صفحه اصلی » زنبور عسل » سالنامه زنبورداری » اردیبهشت » تغذیه بهاره کندوهای زنبور عسلبه کانال تلگرامی معجزات زنبور درمانی بپیوندید

تغذیه بهاره کندوهای زنبور عسل

در بهار به علت گرم شدن تدریجی هوا زنبور عسل فعالیت خود را شروع می کند. وفور گرده در طبیعت و آوردن آن به کندو نشانه تخم گذار ملکه می باشد. کلنی های قوی در این فصل سریعا رشد کرده و ذخیره غذایی آنها کم می شود و در صورتی که قاب عسل در دسترس نباشد باید کندو را با شربت آب و شکر به نسبت ۱ به ۱ یعنی یک قسمت شکر + یک قسمت آب, یا ۲ به ۱ یعنی دو قسمت آب و یک قسمت شکر تغذیه نمود.

برای این کار آب را حدود ۴۰ درجه سانتی گراد گرم می کنیم و سپس شکر را در آن ریخته و به زنبورها می خورانیم.

تغذیه مصنوعی زنبور در بهار رابطه مستقیم با تخم گذاری ملکه دارد یعنی هرچه میزان این تغذیه بیشتر باشد ملکه تخم بیشتری می گذارد و کلنی زودتر به اوج رشد می رسد و زنبوردار هم می تواند به راحتی از کلنی های خود بچه مصنوعی گرفته و آنها را برای دوره جریان شهد تقویت نماید. تغذیه بهاره کلنی باید تا قبل از جریان شهد به کندو ادامه داشته باشد.

برای تغذیه زنبورها باید از شربت خوری های قابی و بشقابی استفاده نمود. شربت خوری قابی به صورت قاب در کندو آویزان و شربت در آن ریخته می شود ولی بشقاب را باید داخل کندو و روی سطح قاب ها گذاشت و داخل آن شربت ریخت.

شربت خوری شانی یا کتابی
شربت خوری شانی یا کتابی

شربت خوری بردمن هم قابل قبول است ولی چون در خارج از کندو قرار می گیرد و زمینه غارت را فراهم می نماید و یا در فصل سرما دسترسی زنبورها به آن کم است استفاده از آن توصیه نمی شود. ظرف غذا خوری بردمن را در داخل کندو به راحتی می توان مورد استفاده قرار داد.

شربت خوری بردمن
شربت خوری بردمن

بردمن یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی است که روی درب آن تعدادی سوراخ های ریز ایجاد می کنندو داخل آن شربت ریخته و به طور وارونه داخل کندو در فضای خالی قرار می دهند و یا در خارج از کندو با تخته مخصوص جلو سوراخ پرواز نصب می نمایند.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }


درباره رحمان رحمانی پرست

رحمان رحمانی پرست
کارشناس پرورش و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هشت =