آذربهمنتغذیهدیزنبور عسلمدیریت و نگهداری

آماده کردن کندو های زنبور عسل برای زمستان گذرانی

با سرد شدن هوا در اواخر پاییز, کار زنبورداری پایان می پذیرد و فعالیت های زنبور عسل هم کاملا متوقف می شود. زنبوردار باید کلیه پیش بینی های لازم را قبل از زمستان انجام داده باشد.

از ذخیره غذایی کلنی کاملا مطلع باشد. داروهای مبارزه با کنه های واروآ و… به کندوها داده شده باشد و مطمئن باشد که کندوهایش آماده برای زمستان گذرانی بوده و هیچ کمبودی ندارد.

محلی که برای استقرار کندوها در زمستان در نظر گرفته می شود باید از هر نظر برای این کار مناسب باشد. کندوها باید در یک روز نسبتا سرد و یا ابری و معمولا بعدازظهر جمع آوری و به صورت ردیف های دو یا سه تایی با احتیاط روی هم چیده شوند.

کندوی زمستانه شده دو و نیم طبقه
کندوی زمستانه شده دو و نیم طبقه

با توجه به این که در این حالت زنبورها خوشه هستند باید دقت شود که خوشه به کف کندو نریزد چرا که زنبورها نمی توانند به علت سرد بودن هوا مجددا خود را به خوشه برسانند. پس بهتر است این کار در وسط روز انجام گیرد.

بعد از استقرار کندوها, باید سه طرف آنها را با پلاستیک پوشانده شوند و تنها طرف جلوی کندو باز و حتما به طرف نور خورشید باشد تا در صورت لزوم و در موقعی که گرمی هوا احساس می شود زنبورها بتوانند با پرواز کوتاه و سریع خود, دفع مدفوع انجام دهند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

رحمان رحمانی پرست

کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل / مخترع داروی ارگانیک ضد کنه واروا, اپی بال

4 دیدگاه

  1. سلام در محل زندگی ما زمستان بیش از حد معمول سرد است و من تصمیم گرفتم کندو های خود را در گلخانه نگهداری کنم. آیا این کار عملی هست؟

  2. سلام متشکرم از اینکه راهنمایی می کنید فیلم های زنبور داری را از کجا می توان تهیه نمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا