انواع غده های بدن زنبور عسل و فعالیت آنها

زنبور عسل دارای چند غده در بدن می باشدکه هر کدام فعالیت های به خصوصی انجام می دهند. این غده ها عبارتند از :

۱ . غده شیری :

در دو طرف سر زنبور کارگر یک جفت غده شیری قرار دارد که وظیفه آن تولید شیر زنبور عسل یا ژله رویال است. غدد شیری کارگر معمولا در سنین خاصی ژله رویال ترشح می کنند. شیر زنبور غذای مخصوص ملکه از ابتدای مرحله لاروی تا پایان عمر می باشد, در صورتی که لاروهای جوان زنبورهای کارگر و نر فقط در سه روز اول لاروی از این غذا استفاده می کنند. به همین علت است که زنبورهای کارگر عمر کوتاه یعنی ۲ ماه و ملکه عمر زیادتری دارد, یعنی ۲ تا ۵ سال.

۲ . غده بزاقی :

یک جفت غده بزاقی دیگر هم در سر زنبور وجود دارد که ترشحات این غده ها در موقع لارو بودن صرف تنیدن تار به دور خود شده و پس از رشد و تبدیل آن به زنبور کامل, نقش غده بزاق دهان را بازی می کنند. غدد بزاقی در هر سه نوع زنبور وجود دارد.

بیشتر بخوانید :
تهویه در کندوی زنبور عسل

۳ . غده زیر آرواره ای :

این غده مخصوص ملکه است که وظیفه آن ترشح مواد عطری یا فرمون می باشد.

۴ . غده مومی :

در زیر شکم زنبورهای کارگر چهار جفت غدد مومی وجود دارد. وظیفه این غدد, ترشح موم در سن ۱۳ تا ۱۸ روزگی است که صرف ساختن سلول های مومی شان می شود.

۵ . غده بویایی :

غده بویایی در پشت زنبورها و در فاصله بین آخرین حلقه کتینی و حلقه ما قبل آخر می باشد. فعالیت این غده که در ارتباط با فرمون ملکه است, باعث می شود که زنبورهای صحرایی هنگام بازگشت به کندو به کندوهای دیگر نروند و زنبورهای محافظ هم به وسیله این غده ها تشخیص می دهند که زنبور متعلق به کندوی خودشان است و زنبورهای غریبه را به کندو راه نمی دهند.

۶ . غده مخزنی :

تعداد آنها سه عدد است و در انتهای بدن زنبور عسل قرار دارد و وظیفه آن ضدعفونی کردن مدفوع زنبور عسل که به علل مختلف خصوصا زمستان قادر به دفع مدفوع نیست و مجبور است که مدفوع را در بدنش نگه دارد, می باشد. زنبور عسل فقط در مواقع پرواز و در خارج کندو, دفع مدفوع می نماید ولی ملکه از آن مستثنی است و مدفوع خود را در کندو دفع می کند و زنبورها آن را تمیز می کنند.

بیشتر بخوانید :
ترکیبات, خواص و مصارف ژله رویال

۷ . غده سمی :

این غده در انتهای بدن زنبور عسل و نزدیک مخرج قرار دارد و وظیفه آن تولید زهر برای زنبور عسل می باشد.

انواع غدد بدن زنبور عسل
انواع غدد بدن زنبور عسل

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن, روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۱ / ۵. تعداد آرا : ۱۵

تاکنون کسی رأی نداده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *