توجه ویژه !!!

آفت کرم موم خوار در زنبور داری و مبارزه با آن

کرم موم خوار همان طور که از نامش پیداست فقط انگل موم زنبور عسل است و با خود زنبور و نوزادان آن هیچ کاری نداشته و غذای اصلی آن موم است. هیچ موجود دیگر قادر به جذب موم زنبور عسل نیست و تنها معده کرم موم خوار قادر به تجربه و جذب آن می باشد. پروانه کرم موم خوار از موم تغذیه نمی کند بلکه تولید کننده انگل موم یا کرم موم خوار می باشد.

پروانه موم خوار فقط روی شان ها, داخل و یا خارج کندو تخم می گذارد و لاروها پس از خروج از تخم به موم حمله کرده و در تمام دوره لاروی خود منحصرا از موم تغذیه می کنند, سپس به دور خود پیله می تنند و پس از خروج از آن به پروانه موم خوار تبدیل می گردند.

پروانه و کرم موم خوار
پروانه و کرم موم خوار

روش مبارزه با کرم موم خوار

پروانه کرم موم خوار بیشتر در انبار ذخیره شان های موم و یا در کلنی های ضعیف تولید مثل می کند. کندوهای قوی مانع از ورود آن به داخل کندو می گردند. باید همیشه موم ها و ضایعات کف کندو را تمیز کرد تا پروانه نتواند داخل آنها تخم گذاری نماید. وقتی کندویی به کرم موم خوار آلوده شد بلافاصله باید برای معالجه آن اقدام کرد. باید شان های آلوده را از کندو بیرون آورد و فورا ذوب کنیم و شان هایی که کمتر آلوده اند تمیز و مجددا در اختیار زنبورها قرار داده تا بقیه آن را خودشان تمیز کنند.

برای ضدعفونی شان های ذخیره شده باید آنها را داخل کمد یا انبار کوچک گذاشته و با قرص فسفید آلومینیوم یا فستوکسین ضدعفونی کرد. همچنین می توانید حدود 10 طبقه از شان های خالی را روی هم گذاشته و پس از بستن منافذ و اطراف آن یک عدد قرص در قسمت پایین قرار دهیم. گاز متصاعد شده از قرص پروانه موم خوار را در هر مرحله ای که باشد مثلا تخم, لارو, شفیره و بالغ, از بین می برد. مواد ضدعفونی کننده دیگر هم وجود دارد که به علت سمی و خطرناک بودن از ذکر نام آنها خودداری می شود.

در بسیاری از مناطق آمریکا, شان های عسل را با CO2 که از قانون مصرف دارو و مواد غذایی مستثنی است, علیه پروانه موم خوار ضدعفونی می کنند در سال های اخیر کاربرد اتیلن دی بروماید هم مجاز شده است. از آنجایی که مقررات مرتبا تغییرات پیدا می کند, لذا زنبورداران برای اطلاع وضعیت موجود سموم آفت کش, بایستی دائما با مسئولین اجرای مقررات در تماس باشند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

درباره رحمان رحمانی پرست

کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل / مخترع داروی ارگانیک ضد کنه واروا, اپی بال

22 دیدگاه ها

 1. سلام
  مصرف عسلي كه آفت داشته خطرناكه؟

 2. آیا از نحوه استفاده اسید فرمیک برای ضدعفونی کردن شانها اطلاع دارید؟ و آیا استفاده از آن عسل موجود در شانها رو ترش نمیشه؟

 3. محض اطلاع دوستان قرص بسیار خطرناکی می باشد

  اینو بخونید

 4. سلام
  من عسل خریدم درون کرم بود.ضرر داره
  چیکار باید بکنم

 5. من از ی بنده خدایی عسل خریدم که گفت طبیعی . ولی بعد ی ماه ی کرم دیدم و عسل ! بندازمش کلا بره عسل رو؟؟؟؟؟

 6. ابوترابی

  سلام جناب مهندس

  بنده پژوهشگر و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی تهران هستم که روی کنترل آفات کشاورزی کار می کنم. برای این منظور احتیاج به جمعیت بالایی از لارو گالریا دارم . آیا این امکان هست که از مرکز جنابعالی تهیه کنم . ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید که چگونه و از کجا می توانم به این لاروها یا شان هایی که آلوده به تخم پروانه موم خوار هستند دسترسی پیدا کنم .

  ممنون از لطف شما

  • سلام. خوشبختانه یا متاسفانه بنده اجازه رشد به پروانه نمیدم مگر اینکه با برنامه ریزی قبلی مدتی محیط مناسب رو محیا کنیم تا بعد از آلودگی بتونید لارو رو جمع آوری فرمایید.

 7. سلام می خواستم بدونم اگر عسل رو در جای گرم مثلا کابینت آشپزخونه بزاریم باعث کرم زدن اون میشه.

 8. سلام آقای مهندس من یک مقدار عسل خریدم از دهات تبریز دراشون بسته بود امروز باز کردم توشون چیزهای سیاه هستش داخل عسل پخش شده شرمنده آگه میشه کمکم کنید

 9. فائزه قاسمی

  سلام خسته نباشین
  من تعدادی از کندوهام پروانه زده و قرص گندم داخل اونا گذاشتم
  ایا ضرری داره؟ به زنبورا یا عسل ضرر میرسونه؟
  دارویی اگه میدونین ک خبه معرفی کنین خیلی ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلگرام اینستاگرام واتساپ آپارات نقشه پیام