کتاب زنبورداری
شروع زنبورداری


جمع آوری آب و بره موم

زنبوران عسل در مواردی که نوش کم باشد یا هوا گرم باشد, آب نیز به کندو می آورند زیرا در این حالت داخل کندو باید خنک شود. کارگران در این حالت هنگام بازگشت به کندو, فاصله و جهت منبع آب را به همان ترتیب که درباره نوش و گرده عمل می کردند با رقص خبر می دهند.

آب در کندو به هیچ صورت ذخیره نمی شود, اما بعضی از زنبوران آن را در چینه دان خود نگاه می دارند و به صورت منبع نگاهداری آب عمل می کنند و در مواقع لزوم آن را بین دیگران پخش می کنند. وقتی برای جلوگیری از خشک شدن لاروها رطوبت لازم باشد, در این صورت یک قطره کوچک آب در داخل سلول و یا روی درب سلولی که در آن لارو قرار دارد گذاشته می شود.

حمل بره موم در سبد گرده
حمل بره موم در سبد گرده

در هر کلنی معدودی از کارگران بخصوص در هوای گرم به جمع آوری بره موم اشتغال دارند. بره موم یک نوع رزین چسب مانند است که به وسیله بعضی از گیاهان ترشح می شود. وقتی زنبور عسل آن را پیدا کرد با آرواره های خود از گیاه جدا می کند, با پاهای جلویی آن را ورزش می دهد یعنی خمیر می کند و به قسمت سبد گرده روی پاهای عقبی منتقل می نماید. تمام این عملیات ممکن است ۱۵ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد.

بیشتر بخوانید :
بره موم, خواص و کاربردها

وقتی زنبور به کندو برگشت, زنبوران دیگر بره موم را از پای او برمی دارند و با آرواره های خود ورزش می دهند و گاهی با مقداری موم مخلوط می کنند. بعد این ماده به محلی که مورد نیاز است منتقل می گردد و در صورتی که احتیاج فوری به آن نباشد به ذخیره موجود در کندو اضافه می شود.

درصد زنبورانی که بره موم جمع آوری می کنند خیلی کم است, اما هنگامی که یک زنبور به منبع بره موم دست یافت و یا شروع به جمع آوری آن کرد, برای مدت طولانی به این عمل اشتغال می ورزد. در بین کلنی های مختلف زنبور عسل از نظر مقدار بره مومی که جمع آوری می کنند تفاوت بسیار وجود دارد. نژاد قفقازی از نظر جمع آوری بره موم شهرت بسیار دارد.

بیشتر بخوانید :
بره موم, خواص و کاربردها

{ مرتضی اسماعیلی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. تعداد آرا : ۱۰

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل / مخترع داروی ارگانیک ضد کنه واروا

پیشنهاد ما

CCD

تاثیرات مخرب تغذیه های جایگزین

زنبورعسل وحشی در حالت طبیعی, غذای مورد نیاز خود را از شهد و گرده گیاهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *