فروش عسل

بیماری لوک آمریکایی زنبور عسل و درمان آن

این بیماری همواره در کار زنبورداری مسئله ساز بوده است. علت آن یک باکتری یا یک میکروب به نام باسیلوس لارو است که اسپور یا تخم دراز و مقامی دارد, به طوری که سال ها می تواند در شان و عسل باقی بماند. میکروب این بیماری به صورت اسپور همراه با غذا وارد بدن لاروهای خیلی جوان شده و در دستگاه گوارش آنها رشد و نمو می نماید و نوزادان زنبور عسل را در مرحله نهایی لاروی و ابتدای شفیرگی از بین می برد.

در کندوهای آلوده به این بیماری وضع تخم ریزی نامرتب و لاروها به صورت صاف و کشیده داخل سلول ها مرده اند به طوری که درب برخی از سلول های سربسته کمی فرو رفته و سوراخ ریز دارد, در صورتی که سر سلول های زنبور های سالم صاف است. لاروها و شفیره های زنبور کارگر, نر و ملکه همگی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

لارو و شفیره هایی که در اثر بیماری لوک آمریکایی می میرند, رنگ سفید خود را به سرعت از دست داده, قهوه ای و در آخر سیاه می گردند و بویی شبیه سریشم دارند. بوی لوک آمریکایی به علت حساس بودن افراد به بوهای مختلف, علامت قابل اعتماد نیست. در تشخیص بیماری بهتر است به چشمان خود اعتماد کنید.

جسد لزج لارو زنبور عسل مبتلا به بیماری لوک آمریکایی

جسد لزج لارو زنبور عسل مبتلا به بیماری لوک آمریکایی

از علایم مشخص این بیماری این است که اگر لارو مبتلا به بیماری را با چوب کبریت بیرون بیاوریم آن لارو لزج و چسبنده بوده و به صورت کش دار و رشته ای کشیده می شود.

از راه های انتقال دیگر این بیماری, خرید و فروش کندوهای آلوده به بیماری, انتقال شان ها اعم از عسل و زنبور از کندویی به کندوی دیگر, ورود آزادانه زنبورهای نر به کندوهای مختلف, غارت و به طور کلی آلوده بودن دست ها و وسایل کار, همه و همه عامل انتقال این بیماری خطرناک هستند.

براساس قوانین ایالتی آمریکا, کلنی های آلوده به این بیماری را باید با کلیه زنبور های داخل آن و همچنین کندو و اجزای داخلی آن سوزاند و از بین برد و آثار و بقای آن را مدفون کرد.

بهترین راه پیشگیری این بیماری و هر بیماری دیگر زنبور عسل, قوی نگه داشتن کندو, رعایت اصول بهداشتی, زمستان گذرانی خوب زنبورها و جلوگیری از غارت توسط زنبورها می باشد.

روش درمان بیماری لوک آمریکایی زنبور عسل

الف . یک چهارم قاشق چای خوری پودر سولفاتیازول را در ۴ لیتر شربت ۱ به ۱ در بهار و ۲ به ۱ در پاییز مخلوط کنید و این مخلوط را به مدت سه شب به نسبت جمعیت کلنی به زنبورها بخورانید. مقدار بیشتر آن برای زنبورها سمی است و اثر آن در کنترل بیماری بیشتر نخواهد بود.

ب . همان مقدار شکر برای تولید شربت را بعد از پودر کردن با یک دوم قاشق چای خوری پودر سولفاتیازول مخلوط کرده و هر شب مقداری از آن را روی ضلع فوقانی قاب ها و بین آنها بریزید.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }لینک کوتاه :

برچسب ها

درباره: رحمان رحمانی پرست

لیسانس کشاورزی هستم. محیط زیست و جانداران پیرامون آن، خصوصاً حشره اعجاب انگیز زنبور عسل بخشی از زندگی من است و علاقه فراوانی به آموزش دیگران برای نگهداری از این موجود خارق العاده دارم. آلبرت انیشتین می‌گوید : اگر نسل زنبور عسل منقرض شود نسل انسان نیز 4 سال بعد منقرض می‌شود!

0 دیدگاه در “بیماری لوک آمریکایی زنبور عسل و درمان آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


فروشگاه

سبد خرید شما

تبلیغات هزینه نیست!

سفارش تبلیغات

جستجوی سایت با گوگل

تبلیغات سرمایه گذاریست!

تبلیغات متنی
تبلیغات متنی شما در اینجا
برای سفارش کلیک کنید

فروشگاه ایران بی
تجهیزات و لوازم زنبورداری
iranbee.com

تبلیغات متنی
تبلیغات متنی شما در اینجا
برای سفارش کلیک کنید

آرشیو

خبرنامه ایران بی

تعداد مشترکین خبرنامه
خبرنامه ایران بی
شما هم عضو شوید
ارسال جدیدترین ها به ایمیل شما
ایمیل بدون http://www است

آمار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 296
  • بازدید دیروز: 1396
  • کل نوشته‌ها: 150
  • کل دیدگاه‌ها: 156