صفحه اصلی » زنبور عسل » سالنامه زنبورداری » اردیبهشت » روش گرفتن بچه مصنوعی زنبور عسل

روش گرفتن بچه مصنوعی زنبور عسل

هدف از بچه گرفتن :

تقسیم جمعیت زنبور عسل به دو یا چند کندو, از فنون مهم زنبورداری است. هدف از این کار ایجاد کندوهای جدید زنبور عسل به جای کندوهای تلف شده و یا افزایش کندوها است. سعی کنید کندوها را جز در موارد فوق تکثیر ننمایید زیرا هدف اصلی تولید عسل است و تکثیر بیش از اندازه به کم شدن تولید محصول عسل می انجامد.

روش بچه گرفتن :

معمولا بچه مصنوعی از کندوهایی گرفته می شوند که دارای جمعیت زیاد و سلول های فعال ملکه بوده و یا به عبارتی در تدارک بچه دادن باشند. برای این کار یک کندوی خالی آماده می کنیم سپس ۳ قاب با زنبور و ملکه آن را به کندوی جدید انتقال می دهیم. باید دقت شود که شان ها سلول ملکه نداشته باشند و اگر باشد خراب می کنیم. سپس دو قاب از زنبورهای کندو ترجیحا زنبورهای پرستار که روی قاب های نوزادان هستند به داخل کندو تکان می دهیم و قاب های آن را به کندوی اصلی بر می گردانیم. سپس درب کندو را بسته و به محل مناسب انتقال می دهیم.

بهتر است بچه کندو را به مدت ۳ روز و فاصله بیش از ۴ کیلومتر از زنبورستان خارج کنیم و سپس آن را به محل اولیه باز گردانیم. در این صورت کلنی بچه, جمعیت خود را حفظ کرده و رشد آن هم سریع تر خواهد بود. در صورتی که بچه کندو در زنبورستان باقی بماند زنبورهای پروازی به کندوی خود باز می گردند.

برای نتیجه بهتر, باید کندوی بچه را نزدیک به کندوی مادر و چسبیده به آن با کمی جابه جا کردن کندوی مادر, قرار دهیم تا زنبورهای صحرایی به راحتی بتوانند به هر کندو رفت و آمد نمایند و سپس آنها را تغذیه می کنیم.

یک بچه طبیعی زنبور عسل بالای شاخه
یک بچه طبیعی زنبور عسل بالای شاخه

در صورتی که ملکه جوان و بارو داشته باشیم باز هم به روش فوق عمل می کنیم با این تفاوت که ملکه مادر بابد در کندو بماند و بچه ی گرفته شده فاقد ملکه و تخم یک روز و یا لارو جوان باشد. بعد از ۱۲ ساعت ملکه جدید را با قفس به کندو معرفی می نماییم. در صورتی که کلنی بچه دارای لارو جوان باشد جمعیت شروع به ساختن سلول ملکه می نماید و حتما باید قبل از معرفی ملکه, کلیه سلول های ملکه از بین برده شود و بعد ملکه به آن معرفی گردد.

از دو کندو هم می توان بچه مصنوعی گرفت به این صورت که از یک کندو فقط زنبور با ملکه و یا بدون ملکه با لارو جوان از کندوی دیگر قاب شفیره بدون زنبور برداشته می شود.

از چند کندو هم می توان یک بچه مصنوعی گرفت به این صورت که از هر کندو یک قاب زنبور تا ۵ قاب با احتیاط به کندوی بچه انتقال می دهیم. اگر چه ممکن است درگیری بین زنبورها به وجود آید ولی با خارج شدن زنبورهای پروازی از کندوی بچه, آرامش نسبی در کندو برقرار می شود. لازم به ذکر است که این کندو ملکه ندارد و زنبورها باید با لاروهای جوان برای آن ملکه درست کنند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }به کانال تلگرامی معجزات زنبور درمانی بپیوندید

درباره رحمان رحمانی پرست

رحمان رحمانی پرست
کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

۱۰ دیدگاه ها

 1. سلام
  الان میشه بچه بگیرم

 2. باسلام ازیک کندو چندتا بچه مصنوعی میشه گرفتن بهترین ماهش کدام ماه هست؟

 3. سلام
  من اگر از یک کندو ۱بچه به این صورت بگیرم آیا احتمال بچه دادن را تقلیل داده و احتمال داشتن یک کندوی بیش از ۱۰ قاب(دو طبقه کامل) را افزایش داده ام؟
  از کندوی اصلی دو تاسه قاب با ملکه کهنه برداشته و به کندوچه انتقال می دهم سپس به کندوی اصلی ملکه جدید را معرفی میکنیم در این روش چون کندوی اصلی دارای ملکه جوان است فقط به فکر ازدیاد جمعیت است نه بچه دادن و ملکه پیر نیز تلاش میکند تا جمعیت از دست رفته را جبران کرده کندو را پر نماید
  بعد از اسقرار ۲ملکه می توانم کنوچه را بر روی سقف کندوی اصلی قرار دهیم؟(به علت کمی جای آفتاب گیر در منزل مسکونی)

 4. نوروز اسماعیلی از میانه

  سلام خسته نباشید اگر ممکن است روش کار با جنتر به من ارسال کنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + ده =