صفحه اصلی » ملکه های تولیدی ما

ملکه های تولیدی ما

ابتدا با چند اصطلاح آشنا شوید!

 

تفاوت انواع ملکه های F1 کارنیکای تولیدی ما :

وقتی ملکه های تولیدی ما به دنیا می آیند, هیچ تفاوتی بین آنها از نظر کیفیت و خلوص وجود ندارد و همه آنها F1 کارنیکا هستند. این نوع باروری آنهاست که باعث تقسیم بندی آنها می شود. اگر در آسمان به صورت آزاد جفتگیری نمایند تلقیح طبیعی نامیده می شوند و اگر به صورت مصنوعی توسط دستگاه مخصوص تلقیح شوند به آنها تلقیح مصنوعی گفته می شود.

جفت طبیعی :

خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات فنوتیپی نژاد کارنیکا باشد, ولی فرزندان این ملکه دارای حداقل ۷۰% خصوصیات فنوتیپی نژاد کارنیکا می باشند. کیفیت فرزندان این ملکه به تراکم زنبورهای نر موجود در ایستگاه جفتگیری بستگی خواهد داشت. خلوص فرزندان این نوع باروری در زنبورستان ما ۵۰ الی ۹۰ درصد خواهد بود.

این ملکه بعد از به دنیا آمدن به کندوچه جفتگیری منتقل شده و بعد از بلوغ به صورت آزادانه در آسمان با نرهای کارنیکا و احیانا ایرانی جفتگیری کرده است. البته به دلیل اینکه تراکم نرهای پرکیفیت پرورشی کارنیکا بسیار زیاد می باشد, احتمال جفتگیری با نرهای بی کیفیت ناچیز است.

استفاده از این ملکه ها برای تولید عسل و نرهای خالص کارنیکا مناسب می باشد و نباید از آنها برای تولید ملکه استفاده شود, هرچند با اینکه نسل بعدی ملکه های تولید شده از این نوع ملکه به کیفیت مادرشان نیستند اما باز هم بهتر از نژاد ایرانی هستند.

تلقیح مصنوعی با نر کارنیکا :

خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات فنوتیپی نژاد کارنیکا باشد, ولی فرزندان این ملکه دارای حداقل ۹۵% خصوصیات فنوتیپی نژاد کارنیکا می باشند. کیفیت فرزندان این ملکه به کیفیت کار فرد تلقیح کننده وابسته است.

این ملکه بعد از به دنیا آمدن به کندوچه جفتگیری منتقل شده و بعد از بلوغ به صورت کنترل شده در اتاق تلقیح مصنوعی با اسپرم نرهای خالص کارنیکا و به وسیله دستگاه مخصوص تلقیح مصنوعی می شوند. به دلیل اینکه در باروری این ملکه فقط از اسپرم نرهای پرکیفیت پرورشی کارنیکا استفاده می شود, احتمال مخلوط شدن با نرهای بی کیفیت صفر است.

استفاده از این ملکه ها برای تولید نسل جدید ملکه در زنبورستان های شخصی و ایستگاه های تولید ملکه مناسب می باشد و نباید از آنها برای تولید عسل استفاده شود, هرچند این به معنی مناسب نبودن آنها برای تولید عسل نیست, بلکه به دلیل گرانبها بودنشان است که عاقلانه نیست از آنها برای تولید عسل استفاده گردد.

 

رهگیری ژنتیکی و اصالت تولیدات ما :

با توجه به اینکه شاخص های ژنتیکی مختلفی در لاین های پرورشی زنبور عسل نژاد کارنیکا وجود دارد و به عنوان نقطه قوت این ژنتیک محسوب می شود, ما دقت نموده ایم تا در برنامه پرورشی خود, از لاین هایی استفاده کنیم که تمامی شاخص ها را حداقل در حدود ۱۰۰% عملکرد به صورت ثابت داشته باشند.

در کشور آلمان, لاین هایی وجود دارد که نسبت به شاخص تولید عسل نژاد کارنیکا تا ۱۷۵% افزایش تولید دارند, اما بسیار در مقابل کنه واروا حساس و آسیب پذیرند که اینگونه لاین ها هرگز مورد توجه ما قرار نگرفته است. زیرا معتقدیم که  در قدم اول, سلامت کلنی و زنبورستان مهم است و بعد تولید محصول عسل. این موضوع با توجه به طولانی بودن دوره تخمگذاری ملکه های زنبورعسل در کشورمان, با مشاوره و بررسی دقیق ما و کارشناسان آلمانی, برنامه ریزی شده است.

 

روند اصلاح, تولید و تلقیح ملکه در ایستگاه ما :

۱- انتخاب ملکه های کارنیکای آلمانی کلنی های موفق سال های قبل, از نظر محصول دهی زیاد, بچه دهی کم, جمعیت زیاد, تولید بره موم کم, رفتار آرام, زمستانگذرانی خوب و مقاوم در برابر بیماری ها و کنه واروا جهت کلنی های پدری.

۲- استفاده از ملکه های اصلاح شده و لاین های وارداتی کارنیکای آلمانی برای افزایش کیفیت جهت کلنی های مادری.

۳- تولید ملکه با روش پیوند دوبل برای افزایش کیفیت ملکه ها.

۴- انتخاب ملکه های آرام تر و بزرگتر برای تلقیح مصنوعی و جفتگیری طبیعی و حذف بقیه ملکه های متولد شده بی کیفیت.

۵- تلقیح مصنوعی و جفتگیری طبیعی با نرهای اصیل و باکیفیت کارنیکا.

۶- انتخاب ملکه هایی که زودتر مشغول تخمگذاری می شوند, تخمریزی منظمی دارند, مشکل نرزایی و همخونی ندارند, جهت تحویل به مشتریان.

 

لاین های پدری مورد استفاده ما :

با توجه به اهمیت بسیار بالای کیفیت لاین های پدری در اصلاح نژاد زنبورعسل و به منظور ارتقا سطح ژنتیکی نسل های آینده, در هر فصل فعالیت, حداقل چهار کلنی لاین پدری در برنامه تولید اسپرم قرار می گیرند که این کلنی ها با یک سال تحقیقات و بررسی های لازم, گزینش شده اند. هر ساله شماره های این لاین های پدری با یک علامت اختصاری به عنوان منبع تامین اسپرم سال مثلا ۹۴ در نمودار و درخت ژنتیکی کارنیکا مشخص خواهد شد.

 

ملکه کارنیکا, اصلی یا قلابی :

وجود ملکه های غیر کارنیکا با نام کارنیکا, یکی از مشکلاتیست که خریداران با آن مواجهند.

برخی از تولید کنندگان فقط سعی می کنند تا ملکه ای دست مشتری بدهند که رنگ آن طوسی مشکی باشد. زیرا آن را راحت تر می توانند به عنوان کارنیکای مشکی به زنبورداران بیاندازند, بدون آن که خصوصیات مورد نظر خریدار را داشته باشد.

مهم ترین نژادی که به جای کارنیکا به خریداران داده می شود نژاد قفقازی می باشد که خصوصیات نامناسبی نسبت به کارنیکا دارد و قابل رقابت با نژاد کارنیکا نیست.

برخی دیگر نژاد کارنیکای آمریکایی و یا حتی نژاد آمریکایی را معرفی می کنند که بسیار قابل تامل است. اولا آمریکا اصلا خودش ژنتیک ندارد و خودش کارنیکای آلمانی و لگوستیکای ایتالیایی را وارد کرده, هیبرید گیری می کنند و بعد می فروشند. دوم اینکه منبع اکثر آلودگی های خطرناک زنبورعسل در جهان از جمله سوسک کله مرده و زنبورعسل های وحشی یا آفریقایی شده, کشور آمریکاست.

البته وجود چنین افرادی برای مشخص شدن کیفیت کار دیگر زحمتکشان این عرصه لازم است تا با یک مقایسه ساده, تفاوت کار خوب و بد مشخص شود و کم کم شرکت های موفق برای زنبورداران عزیز معلوم شود.

 

سازگاری نژاد کارنیکا در شرایط اقلیمی متفاوت :

در حال حاضر از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشورمان, زنبورستان هایی با نژاد کارنیکا, حتی در نسل دوم و سوم مدیریت می شوند که رضایت کامل زنبورداران را به دنبال داشته اند, به شکلی که روز به روز و سال به سال بر حجم سفارشات ما افزوده می شود.

زنبورعسل نژاد کارنیکای پرورشی آلمان, در حال حاضر ۵ سال است که اقلیم های متفاوت کشورمان ایران را موطن و خانه دوم خود قرار داده است. این نژاد پرورشی توانایی خود را در تحمل خرداد ماه خوزستان با ۵۱ درجه سانتی گراد گرما و سرمای استخوان سوز تبریز و رطوبت بالای حاشیه دریای خرز به خوبی نشان داده است.

 

گزارشات عسل تولید شده در هر فصل :

گزارشات کاملا متفاوتی از سطح کشورمان در مورد برداشت عسل از کلنی های نژاد کارنیکا ارائه شده است که نباید عوامل اصلی مدیریت و چراگاه را از آن جدا دانست. در برخی از استان ها, میانگین برداشت عسل سالانه, بیش از ۳۵۰% بیشتر از نژاد بومی بوده و در برخی از استان ها حدود ۲۲۰% گزارش شده است. فراموش نکنیم که نژاد زنبورعسل بومی در بهترین شرایط میانگینی در حدود ۱۱ کیلوگرم عسل قابل برداشت تولید می کند و این در حالیست که ما میانگین محصول ۲۷ کیلوگرم را تجربه کرده ایم.

نتیجه تحقیقات چند سال گذشته به ما اثبات نموده که نژاد کارنیکا برای تمام نقاط کشورمان ایران مناسب است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

 

چرا تعویض ملکه :

تعویض سالانه ملکه, فقط برای اصلاح زنبورستان نمی باشد و چون بیشتر فعالیت مناسب ملکه ها فقط در سال اول است, پس تعویض ملکه ها, هر ۱ یا ۲ سال یک بار, به صورت مداوم باید ادامه داشته باشد تا سودآوری زنبورداری پایدار بوده و زنبورستان به صورت صنعتی اداره شود. همچنین تحقیقات اثبات کرده که تعویض سالانه ملکه, تاثیر بسیار زیادی در نابودی کنه واروا دارد.

مسلما هزینه حداکثر ۱۰% از درآمد هر کلنی برای خرید ملکه مورد نیاز آن در سال یک امر عادی و تضمین کننده سودآوری و موفقیت در سال آینده خواهد بود.

 

خرید ملکه های اصلاح شده تا چه زمانی :

چون همیشه زنبورستان هایی در مجاور زنبورستان ما هستند که زنبورانی با نژاد نامناسب دارند و تلاقی بین ملکه های زنبورستان ما با نر های زنبورستان های مجاور باعث کاهش کیفیت نسل بعدی در زنبورستان ما خواهد شد, پس نیاز است تا در روندی منظم و همیشگی اقدام به تهیه ملکه های اصلاح شده برای ارتقاء کمی و کیفی زنبورستان خود نماییم. البته نباید فقط به فکر خرید ملکه بود و باید توجه جدی به امر به گزینی داشت تا کلنی های موفق سال گذشته به عنوان کلنی های پدری سال جاری نقش ویژه ای را در سازماندهی زنبورستانمان بازی کنند.

همچنین باید توجه نمود که نباید با انجام تلاقی های درون زنبورستانی باعث ایجاد همخونی و در نتیجه افت ناگهانی کلنی های زنبور عسل شد, پس وارد نمودن ژن های جدید و موفق با روندی همیشگی یک امر اجتناب ناپذیر می باشد.

 

هر سال چه تعداد ملکه :

این یک مسئله کاملا حرفه ای و تخصصی می باشد و برای افراد مختلف متفاوت است. به خاطر اینکه در کشور ما, زنبورداری مدرن نوپاست و زنبوربازی بیشتر از زنبورداریست, معمولا افراد با گرفتن یک ملکه تلقیح طبیعی کارنیکا اقدام به تولید متوالی ملکه های هیبرید در طی چند سال می کنند که اصلا صحیح نیست.

برخی دیگر که کمی بهتر هستند, با خرید هرسال یک ملکه تلقیح طبیعی اقدام به ملکه گیری می کنند.

راه صحیح این است که با خرید سالانه چند لاین تلقیح مصنوعی شده به عنوان لاین مادری اقدام به تولید ملکه نمود تا کیفیت کار غیر قابل خدشه بوده و نتیجه مناسب حاصل شود.

البته در کشورهای اروپایی زنبورداران حرفه ای هرگز اقدام به تولید ملکه نمی کنند و این کار را به عهده ایستگاه های تولید ملکه می گذارند و نیز به اندازه ای تخصصی کار می کنند که برای تمام کلنی های خود فقط از ملکه های تلقیح مصنوعی شده استفاده کرده و نتیجه دلچسب آن را نیز می بینند.

 

چه نوع ملکه :

برای جواب به این سوال باید از خودتان بپرسید که قصد چه نوع زنبورداری را دارید؟

اگر شما بسیار تازه کارید و دارای تعداد انگشت شماری کلنی هستید که نمی دانید چگونه ملکه تولید نمایید و یا برعکس به صورت حرفه ای و تخصصی فقط در امر تولید عسل و مهاجرت های منظم هستید و نمی خواهید که وقت ارزشمند خود را صرف تولید ملکه نمایید, بهترین انتخاب برای شما خرید سالانه ملکه های تلقیح طبیعی به تعداد کلنی هایتان می باشد.

اما اگر زنبورداری شما ساکن است, تعداد کلنی های شما حدودا ۵۰ عدد می باشد, تجربه و زمان کافی برای تولید ملکه دارید و زنبورهای زنبورستان شما کیفیت کافی را دارند, پس بهتر است که با خریدن لاین های تلقیح مصنوعی شده, خودتان اقدام به تولید ملکه های تلقیح طبیعی شده نمایید.

 

چرا زمان تحویل, اسفند و فروردین نیست؟

محققین با بیش از ۱۰۰ سال کار اصلاح نژادی بر روی نژاد کارنیکا, آن را به گونه ای اصلاح نموده اند که بچه دهی نداشته باشد و چون به صورت غریزی علاقه ای به بچه دهی ندارد, زنبور نر هم خیلی دیر و کم تولید می کند.

به همین خاطر است که تولید ملکه های اصیل کارنیکا تا قبل از نیمه فروردین برای تلقیح طبیعی و تا قبل از نیمه اردیبهشت برای تلقیح مصنوعی, هیچ وقت امکانپذیر نمی باشد, مگر اینکه با نژاد اصیل کارنیکا کار نکنیم.

همچنین کار تلقیح باید در محیطی بهداشتی و فاقد باد و دمای نامتعارف باشد که این کار داخل چادر عملا امکانپذیر نیست و به همین خاطر مجبوریم کار تولید ملکه را به بعد از کوچ از مناطق گرم به ایستگاه خود در همدان عقب بیاندازیم.

بنابراین تحویل کارنیکای اصیل در اسفند و فروردین ماه غیر ممکن و مشکوک می باشد, حتی برای آنها که ادعای پرورش زنبور نر را در جنوب کشور دارند.

 

خرید ملکه, امسال یا سال آینده :

یکی از چالش های مهمی که زنبورداران عزیز با آن مواجه هستند, زمان تحویل گرفتن ملکه ها می باشد که بیشتر در بین زنبورداران کم تجربه مشاهده می شود. این افراد معمولا دوست دارند ملکه هایشان را در اسفند و فروردین تحویل گرفته و در همان سال محصولشان را برداشت نمایند. این در حالی است که زنبورداران حرفه ای و باسابقه ترجیح می دهند تا ملکه ها را در تابستان تحویل گرفته و کلنی ها را بعد از برداشت عسل, تقویت و برای زمستانگذرانی آماده کنند تا در فصل بهار و با شروع اولین گل های سال جدید, کلنی ها با تمام قدرت شروع به بارآوری نمایند. همین طرز تفکر اغلب باعث می شود تا برخی, خرید ملکه را به سال آینده موکول نمایند و باز روز از نو, روزی از نو.

 

دلیل تجربه ناموفق بعضی از خریداران :

استرس اکثر خریداران در بحث کیفیت ملکه ها می باشد. جالب است بدانید که بیشتر این مشکل به خود زنبورداران باز می گردد و نه تولیدکنندگان ملکه. پس عامل اصلی بیشتر این تجربه های ناموفق, هیچ ربطی به نژاد کارنیکا و پرورش یافتن آنها در ایستگاه ندارد, بلکه به بی تجربگی و یا دانسته های اشتباه و سنتی خریدار مربوط است.

مثلا خریدار به تازگی زنبورداری را با اطلاعات محدود شروع نموده و با داشتن چند عدد کلنی اقدام به خرید ملکه ها با قفسک نموده و چون با معرفی صحیح ملکه آشنایی ندارد, باعث مرگ ملکه می شود. این در حالی است که خریداران در زمان تحویل گرفتن ملکه, با چشمان خود شاهد کیفیت و قدرت این ملکه ها بوده اند.

همچنین مشاهده می شود که یک زنبوردار باسابقه به خاطر اینکه یک روش قدیمی و غیرحرفه ای در معرفی ملکه را آموخته و نمی تواند ملکه را به صورت صحیح معرفی نماید, باعث آسیب دیدگی پنهان ملکه در زمان معرفی شده و این ملکه بعد از مدتی مرده و یا توسط کارگران عوض می شود.

عده ای نیز بعد از خرید ملکه با کندوچه اش همچنان ملکه را در کندوچه نگهداری می نمایند و بعد از مدتی که جمعیت کندوچه زیاد شد, جمعیت اقدام به کوچ یا بچه دهی یا کشتن ملکه می نمایند که خریدار تماس گرفته و نسبت به تلفات ایجاد شده شکایت می کند که این به اشتباه خود ایشان ربط دارن نه کیفیت ملکه و باید بعد از خرید, ملکه را از کندوچه به کندو معرفی می کرد.

بعضی از دوستان نیز ملکه را به یک جمعیت بسیار ضعیف مثلا ۲ قاب معرفی می نمایند و صبر می کنند تا جمعیت رشد کند و چون تعداد زنبور بسیار کم هست و جمعیت رشدی ندارد از نامناسب بودم ملکه شکایت می کنند در حالی که این روش درست نبوده و باید بعد از شروع تخمریزی ملکه با قاب شفیره به رشد کلنی کمک کنند.

عزیزانی هستند که از مدیریت کندو و زنبور چیزی نمی دانند و زنبور در اثر بیماری و گرسنگی از بین می رود و بعد تصور می کنند که ملکه مشکل داشته است.

پس اکثر مشکلات به روش معرفی ملکه و روش مدیریت کلنی در طول فصول مربوط می شود, یعنی اگر ایشان با ملکه های تولیدی خود هم این نوع مدیریت را می کردند, دقیقا همین بلاها بر سر ایشان می آمد.

 

روش صحیح اصلاح زنبورستان در سال های مختلف :

اول اینکه اصلاح و پیشرفت با تعداد کم کلنی ممکن نیست و حالت فرسایشی دارد. ثانیا نیازمند تداوم و یادداشت برداری می باشد. همچنین باید هزینه های اولیه را تحمل نمود تا کار نتیجه دهد.

برای اصلاح باید توجه نمود که تا چه میزان توانایی استارت را دارید. اگر تعداد کلنی های شما زیاد باشد و یا توان مالی شما کم باشد باید چند ملکه تلقیح طبیعی برای تولید نر و یک یا دو ملکه تلقیح مصنوعی برای تولید ملکه خریداری نمایید. اما اگر توانایی مالی دارید, می توانید چندین ملکه تلقیح مصنوعی تهیه نمایید که بیشتر آنها برای تولید نر و چند عدد آنها برای تولید ملکه به کار می رود.

در سال های بعد از سال اول کافیست که شما فقط چند عدد لاین مادری تهیه نمایید تا از آنها برای تولید ملکه استفاده کنید زیرا لاین های پدری برای تولید نر از سال های قبل را در زنبورستانتان دارید.

شاید شنیده باشید که بعضی از دوستانتان بگویند ملکه کارنیکا یک بار مصرف است و یا یک سال عمر میکند و یا توانایی هزینه کردن برای گرفتن ملکه تلقیح مصنوعی برای همه زنبورستانشان را ندارند و یا این خرید ارزشی ندارد چون بعد از چند سال دوباره نسل زنبورها خراب خواهد شد. این طرز تفکر اشتباه به خاطر اطلاع نداشتن از سه پاراگراف بالاست. باور بفرمایید نسل های چهارم و پنجم هیبرید ایرانی با کارنیکا باز هم بهتر از ایرانی می باشد.

 

عمر ملکه های تلقیح مصنوعی شده :

عمر کوتاه ملکه های زنبورعسل را از ۲ جهت می توان بررسی نمود

۱- وقتی قرار بر تلقیح مصنوعی باشد مسلما تلقیح کننده, لاین های خوب را برای تلقیح انتخاب می کند و از این لاین ها انتظاری جز کیفیت نمی توان داشت. در سال های اخیر که نام تلقیح مصنوعی با نژاد کارنیکا عجین شده, به اشتباه عمر کوتاه این لاین به گردن تلقیح مصنوعی انداخته می شود.

اما دلیل عمر کوتاه این نژاد باکیفیت چیست؟ واقعیت چیز دیگریست. در واقع ملکه های این نژاد به خاطر تخمریزی بسیار بالا, دارای عمر کوتاهی از نظر تخمریزی و نه از جهت زنده مانی هستند. مثلا اگر یک ملکه نژاد ایرانی قرار باشد تمام تخمریزی خود را در طول ۴ سال انجام دهد و در هر سال جمعیت کلنی فقط یک طبق باشد, یک ملکه نژاد کارنیکا حتی بیشتر از این تخمریزی را در طول ۱ سال انجام داده و هر سال کلنی را تا ۴ طبق افزایش می دهد. پس اگر ما ملکه کارنیکا را از نظر تخمریزی محدود کنیم تا کلنی بیشتر از یک طبق نشود مسلما ملکه نژاد کارنیکا هم به صورت طبیعی ۴ و حتی ۷ سال عمر می کند.

۲- مسئله دیگر در میزان طول عمر ملکه های تلقیح شده به فرد تلقیح کننده مربوط می باشد. درواقع اگر پروسه بیهوشی برای تلقیح مصنوعی بیش از ۴ دقیقه به طول بیانجامد باعث کاهش طول عمر ملکه خواهد شد.

 

مشکل شاخون زدن بعد از معرفی ملکه :

یکی از اتفاقاتی که برای خریداران ملکه نژاد کارنیکا می افتد شاخون زدن زنبورها بعد از معرفی ملکه کارنیکا و شروع تخمریزی توسط این ملکه می باشد. این در حالی است که نژاد کارنیکا به بچه ندادن معروف است.

این مسئله کاملا عادیست. دلیل این اتفاق این است ملکه نژاد کارنیکا بسیار آرام بوده و بعد از شروع تخمریزی و افزایش حجم و وزن بدنش بسیار آرامتر هم می شود. زنبورهای کارگر نژاد ایرانی با مشاهده این وضعیت به تصور این که ملکه پیر و مریض است شروع به شاخون زنی می کنند که این مشکل با عوض شدن کامل نسل زنبورهای کارگر از ایرانی به کارنیکا حل خواهد شد.

البته گاهی اوقات حتی بعد از یکدست شدن کلنی, باز هم این رفتار تکرار می شود که این مسئله ناشی از بیهوشی دراز مدت در حین تلقیح مصنوعی می باشد.

شاهد این قضیه کشته شدن ملکه های نژاد ایرانی در اوج فعالیتشان می باشد که احتمالا برای زنبورداران حرفه ای رخ داده است. یعنی بعضی از ملکه های ایرانی وقتی در اوج فعالیت و جمعیت هستند به صورت کاملا عجیب و باورنکردنی توسط جمعیت کشته می شوند. دلیل این قضیه هم همان آرام و سنگین شدن ملکه در این وضعیت می باشد که زنبورهای کارگر را به اشتباه می اندازد.

 

مشکل دو یا چند تخم در یک سلول :

در بسیاری از مواقع خریداران عنوان می کنند که ملکه ای که خریداری کرده اند, در هر سلول چند تخم می گذارد. این رفتار ملکه نه تنها بد نیست, بلکه نشان از کیفیت بالای نژادی و پرورشی آن دارد. دلیل این امر, قدرت فراوان ملکه کارنیکا در تخمگذاری و جمعیت کم کلنی می باشد که با افزایش جمعیت کلنی حل خواهد شد.

 

چرا تلقیح مصنوعی :

بدون شک تنها راه اصلاح و زنبورداری صنعتی روش تلقیح مصنوعی است. در کشورهای اروپایی و آمریکایی, واحد های اصلاح نژاد و تولید ملکه از واحد های مصرف ملکه و تولید عسل جدا هستند و این باعث بالا رفتن کیفیت کار و کاهش ترافیک و سردرگمی برای هر دو واحد می شود. این روند به خاطر استفاده از روش تلقیح مصنوعی می باشد که امری تخصصی و حرفه ای می باشد و نتیجه آن افزایش کیفیت در این کشورها در زنبورداری شده است. در سال های اخیر, کم و بیش این روند در کشورمان در حال ظهور است و هر واحد فقط به تخصص خود می پردازد که این عامل باعث رضایت هر دو طرف شده است.

باید توجه داشت که کار واحد های پرورش ملکه فقط تولید ملکه و فروش آن نیست و باید در جهت اصلاح و افزایش کیفیت ملکه ها نیز باشد که این کار با انتخاب کلنی های موفق سال های قبل میسر است, پس نباید هدف یک اصلاحگر فقط تهیه لاین خارجی و نتاج گیری از این مادر برای فروش باشد. در ضمن این یک پروسه همیشگی و مداوم است که نیازمند یادداشت برداری و نتیجه گیری می باشد تا در مراحل بعد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و روند مثبت یا منفی کار مشخص شود.

 

چند نکته :

۱- ملکه های تولیدی ما, یک زمان حداقلی را تخمریزی نموده اند و ما از کیفیت کار آنها مطمئن هستیم.

۲- ما در ایستگاهمان زنبورعسل زرد نداریم و زنبورستانی هم در کنار ایستگاه ما تا شعاع چند کیلومتری وجود ندارد, اما همیشه تعدادی کلنی در محیط اطراف به صورت وحشی و یا داخل روستاهای همجوار ما وجود دارد که وجود نرهای تولیدی آنها باعث زردی کارگران متولد شده از ملکه های تلقیح طبیعی ما می شود.

اما نباید وجود کارگران زرد متولد شده از ملکه های تلقیح طبیعی باعث نگرانی شما شود زیرا بهترین ملاک قضاوت در مورد کیفیت ملکه های تولیدی ما را, وضعیت محصول دهی, رفتار آرام, بچه ندادن و دیگر خصوصیات ژنتیکی مفید آنهاست و نه احیانا رنگ زرد کارگران که یک خصوصیت فنوتیپی می باشد.

۳- یقینا حدود ۶ درصد از ملکه های تولیدی, دارای مشکلات و نواقص پنهان خواهند بود که در ابتدای فعالیت آن را نشان نخواهند داد و این زمانی مشخص می شود که این ملکه ها مدتی فعالیت می کنند و ناگهان این نقص خود را نشان می دهد.

این امر کاملا طبیعی می باشد و مربوط به کار ما نخواهد بود, بلکه به نظام طبیعت مربوط است و نمونه های آن را در همه ی مجموعه های زیستی می توان دید, مانند یک گله گوسفند, یک مزرعه آفتابگردان, یک جمعیت از انسان ها و… که دارای شرایط زیستی مشابهی هستند, اما تعدادی از آنها دارای نقص و کمبود می شوند. معمولا زنبورداران مبتدی و یا خریدارانی که تعداد محدودی ملکه خریداری نمایند, اگر از شانس بد با چنین ملکه هایی روبرو شوند, دچار دلخوری زیادی از فروشنده خواهند شد که باید این مسئله را مد نظر داشته باشند.

 

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از لینک های زیر استفاده نمایید

۱- شناخت کامل خصوصیات جذاب نژاد کارنیکا

۲- روش تشخیص دقیق نژاد کارنیکای اصلی

۳- معرفی بهترین نژادهای زنبور عسل دنیا

۴- روش صحیح معرفی ملکه به کلنی

۵- روش خرید ملکه نژاد کارنیکابه کانال تلگرامی معجزات زنبور درمانی بپیوندید