ذوب کردن عسل شکرک زده

برای مایع کردن عسلی که اصطلاحا رس کرده یا کریستالیزه شده, روش های گوناگونی وجود دارد که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

عسل شکرک زده در حال ذوب
عسل شکرک زده در حال ذوب

۱ . برای مایع نمودن عسلی که مقدار کمی شکرک زده است می توان از آب داغ استفاده کرد. برای این کار ظرف عسل را در آبی که حرارت آن بین ۶۵ الی ۷۰ درجه سانتی گراد است قرار می دهند تا عسل شکرک زده به تدریج ذوب شود و پس از این که قسمت اعظم حجم عسل ذوب شد باید آن را از داخل ظرف آب خارج کرد. بقیه عسل با حرارت باقی مانده در ظرف ذوب خواهد شد.

۲ . برای ذوب کردن عسل در مقیاس تجارتی که اغلب در ظروف بزرگ می باشد با استفاده از جریان هوای گرم, دمای اتاق ذوب عسل را به ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد می رسانند و سپس ظرف های عسل را روی سکوهای شیب دار می خوابانند تا عسل به تدریج ذوب شده و از ظرف خارج شود. عسل خارج شده را در داخل ظرف دو جداره ریخته و با حرارت دادن مجدد و پاستوریزه نمودن آن بسته بندی می نمایند.

بیشتر بخوانید :
آیا عسل خالص هم شکرک می زند؟

۳ . عسل شان نیز شکرک می زند و با وجود این که در این حالت نیز عسل سالم است ولی خریداران از خرید آن امتناع دارند. عسل شان شکرک زده را می توان به مایع تبدیل نمود و پس از جدا کردن موم آن را به فروش رسانید. در صورتی که اتاق های گرم با دمای قابل کنترل در دسترس باشند عسل شان شکرک زده را می توان به مایع تبدیل نمود.

اگر عسل شان را با استفاده از جریان هوای گرم تا ۶۳ درجه سانتی گراد گرم کنند بلورهای قند عسل به مایع تبدیل می شود, بدون آنکه موم آن ذوب گردد. با وجود این نظر به اینکه درجه حرارت نزدیک به نقطه ذوب موم است حرارت زیادتر از آن باعث ذوب شدن موم و خراب شدن عسل شان می گردد.

بیشتر بخوانید :
آیا عسل خالص هم شکرک می زند؟

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۲ / ۵. تعداد آرا : ۱۴

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا