خرید دستگاه تلقیح
خرید ملکه کارنیکا


صفحه اصلی » زنبور عسل » دانلود » دانلود مقاله پرورش ملکه زنبور عسل با روش کلوآک برد

دانلود مقاله پرورش ملکه زنبور عسل با روش کلوآک برد

این روش اولین بار توسط یکی از زنبورداران بزرگ نیوزلندی بنام Harry Cloake ابداء گردید. این روش نسبت به سایر روش های موجود دارای مزیت هائی بالاتر و راندمان بیشتری است و برای هر دو سیستم بدون ملکه و با ملکه مناسب است.

در این روش ابتدا سلول ملکه در یک وضعیت بی ملکه ای برای افزایش درصد پذیرش قرار گرفته و سپس در وضعیت حضور ملکه برای افزایش کیفیت، به رشد خود ادامه می دهد. از این رو در این روش از کلنی ها شروع کننده و خاتمه دهنده یک جا استفاده می شود.

روش کلوآک برد
روش کلوآک برد

آزمایشات نشان داده که در مقابل ۱۴۳ زنبور پرستار که یک لارو را تغذیه می کنند، برای هر سلول ملکه در حدود ۱۶۰۰ زنبور پرستار بخدمت گرفته می شود. لارو ملکه در نژادهای اروپائی در حدود ۴.۵ روز تکامل یافته و وارد مرحله شفیرگی می شوند. سن لارو انتخاب شده برای پیوند زدن بسیار مهم است، لذا لاروها باید ۲۴ ساعت پس از تفریخ تخم انتخاب و به کاپ های مومی از قبل مهیا شده انتقال یابند.

ملکه زنبورعسل در حال تخمگذاری
ملکه زنبورعسل در حال تخمگذاری

با تغذیه شربت شکر زنبوران تحریک به تغذیه بیشتر ملکه ها خواهند شد. در حین رشد و نمو لارو، رژیم غذائی تغییر کرده و به سمت مصرف مواد غذائی با درصد پروتئین بالاتر می رود. رژیم غذائی مورد استفاده در پرورش ملکه بر روی وزن ملکه، تعداد اواریول ها و اندازه و حجم کیسه ذخیره اسپرم موثر است.

دانلود

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس زراعت و اصلاح نباتات / کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *