صفحه اصلی » زنبور عسل » راه های شروع زنبور داری برای مبتدیان

راه های شروع زنبور داری برای مبتدیان

راه های شروع زنبور داری برای مبتدیان
4.2 امتیاز از 202 رایبرای شروع کار زنبور داری, چندین راه وجود دارد. این راه ها ارتباطی با خود زنبور عسل ندارد و صرفا براساس سلیقه و علاقه داوطلبان کار زنبورداری پیش بینی شده است. برای مشتریان این کار مجموعه بسته بندی شده وسایل آماده فروش وجود دارد. البته ممکن است وسایل زنبورداری به طور جداگانه خریداری شود. مبتدیان باید کار زنبورداری را با دو کندو و حداکثر ده کندو شروع کنند. دلیل آن ساده است. اگر ملکه یک کندو قبل از تخمگذاری بمیرد, کلنی بدون ملکه خواهد ماند و حتما از بین می رود. اگر دو کلنی باشند در صورتی که یکی بدون ملکه شود جمعیت کلنی بی ملکه را به کلنی ملکه دار ضمیمه می کنیم. احتمال این که هر دو کلنی بدون ملکه شوند خیلی کمتر است.

آموزش زنبوردار مبتدی
آموزش زنبوردار مبتدی

انتخاب اول:

متداول ترین راه برای آغاز کار روی زنبور عسل, خرید تمام قسمت ها شامل کلنی یعنی ملکه و کارگر, قسمت های مختلف کندو و لوازم ضمیمه آنست. سوار کردن قطعات کندو, منتقل کردن کلنی از داخل کارتن به داخل آن و مشاهده رشد کلنی, فرصت بسیار خوبی به شخص می دهد تا اصول نشو و نمای زنبور عسل, توسعه کلنی و عادات و رفتار آن را برسی نماید. مشکلاتی هم وجود دارد. در انتقال زنبورها از کارتن به داخل کندو و خطراتی بخصوص کشته شدن ملکه وجود دارد و نیز میزان عسل تولید شده در سال اول کمتر از موقعی است که کلنی به حداکثر رشد خود رسیده باشد.

انتخاب دوم:

همچنین ممکن است برای شروع کار, کندوچه خریداری کرد. در عین اینکه استاندارد یا تعریف قانونی برای کندوچه وجود ندارد, معمولا کندوچه شامل یک ملکه تخمگذار و ۳ تا ۴ قاب پوشیده از زنبور یا نوزاد است و ملکه و قاب های مذکور را در کندوی مالک جدید قرار می دهند. کارکردن با بچه مصنوعی در مقایسه با زنبور عسل کارتنی خطر کمتری دارد زیرا در مورد اخیر ملکه تخمگذار است. طبق معمول کلنی هایی که با بچه مصنوعی آغاز می شوند در سال اول نسبت به زنبور عسل کارتنی عسل بیشتری تولید می کنند.

انتخاب سوم:

انتخاب سوم خریدن یک کندوی کامل است. به غیر از کندوی شامل ملکه و کارگران, سایر وسایل نیز با این خرید همراه است. قیمت یک چنین کندوئی تابع شرایط عرضه و تقاضا و شرایط لوازم زنبورداری است. اگر کف کندو پوسیده باشد و یا بدنه آن صدمه دیده باشد, در قیمت گذاری تاثیر می گذارد. اگرچه عملیات زنبورداری بلافاصله آغاز می شود ولی برای مشاهده توسعه تدریجی کلنی, فرصت کمی وجود دارد. تملک چنین کندوهایی براساس قراداد و توافق طرفین صورت می گیرد. با وجود این بهتر است انتقال کندو موقعی صورت گیرد که عسل در آن کمتر باشد, یعنی در بهار یا بلافاصله بعد از عسل گیری در پاییز.

انتخاب چهارم:

برای خرید زنبور کارتنی باید زودتر سفارش خرید فرستاده شود. از نظر صنعتی دو نوع زنبور کارتنی استاندارد شده است. ۱.۳ کیلویی و ۰.۹ کیلویی. اگر کلنی های کارتنی را روی قاب های حاوی موم ورقه منتقل می نمایند, بهتر است از کارتن های ۱.۳ کیلویی استفاده کنند. ولی اگر از پوکه استفاده می شود کارتن های ۹۰۰ گرمی کافیست.

در هریک از دو صورت فوق زنبورها در اوایل جریان نوش نمی توانند عسل چندانی بیاورند. ارزش آنها در این است که به سرعت تولید مثل کنند به طوری که در مراحل بعدی عسل فراوانی جمع آوری نمایند. برای پرورش نوزادان در کارتن های ۹۰۰ گرمی به اندازه کافی زنبور وجود دارد. زنبورهای اضافی در کارتن های ۱.۳ کیلویی برای موم بافی است.

یک کلنی زنبور عسل که به زنبور کارتنی شروع شده باشد بعد از ۱۲ هفته حداکثر رشد جمعیت خود می رسد. متاسفانه در بعضی از جاها این فاصله مصادف با پایان جریان حداکثر نوش در طبیعت است. اگرچه در صورت ادامه جریان عسل به مدت کافی این کلنی تا حد قابل توجهی عسل جمع آوری خواهد نمود.

موقع مناسب برای استقرار زنبور کارتنی موضوع بحث است. هرچه زودتر کلنی مستقر شود امکان دارد عسل بیشتری تولید شود. این فکر تا حدودی به علت لزوم تغذیه زنبور در ابتدای فصل تغییر می کند. بیشتر مردم دوست دارند کلنی های خود را در نزدیکترین فاصله ممکن تا باز شدن شکوفه درختان میوه مستقر نمایند. به دلیل این که موقع مذکور از سالی به سال دیگر فرق می کند و به شرایط آب و هوائی بستگی دارد لذا زنبوردار باید آماده باشد تا در صورت لزوم کلنی های کارتنی تازه مستقر شده را تغذیه نماید.

یکی از احتیاجات عصر ما تغییر و تحول است. عده ای این واقعیت را اجتناب ناپذیر می دانند ولی زنبورداری از این لحاظ منحصر به فرد است. وسایلی که در زنبورداری به کار می رود از اواسط قرن ۱۹ تا کنون تغییر چندانی نکرده است و در آتیه هم انتظار نمی رود. ممکن است نوع آوری هایی در کارهای فنی مربوط به کندو و عسل پیش آید و حتی ممکن است مواد جدید و متفاوتی برای ساختن کندو و حتی قاب عرضه گردد. اما کندوی اصلی به همان شکل باقی خواهد ماند چون احتیاج به زندگی در محیط بسته برای زنبور عسل از ۱۵۰ میلیون سال قبل تاکنون تغییر نکرده است.

{ مرتضی اسماعیلی }

برای مطالعه مطلب کاملتر کلیک کنید

راه های شروع زنبور داری برای مبتدیان
4.2 امتیاز از 202 رایتوجه! کپی برداری از مطالب سایت جهت بازنشر، بدون ذکر لینک منبع، شرعا حرام می باشد.

لینک کوتاه این مطلب :

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس زراعت و اصلاح نباتات / کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

۲۷ دیدگاه ها

 1. سلام
  باتوجه به اینکه من درمنطقه ای زندگی میکنم که پرورش دهنده وجود نداره و خودم هم اشنایی کمی با پرورش زنبور دارم و سرپرست خانواده هستم چطور میتونم این کار رو به صورت خانگی شروع کنم چقدر سرمایه اولیه لازم دارم از کجا باید ملکه و کندو بخرم و….؟؟؟
  خواهش میکنم کمکم کنید
  لطفا لطفا جواب سوال رو در صورتی که براتون مقدور هست به ایمیلم بفرستید

 2. سلام به نظرتون تو یه گلخونه می شه زنبور پرورش داد. با توجه به اینکه زنبورها احتیاج به مکانی سرسبز و پر از گل دارند یه گلخونه می تونه چنین محیطیو فراهم کنه.

 3. سلام
  میخواستم نظرتون رو در مورد زمستان گذرانی زنبور ها در گلخانه بدونم. آیا این امکان داره به جای تغذیه با شکر در زمستان زنیور ها را به داخل گلخانه منتقل کرد یا نه؟
  با تشکر

  • سلام. زنبور در زمستان باید استراحت کند و نیازی به تغذیه ندارد. گلخانه هم به هیچ وجه. اگر زنبور بیمار نباشد و غذای کافی داشته باشد دیگر مشکلی نخواهد داشت.

  • سلام جناب رحمانی پرست
   من میخواستم کار زنبور داری رو شروع کنم
   میخواستم بدونم در محیط مرغداری که حالت باغ داره و اطراف تا حدود ۹ کیلومتری هم باغ هست میشه این کار رو انجام داد؟
   خیلیا میگفتن که نمیشه زنبور رو تو محیط مرغداری نگهداشت
   اما تابستان پارسال بصورت خیلی اتفاقی روی درخت انجیر داخل باغ یک توده ی زنبور عسل پیدا کردیم و با کمک یکی از دوستان سازمان دامپزشکی کرج تونستیم به داخل کندو انتقالشون بدیم که البته صاحبش شدن و از اینجا بردنش و از سرنوشتش بی خبر شدیم…
   برای این کار ۵میلیون تومان هم میتونم هزینه کنم
   و برای شروع این کار شدیدا جدی هستم
   اگر ممکنه راهنماییم کنید
   ♡باتشکر♡

   • سلام. داخل سالن که نمیشه و به مشکل میخوره. داخل حیاطش اشکال نداره اما به شرط اینکه مرغداری فعال نباشه و بوی فضولات مرغ نداشته باشه. اگر بوی بد به زنبور برسه احتمالش زیاده که اونجا رو ترک کنن. ار کار بیشتری داشتین با من تماس بگیرید.

 4. با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما اقای رحمان دوست
  جوان ۲۲ هستم وساکن تهران.میخواهم شغل زنبورداری را اغاز کنم .چقدر سرمایه لازم دارم؟ایا در تهران امکان پرورش زنبور عسل هست؟ با تشکر فراوان از شما

 5. با سلام
  یه سوال داشتم از خدمتتون
  من شاغل شهرم ولی توی روستا یه باغ داریم
  اونجا میشه پرورش نبور عسل شروع کنم؟
  چقدر حدودا هزینه داره شروعش؟
  هفته ای یه بار سر بزنم کمه؟
  لطفا راهنماییم کنید

 6. سوالی که برای من پیش اومده اینه که اگر برای خرید کندو در طول روز اقدام کنیم طبیعتا تعدادی از زنبورها در کندو نیستند و از طرفی در روز حمل و نقل مشکل است پس با این وجود چه باید کرد و در ساعتی از شبانه روز باید کندو را خرید و به محل جدید منتقل کرد

 7. مررررسی عالییییی بود

 8. سلام وقت بخیر ببخشید من در فاصله ی پانصد متر ی از تپه ها و باغات حاشیه شهر یه ساختمان شش طبقه دارم که دقیقا کنار مدرسه هستش ،میشه از پشت بامش برای پرورش زنبور عسل در حد پنج یا شش کندو استفاده کنم ؟ بیشتر نگرانیم بخاطر بچه های مدرسه س که زنبورها مدرسه رو بهم نریزن ….

 9. سلام به همه
  من میخوام به صورت حرفه ای شروع به کار زنبورداری کنم.کسی هست که یه مدت پیش اون تجربه کسب کنم؟

 10. سلام.ممنون .خیلی خوب بود. از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 11. آقای رحمانی پرست سلام عرض میکنم. به زنبورداری علاقه مندم اما هیچگونه تجربه دراین زمینه ندارم.ما یک خانه روستایی درحومه شهرجهرم داریم .آیا من می توانم درپشت بام خانه کندوی زنبور نگهداری کنم؟ باغهایی دراون حوالی هستن که زنبورها میتوانند ازآنها استفاده کنند امانمیدانم فاصله قابل قبول کندوها تا آن باغها چقدرباید باشد. باتوجه به اینکه درخانه تادیروقت چراغها روشنندوسروصداهست آیا زنبورها میتوانند آنجادوام بیاورند؟ودر کل آیا یک زن خانه دار میتونه این کارروانجام بده؟ ممنون ازپاسخگویی شما

 12. سلام متشکرم ازپاسخگویی شما پرسش دیگرمن ازشما اینست که مثلا اگرمن بخواهم درابتدای کار ماهی یک میلیون تومان درآمد داشته باشم باید چقدر عسل تولید کنم چه میزان سرمایه گذاری لازم است باچندکندو باید کارم راشروع کنم تشکرازشما زنده وسلامت باشید.

 13. ممنون ازشما

 14. سلام آقای رحمانی خسته نباشید . میخوام با یکی از دوستانم زنبور داری رو شروع کنیم اما نمی دونیم کندو و زنبور سالم رو از کجا و تهیه کنیم و چطور تشخیص بدیم که این کندو خوب هست یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − یک =