهای اضافی در کارتن های ۱.۳ کیلویی برای موم بافی است.

یک کلنی زنبور عسل که به زنبور کارتنی شروع شده باشد بعد از ۱۲ هفته حداکثر رشد جمعیت خود می رسد. متاسفانه در بعضی از جاها این فاصله مصادف با پایان جریان حداکثر نوش در طبیعت است. اگرچه در صورت ادامه جریان عسل به مدت کافی این کلنی تا حد قابل توجهی عسل جمع آوری خواهد نمود.

موقع مناسب برای استقرار زنبور کارتنی موضوع بحث است. هرچه زودتر کلنی مستقر شود امکان دارد عسل بیشتری تولید شود. این فکر تا حدودی به علت لزوم تغذیه زنبور در ابتدای فصل تغییر می کند. بیشتر مردم دوست دارند کلنی های خود را در نزدیکترین فاصله ممکن تا باز شدن شکوفه درختان میوه مستقر نمایند. به دلیل این که موقع مذکور از سالی به سال دیگر فرق می کند و به شرایط آب و هوائی بستگی دارد لذا زنبوردار باید آماده باشد تا در صورت لزوم کلنی های کارتنی تازه مستقر شده را تغذیه نماید.

یکی از احتیاجات عصر ما تغییر و تحول است. عده ای این واقعیت را اجتناب ناپذیر می دانند ولی زنبورداری از این لحاظ منحصر به فرد است. وسایلی که در زنبورداری به کار می رود از اواسط قرن ۱۹ تا کنون تغییر چندانی نکرده است و در آتیه هم انتظار نمی رود. ممکن است نوع آوری هایی در کارهای فنی مربوط به کندو و عسل پیش آید و حتی ممکن است مواد جدید و متفاوتی برای ساختن کندو و حتی قاب عرضه گردد. اما کندوی اصلی به همان شکل باقی خواهد ماند چون احتیاج به زندگی در محیط بسته برای زنبور عسل از ۱۵۰ میلیون سال قبل تاکنون تغییر نکرده است.

{ مرتضی اسماعیلی }

برای مطالعه مطلب کاملتر کلیک کنید

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد آرا : ۳۶۵

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

64 دیدگاه دربارهٔ «راه های شروع زنبور داری برای مبتدیان»

 1. نسرین مهری

  سلام
  باتوجه به اینکه من درمنطقه ای زندگی میکنم که پرورش دهنده وجود نداره و خودم هم اشنایی کمی با پرورش زنبور دارم و سرپرست خانواده هستم چطور میتونم این کار رو به صورت خانگی شروع کنم چقدر سرمایه اولیه لازم دارم از کجا باید ملکه و کندو بخرم و….؟؟؟
  خواهش میکنم کمکم کنید
  لطفا لطفا جواب سوال رو در صورتی که براتون مقدور هست به ایمیلم بفرستید

  1. ای کاش جواب دوستمون رو همین جا هم مینوشتید تا من هم که دارای این شرایط هستم اطلاعات بیشتری جهت راه اندازی آن بدونم…
   ممنونم

 2. سلام به نظرتون تو یه گلخونه می شه زنبور پرورش داد. با توجه به اینکه زنبورها احتیاج به مکانی سرسبز و پر از گل دارند یه گلخونه می تونه چنین محیطیو فراهم کنه.

 3. سلام
  میخواستم نظرتون رو در مورد زمستان گذرانی زنبور ها در گلخانه بدونم. آیا این امکان داره به جای تغذیه با شکر در زمستان زنیور ها را به داخل گلخانه منتقل کرد یا نه؟
  با تشکر

  1. سلام جناب رحمانی پرست
   من میخواستم کار زنبور داری رو شروع کنم
   میخواستم بدونم در محیط مرغداری که حالت باغ داره و اطراف تا حدود ۹ کیلومتری هم باغ هست میشه این کار رو انجام داد؟
   خیلیا میگفتن که نمیشه زنبور رو تو محیط مرغداری نگهداشت
   اما تابستان پارسال بصورت خیلی اتفاقی روی درخت انجیر داخل باغ یک توده ی زنبور عسل پیدا کردیم و با کمک یکی از دوستان سازمان دامپزشکی کرج تونستیم به داخل کندو انتقالشون بدیم که البته صاحبش شدن و از اینجا بردنش و از سرنوشتش بی خبر شدیم…
   برای این کار ۵میلیون تومان هم میتونم هزینه کنم
   و برای شروع این کار شدیدا جدی هستم
   اگر ممکنه راهنماییم کنید
   ♡باتشکر♡

   1. سلام. داخل سالن که نمیشه و به مشکل میخوره. داخل حیاطش اشکال نداره اما به شرط اینکه مرغداری فعال نباشه و بوی فضولات مرغ نداشته باشه. اگر بوی بد به زنبور برسه احتمالش زیاده که اونجا رو ترک کنن. ار کار بیشتری داشتین با من تماس بگیرید.

 4. با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما اقای رحمان دوست
  جوان ۲۲ هستم وساکن تهران.میخواهم شغل زنبورداری را اغاز کنم .چقدر سرمایه لازم دارم؟ایا در تهران امکان پرورش زنبور عسل هست؟ با تشکر فراوان از شما

 5. احمد اکبری

  با سلام
  یه سوال داشتم از خدمتتون
  من شاغل شهرم ولی توی روستا یه باغ داریم
  اونجا میشه پرورش نبور عسل شروع کنم؟
  چقدر حدودا هزینه داره شروعش؟
  هفته ای یه بار سر بزنم کمه؟
  لطفا راهنماییم کنید

 6. سوالی که برای من پیش اومده اینه که اگر برای خرید کندو در طول روز اقدام کنیم طبیعتا تعدادی از زنبورها در کندو نیستند و از طرفی در روز حمل و نقل مشکل است پس با این وجود چه باید کرد و در ساعتی از شبانه روز باید کندو را خرید و به محل جدید منتقل کرد

 7. سلام وقت بخیر ببخشید من در فاصله ی پانصد متر ی از تپه ها و باغات حاشیه شهر یه ساختمان شش طبقه دارم که دقیقا کنار مدرسه هستش ،میشه از پشت بامش برای پرورش زنبور عسل در حد پنج یا شش کندو استفاده کنم ؟ بیشتر نگرانیم بخاطر بچه های مدرسه س که زنبورها مدرسه رو بهم نریزن ….

 8. سلام به همه
  من میخوام به صورت حرفه ای شروع به کار زنبورداری کنم.کسی هست که یه مدت پیش اون تجربه کسب کنم؟

 9. آقای رحمانی پرست سلام عرض میکنم. به زنبورداری علاقه مندم اما هیچگونه تجربه دراین زمینه ندارم.ما یک خانه روستایی درحومه شهرجهرم داریم .آیا من می توانم درپشت بام خانه کندوی زنبور نگهداری کنم؟ باغهایی دراون حوالی هستن که زنبورها میتوانند ازآنها استفاده کنند امانمیدانم فاصله قابل قبول کندوها تا آن باغها چقدرباید باشد. باتوجه به اینکه درخانه تادیروقت چراغها روشنندوسروصداهست آیا زنبورها میتوانند آنجادوام بیاورند؟ودر کل آیا یک زن خانه دار میتونه این کارروانجام بده؟ ممنون ازپاسخگویی شما

  1. سلام
   اینکه روستا هست و پشت بام مشکلی نداره اما با وجود نور شبانه و سروصدا کمی سخته. خانوم بودن هم محدودیت هست اما ناممکنش نمیکنه. زنبورداران زن زیادی در کشورمون داریم.
   برای اطلاعات دقیق مطلب زیر رو بخونید
   https://iranbee.com/شروع-شغل-پرورش-زنبور-عسل-و-زنبور-داری/

 10. سلام متشکرم ازپاسخگویی شما پرسش دیگرمن ازشما اینست که مثلا اگرمن بخواهم درابتدای کار ماهی یک میلیون تومان درآمد داشته باشم باید چقدر عسل تولید کنم چه میزان سرمایه گذاری لازم است باچندکندو باید کارم راشروع کنم تشکرازشما زنده وسلامت باشید.

 11. سلام آقای رحمانی خسته نباشید . میخوام با یکی از دوستانم زنبور داری رو شروع کنیم اما نمی دونیم کندو و زنبور سالم رو از کجا و تهیه کنیم و چطور تشخیص بدیم که این کندو خوب هست یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. جابر مزنگی

  سلام آقای رحمانی پرست . مزنگی هستم از استان گلستان – من هر چقدر تلاش میکنم کندو در فصل بهار بچه طبیعی نده و جمعیت کندو بیشتر بشه نمیتونم. بازم بچه طبیعی میده ومشکل دیگه من اینه که وقتی جمعیت کندو زیاد میشه بازدید از کندو واسم سخت میشه . لطفا راهنماییم کنید. با تشکر

   1. جابر مزنگی

    سلام آقای رحمانی پرست با تشکر از پاسخ شما.سوال دیگر من این است که در منطقه که من کندو ها رو نگهداری میکنم زنبورداری دیگری وجود نداره و برای جفت گیری ملکه مشکلی پیش نمیاد از نظر نژاد فامیلی.وچه روشی بهتره که بچه مصنوعی قوی تری ایجاد بشه؟

    1. اگر سالانه یک لاین مادری جدید تهیه بکنید دیگه مشکل همخونی نخواهید داشت. اگر اول ملکه تخمریز تولید کنید و بلافاصله بعد از بچه گیری به کندوی یتیم بدین زنبورهاتون قوی تر میشن.

 13. سلام خسته نباشید توروخدا دقیق جوابمونو بدین شوهرمن میخواد زنبورداری رو شروع کنه با یکی از اشنایان ک خودش زنبورداره و موفقه با پنج ملیون میشه شروع کرد؟؟؟ینی درامدی خواهیم داشت؟؟؟

 14. سلام خونه ما وسط شهر ولی خیلی علاقه دارم به زنبورداری میشه چند تا کندو داخل حیاط نگه دارم؟؟البته حیاط خودمون ۱۰۰متر و پر از گل و گیاه و درخت گردو و انگور و زردالو و توت داریم میشه چند تا کندو نگه داشت؟؟سخت نیست برای زنبورها؟؟

 15. سلام.سپاس ازینکه پاسخگوی سوالات هستید و وقت گرانبهارو صرف ما میفرمایید.سوال من یک مقدار با بقیه تفاوت داره.من میخوام زنبورداری انجام بدم اما نه برای درآمد و نمیخوام بیشتر از دو یا نهایتا سه کندو داشته باشم.یک حیاط ویلایی کوچک در شهرستان جم در استان بوشهر دارم و خب آب و هوای شهر ما مثل شیراز میمونه تقریبا.بیشتر یک علاقه مندی شخصی هست.۱)آیا امکان این کار هست؟ ۲)آیا برای همسایه کناری مشکلی ایجاد نمیشه؟ ۳)فصل گرم تابستان با ایجاد سایه مناسب و آب ،آیا مشکلی پیش نمیاد؟ اگر پاسخ بدید ممنون میشم.

 16. سلام آقای رحمانی پرست، من توی شمال کشور،اطراف رامسر ، توی روستا میخوام پرورش زنبور عسل رو شروع کنم، باغ من حدود ۴۰۰متره، کنار رودخونه،میخوام برای شروع با ۲۰تا کندو شروع کنم، حدود ۵میلیون هم میتونم براش هزینه کنم،اما نمیدونم باید چطوری شروع کنم،اگه میشه راهنماییم کنید، ممنونم،اگه تو تلگرام هم بتونیم در ارتباط باشیم خیلی ممنون میشم از شما

 17. سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار میدید
  من قصد دارم تو حیاط خونمون یک یا دو کندو زنبور عسل نگه داری کنم و روستای نزدیک خونمون اگه زیاد باشه یک کیلو متر است است
  به نظرتان مشکلی پیش میاد؟

 18. ممنون آقای رحمانی . سوال بعدی من اینکه مگه عسل رو آخر تابستون برداشت ننمیکن ؟؟

  الان این عسل هایی که به بازار میارن و میفروشن زنبور ها اونوقت ها تولید میکنن ؟؟

 19. سلام و عرض خسته نباشید . من میخوام زنبورداری شروع کنم . ولی عجله به تولید عسل ندارم . هدفم تولید کلنی قوی برای سال های آینده هست . میتونم دو کندوچه با ملکه تلقیح شده بخرم تا از یکی نر و از یکی ملکه تولید کنم ؟ البته نه برای فروش . برای استفاده خودم . میخوام زنبورستان خودم از اول با کم ولی نژاد قوی و خوب بسازم . بطوریکه هم نر و هم ملکه زنبورستان خودم به روش طبیعی تولید کنم . به نظر شما شدنی هست ؟ امکانش هست راهنماییی بفرمایید ؟

 20. یاسر رستمی

  سلام و عرض ادب احتراما بنده میخواستم در مورد زل رویال و تولید ان اطلاعاتی به دست بیاورم و همچنین خواص درمانی ان و ایا این زل میتونه به بچه هایی که مشکل مغزی و ذهنی دارن کمک کنه

 21. با عرض سلام خدمت شما چند سوال داشتم در صورت امکان پاسخ دهید
  ۱__برای شروع زنبورداری از چند کلنی باید شروع کرد
  ۲__برای زنبور داری حرفه ای تا۳۰۰ کلنی در فضای ۲۰۰۰ متری دورتادور دیوار ومحیط باغی ودرختان میوه ایا جواب میده
  ۳__ایا در فصول مختلف سال نیاز به جابجایی کندو ها از شهری به شهر دیگر ضروری است
  ۴__در محیط روستا به علت وجود انسان ایا از نظر قانونی فرد یا گروهی می توانند بر اثر نیش زنبور یا مزاحمت زنبوز شکایت یا ممانعت کنند از زنبور داری
  با تشکر از شما

 22. سلام.علت تحاجمی بودن یه کندو بین کندوهای دیگه چیست؟؟بنظرتون ملکه هست تغزیشونم میزونه. محیطم آرام..بعد از باز شدن در کندو دیگه نمیشه تا محدوده ۲۰۰ متری نزدیک شد.

 23. بابایی فیشانی

  سلام خسته نباشید
  سوال بنده این است زنبور منطقه با منطقه فرق می کند یعنی زنبورشهرقزوین ببریم به منطقه سردسیرالموت جواب می دهد یاخیر ممنونم ازراهنمایی شما

 24. سلام آقای رحمانی پرست. من جلوی کندو ظرفی گذاشتم که آب قطره قطره وارد اون میشه و تمیز هست ولی زنبور ها از اون آب نمیخورن راهی هست برای مجبور کردن زنبور که از اون آب بخوره ؟

 25. جناب رحمانی با سلااام
  بازنشسته نیروهای مسلح هستم، بسیار مشتاقم به زنبورداری، متاسفانه در محیط شهری و در یک واحد آپارتمانی از از یک مجموعه هشت واحدی زندگی می کنم، منافع مادی این کار برایم مهم نیست فقط می خواهم مشغول این کار شوم، شدیدا تنها هستم و کار با این موجود زنده یعنی همان زنبور به من امید زندگی می دهد وقت شما را نمی گیرم آیا ممکن هست من دو عدد کندو در بالاترین نقطه پشت بام قرار دهم و آیا مقدور خواهد بود من مقداری عسل حتی خیلی کم تولید کنم؟ اگر این کار عملی هست چه مبلغی باید هزینه کنم؟
  خدا به شما طول عمر و سلامتی بده، سپاسگزارم

 26. سلام. ممنون از مطالب خوب
  سوالم بنده اینه که آیا کندو ها نیاز به مراقبت مستمر و روزانه دارند. چون من عسلویه کار میکنم یعنی دو هفته میرم عسلویه و فقط دو هفته اصفهان هستم، آیا امکان داره با این مدل از زمان بندی زنبور داری کنم. از نظر مکان و امکانات مشکلی ندارم تنها مشکلم زمان هست.
  ممنون

 27. سلام
  خسته نباشید.
  می خواستم که پرورش زنبور عسل بدم آیا امکانش است بالای پشت بام پرورش داد بغل دست خانه ما باغ هم هست ممنون میشم که پاسخ بدین آقای رحمان پرست

 28. سلام خسته نباشی بنده ب جنگلی نزدیکم کنار دریا جنگل مانگرو تابستانها گلهای خوشبویی میدهند و زنبور های وحشی هم در این جنگلها حضور دارن ب نظر شما تابستان از اردیبهشت تا شهریور با جنگلی از گل کنار دریا میشود کار زنبور داری رو بصورت خیلی پیشرفته و بزرگ شروع کرد .ب نظرت با ۶۰ میلیون تومن چقدر کندو و چ برآوردی دارد

 29. سلام. من در یک مجتمع در شهر تهران زندگی میکنم.آیا در تراس ده متری امکان شروع زنبورداری هست؟ در تراس درخت کاج و انواع گل و گیاه داریم.
  در صورت امکان با چند کندو میتوان شروع کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

توجه!

آغاز پیش فروش ملکه های کارنیکا از تاریخ 1399/7/10

برای اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید