صفحه اصلی » زنبور عسل » سالنامه زنبورداری » اردیبهشت » معرفی ملکه به کندوی زنبور عسل توسط زنبورداربه کانال تلگرامی معجزات زنبور درمانی بپیوندید

معرفی ملکه به کندوی زنبور عسل توسط زنبوردار

بهترین شرایط برای تعویض ملکه یا معرفی ملکه به کندو توسط زنبوردار زمانی است که کندو حتما یتیم بوده و احساس یتیمی کند. برای انجام این کار ۳ روز قبل از معرفی ملکه جدید به کندو, ملکه کندو را کشته یا به کندوی دیگری با قفسه انتقال می دهیم.

در اثر حذف ملکه و کم شدن فرمون آن در داخل کندو پس از ۱۲ ساعت نظم کلنی بهم می خورد و زنبورهای کندو از بی ملکه شدن آن باخبر می شوند و به صورت اضطراری شروع به ساختن تعداد زیادی سلول ملکه در سطح و حاشیه شان ها می نمایند.

بعد از ۴۸ ساعت و قبل از معرفی ملکه, باید همه سلول های فعال ملکه در کندو خراب شود و زنبوردار مطمئن شود که هیچ گونه سلول ملکه یا تخم روز یا لارو جوان در کندو وجود نداشته باشد در غیر این صورت ملکه پذیرفته نشده و به احتمال زیاد کشته خواهد شد. سپس ملکه جفت گیری شده را با قفس بین دو قاب گذاشته و پس از آن کندو را تغذیه می نماید.

برای آزاد کردن ملکه از قفس, زنبورها خمیر شیرین داخل قفس ملکه را خورده و آن را آزاد می نمایند. این کار ممکن است توسط خود زنبوردار هم انجام شود, به این صورت که قبل از معرفی ملکه, سوراخ های دو طرف قفس مخصوص را با چوب پنبه بسته و بعد از ۴۸ ساعت آن را باز نماید.

معرفی ملکه با قفس فشاری
معرفی ملکه با قفس فشاری

معرفی ملکه باید با دقت و نزدیک به وسواس انجام شود. باید توجه داشت که علیرغم تمام تمهیدات به کار گرفته شده باز هم احتمال کشتن ملکه وجود خواهد داشت.

بعد از ۲ روز باید درب کندو را باز نمود. در صورتی که تخم گذاری جدید در کندو باشد ملکه پذیرفته شده و در صورتی که سلول ملکه در آن باشد ملکه به احتمال زیاد کشته شده است و باید جهت معرفی یک ملکه دیگر به همین روش اقدام نمود. از زمان معرفی ملکه به کندو تا پذیرفته شدن آن حتما باید کندو مرتب تغذیه شود.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }


درباره رحمان رحمانی پرست

رحمان رحمانی پرست
کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

۲ دیدگاه ها

  1. مصطفی امیری نژاد

    عالی بود. من هم ۱۸۵ کلنی دارم و هیچ تجربه ای ندارم لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =